20:05 21. Mai 2018
Tallinn+ 18°C
Kuula otse
Eesti suursaadik Poolas Harri Tiido, arhiivifoto

Suursaadik Tiido: Venemaa naabruses elad kui vulkaani otsas

CC BY-SA 3.0 / Arno Mikkor
Poliitika
lühendatud link
4721

Eesti suursaadik Poolas Harri Tiido teatas, et Venemaa naabruses olemine tähendab justkui vulkaani otsas elamist – pidevat valmisolekut

TALLINN, 15. september — Sputnik. Eestlased ei ärka hommikuti hirmus, et Venemaal käivad sõjaväeõppused "Zapad" või veel midagi. Siin ollakse sellega harjunud. Venemaa ei ole Eestile mitte probleem, vaid naaber, teatas Eesti suursaadik Poolas Harri Tiido usutluses Poola Raadiole

Tema sõnul on Venemaa ettearvamatu, ta käitub rahvusvahelisel areenil agressiivselt ja sellega tuleb arvestada.

"Õigupoolest tähendabki Venemaa naabruses olemine elamist justkui vulkaani otsas – pidevat valmisolekut. Või elaks nagu seismiliselt aktiivses piirkonnas – saab ehitada vaid selliseid hooneid, mis maavärinale vastu peavad," teatas Tiido.

Seepärast jälgib Eesti, nagu ka tema NATO liitlased alati Venemaa tegevust.

Õppused "Zapad" on suursaadiku sõnul ühest küljest plaanijärgsed õppused, mida Venemaa on korraldanud juba nõukaajast saadik. Teisalt on nendel sel aastal 2008. aasta Georgia ja Osseetia ning 2014. aasta Ukraina sündmuste taustal eriline maik, sest need sündmused näitasid, et pärast Venemaa sõjaväeõppusi võib alati "midagi juhtuda", ütles Harri Tiido.

Kommenteerides väiteid, et Venemaa võib Valgevenesse saata hoopis rohkem sõjaväelasi, kui ametlikult teatatud ja et pärast õppusi võivad nad Valgevenesse jääda, teatas Tiido, et ajakirjanduses on selle kohta olnud tõepoolest palju erinevaid kommentaare ja ega see tegelikult ülatakski.

Tema sõnul tahaks NATO loomulikult selget pilti, kuidas Venemaa nendeks õppusteks valmistus, kuidas ta oma üksusi ümber paigutab, kui palju saadab ta nendele sõjatehnikat, kas õppuste järgselt tulevad sõjaväelased oma dislokatsioonipaikadesse tagasi ja nii edasi.

Valgevene kutsed vaatlejatele ja briifingud ei anna sellest siiski täit ülevaadet, sest nendest on näha vaid seda, "mida näidatakse". Seepärast tuleb asjadest tegeliku pildi saamiseks NATO-l koguda teavet satelliitidelt, jälgida teabevahetusest ja hankida andmeid muudest allikatest.

Eesti diplomaadi sõnul peavad Eesti ja teised NATO idatiival olevad riigid olema valmis Venemaa mistahes tegevuseks, sealhulgas niinimetatud hübriidsõjaks. Kui Venemaa alustab agressiivset tegevust, on Eestil Lätil, Leedul ja Poolal pigem psühholoogiline, kui sõjaline tagatis sel aastal nendesse riikidesse paigutatud ja lahingvalmidusse seatud NATO pataljonide näol.

Millega õppused "Zapad 2017" meelde jäävad >>

"Mida Venemaa ka ette ei võtaks, ei puuduta see mitte ainult meid, vaid riike, kes oma väeüksused meile tõid. Venemaa mistahes meie vastu suunatud tegevus oleks suunatud kogu NATO vastu," teatas suursaadik.

Venemaa ja Valgevene ühisõppused "Zapad 2017" toimuvad 14. kuni 20. septembrini. NATO esindajad on korduvalt väljendanud kartust, et Venemaa sõjaväelased võivad õppuste lõppedes Valgevenesse jääda. Venemaa suursaadik Minskis Aleksandr Surikov on nendele vastanud, et Venemaa sõjaväelased pärast õppusi naaberriiki jääda ei kavatse.

Miks Venemaa ja Valgevene ühisõppused lääneriike kohutavad
© Фото : Департамент информации и массовых коммуникаций Минобороны России

Samuti on korduvalt väljendatud kartust, et Venemaa võib nendel õppustel rakendada rohkem sõjaväelasi, kui ametlikult teatatud 12 700 sõjaväelast – kuni 100 tuhat.

Vene poole teadete kohaselt kavatsetakse õppustele kaasata kuni 12 700 sõjaväelast (7200 Valgevenest ja 5500 Venemaalt, kellest Valgevene pinnal toimuvas osaleb 3000 inimest).

Et naabrite ärevust vaigistada, saatis Valgevene omal algatusel kutsed õppuste aktiivse faasi vaatlemiseks rahvusvahelistele organisatsioonidele (ÜRO, OSCE, NATO, SRÜ, Kollektiivne julgeolekuorganisatsioon, Rahvusvaheline punase risti komitee), samuti sõjalisele diplomaatilisele korpusele ning Läti, Leedu, Poola, Ukraina, Eesti, Rootsi ja Norra sõjalistele vaatlejatele. Lisaks korraldati spetsiaalne briifing OSCE foorumil. Venemaa omakorda korraldas 13. juulil analoogse briifingu NATO peakorteris.

29. augustil korraldati Moskvas välisriikide kaitseatašeedele veel üks briifing, kus neid teavitati õppustel "Zapad" osalevate sõjaväelaste hulgast.

Tagid:
kommentaar, naaberriigid, suursaadik, Zapad-2017, Harri Tiido, Valgevene, Eesti, Balti riigid, Venemaa

Peamised teemad

 • Kes kirjutas alla Eesti põlevkivienergia surmaotsusele, illustreeriv foto

  Majandusteaduste doktor, professor Hanon Barabaner rääkis uudisteportaalile Sputnik Eesti sellest, mis ootab ees riigieelarvesse kaalukat panust andvat põlevkivienergeetikat.

  10
 • Nord Stream ehitus

  Petro Porošenko proovis oma võimeid Euroopa veerukirjanikuna, avaldades oma seisukohavõtu Saksamaa juhtivas Ajalehes Frankfurter Allgemeine Zeitung. Teemaks on sakslaste korrektne suhtekorraldus "Vene koletisega", keda Saksamaa Porošenko arvates "toidab".

  13
 • Edgar Savisaare täiendav terviseekspertiis sai valmis

  Eesti Kohtuekspertiisi Instituudis (EKEI) korruptsioonisüüdistustusega kohtu all olevale Edgar Savisaarele tehtud terviseekspertiis on valmis ja peaks Harju maakohtusse jõudma veel sel nädalal.

  30