20:04 21. Mai 2018
Tallinn+ 18°C
Kuula otse
Politoloogi sõnul erineb Keskerakond üsna vähe Reformierakonnast

Politoloog: Keskerakonnast on saanud täielik peavoolu esindaja

© Фото: Keskerakond
Poliitika
lühendatud link
KOV volikogu valimised 2017 (127)
4830

Keskerakonnast on saanud eestimeelne ja poliitilistes võtmeküsimustes "vastuvõetav" partei. Seetõttu on lõhenemine ja paljude endiste liidrite väljaheitmine endastmõistetav, leiab publitsist ja politoloog Eino Ingerman

TALLINN, 15. september— Sputnik. Ühtekokku nimetab Ingerman erakonna otsust oma väljaspool vastava erakonna nimekirja kandideerivate liikmete väljaviskamise kohta loogiliseks ja kohalike valimiste puhul üldse mitte uueks nähtuseks.

Loomulikuks sündmuseks peab Ingerman ka Edgar Savisaare valimisliidu loomist. Selge see, et endine Keskerakonna juht otsustas asuda parteikaaslastega konkureerima, kuivõrd keskerakondlaste praegune poliitika ei kattu Savisaare ja tema lähiringkonna vaadetega. See oli ennustatav, kui Keskerakonnas tulid võimule inimesed, kes vastandasid ennast Edgar Savisaarele.

Uudisasjaks mitmesuguste erakondade liikmete osalemist omaenda valimisliitudes Ingermani sõnul nimetada ei saa – seda on juhtunud ka eelnenud valimistel. "See võib olla seotud sellega, et niisugused liidud sõnastavad paremini konkreetse lina või valla inimeste vajadusi. Kohalikel valimistel on oma spetsiifika," ütles politoloog.

Tema kinnituse kohaselt seisab Tallinn siin omaette valdusena ja sedavõrd tõsine vastandumine eraldi parteinimekirjade näol toimub vahest esmakordselt. Savisaare Valimisliit kavatseb Ingermani hinnangul võtta ära hääli eeskätt keskerakondlastelt, kuna mingit poleemikat ega vastasseisu teiste erakondadega pole märgata.

"Ma ei usu, et ka pärast valimisi oleks võimalik mingisugune Keskerakonna ja neist lahkulöönud Edgar Savisaare Valimisliidu lähenemine. Neil on teatud maailmavaatelised erinevused: ""Jüri Ratase tiib" näeb põhimõttelisi küsimusi Eesti poliitikas täiesti teistmoodi," leiab Ingerman.

Tema sõnul erineb praegune Keskerakond üsna vähe isegi Reformierakonnast. 

"Laias laastus on Keskerakonnast saanud Eesti poliitikas "täielik peavoolu esindaja". Nad tahavad väga olla eestimeelne erakond, ehkki vastandust "venemeelne – eestimeelne" pean ma kunstlikult looduks," ütles Ingerman. "Taheti saada eesti mõistes "vastuvõetavaks", nii et sündmuste edasine areng on juba loogiline."

Keskerakonna peakorter
© Sputnik / Вадим Анцупов

Nagu portaal Sputnik Eesti juba on kirjutanud, langetas Keskerakonna juhatus 11. septembril otsuse Olga Ivanova ja veel 31 inimest partei ridadest välja arvata. Põhjuseks osutus nende kavatsus minna eelseisvatele kohalikele valimistele väljaspool erakonna valimisnimekirja, eeskätt Edgar Savisaare Valimisliidu koosseisus.

Uude valimisliitu, mille loomisest teatati 3. augustil, läks lisaks endisele Keskerakonna liidrile Edgar Savisarele terve hulk tuntud keskerakondlasi. Savisaare Valimisliit läheb tänavusügisestele kohalikele valimistele Keskerakonnast eraldi, kuid käsitleb Keskerakonda potentsiaalse liitlasena valimisjärgsetel koalitsiooniläbirääkimistel. 28. augustil loodi uus valimisliit, kus Edgar Savisaare Valimisliit ühines valimisliiduga Tegus Tallinn.

Teema:
KOV volikogu valimised 2017 (127)

Peamised teemad

 • Kes kirjutas alla Eesti põlevkivienergia surmaotsusele, illustreeriv foto

  Majandusteaduste doktor, professor Hanon Barabaner rääkis uudisteportaalile Sputnik Eesti sellest, mis ootab ees riigieelarvesse kaalukat panust andvat põlevkivienergeetikat.

  10
 • Nord Stream ehitus

  Petro Porošenko proovis oma võimeid Euroopa veerukirjanikuna, avaldades oma seisukohavõtu Saksamaa juhtivas Ajalehes Frankfurter Allgemeine Zeitung. Teemaks on sakslaste korrektne suhtekorraldus "Vene koletisega", keda Saksamaa Porošenko arvates "toidab".

  13
 • Edgar Savisaare täiendav terviseekspertiis sai valmis

  Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis (EKEI) korruptsioonisüüdistustusega kohtu all olevale Edgar Savisaarele tehtud terviseekspertiis on valmis ja peaks Harju maakohtusse jõudma veel sel nädalal.

  30