15:23 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Poliitika
lühendatud link
7032

Üldist dokumendikontroli Schengeni viisaruumi piridel võidakse pikendada veel neljaks aastaks – Brüssel suhtus mõistvalt Saksamaa ja Prantsusmaa ettepanekusse

ТАLLINN, 18. september — Sputnik. Brüssel suhtus mõistvalt Saksamaa ja Prantsusmaa ettepanekusse pikendada ja laiendada passikontrolli Schengeni viisaruumi piiridel.

Seoses rändekriisiga taastatud piirikontroll põhjustas suvisel puhkusteperioodil liiklusummikuid autoteedel ja mitmetunniseid järjekordi lennujaamades. Kuni hiljutise ajani Schengeni visaruumiga hõlmatud riikide vahel, kuhu kuulub ka Eesti, passikontrolli ei olnud.

Seoses rändekriisi ja suurenenud terrorismiohuga kehtestasid Euroopa riigid Euroopa Komisjoni sunnitud nõusolekul 2016. aastast ajutise üleüldise passikontrolli. Sellest ajast peale on Brüssel korduvalt öelnud, et Schengeni piirang kehtib ainult lühiajaliselt ning täielik liikumisvabadus Euroopas saab peatselt taastatud.

Nagu teatab eeskätt agentuur Reuters, leidis möödunud nädala lõpul Euroopa Komisjonis toetust Saksamaa ja Prantsusmaa ettepanek lubada Schengeni riikidel jätkata passikontrolli režiimi veel neli aastat.

Käesoleval ajal lubavad EL-i reeglid Schengeni riikidel reaalse terrorrünnakute ohu korral kehtestada oma passikontroll tähtajaga mite üle kuue kuu, erandjuhtudel aga võib seda tähtaega pikendda kahe aastani. Esimesena saatsid piirivalvurid piiripunktidesse tagasi Saksamaa, Prantsusmaa, Taani, Austria ja Norra, tehes seda veel enne Euroopa Komisjoni ametliku otsuse väljakuulutamist.

Terrorirünnakute oht on liiga suur

"Komisjon tunnistab, et viimaste aastate jooksul on tekkinud uusi väljakutseid turvalisusele, mida näitasid ka hiljutised terrorirünnakud Barcelonas ja Turus," ütles ajakirjanikele EL-i rändevolinik Dimitris Avramopoulos peale EL-i läbirääkimisi siseministritega.

Tema sõnul esitab Brüssel ametliku ettepaneku Schengeni visaruumi piirikontrolli tähtaegade pikendamise võimaldamiseks juba septembris.

Prantsusmaa siseminister Gérard Collomb nentis ajakirjanikele, et "tõstatas selle küsimuse mõnda aega tagasi koos Saksamaa kolleegiga" ja et niipalju, kui ta volinikust aru sai, kavatseb too tõepoolest muuta Schengeni koodeksi paindlikumaks, et "lubada meil kaitsta oma piire terrorismi eest".

Ajutine loobumine Schengeni aluspõhimõttest tekitas eurooplastes hirmu, et mitmed riigid võivad kavatseda üldse nende viisavaba piiriületuse lõpetada. Eurooplaste ja eriti selle idaosa kodanike silmis on Schengenist saanud ühtsuse ja vabaduse võrdkuju. Möödunud suvel on dokumentide kontrollimine Schengeni sisepiiridel toonud paljudel juhtudel kaasa mitmetunniseid järjekordi ja põhjustanud teedel liiklusummiku.

Tagid:
passikontrol, Schengen, EL, Euroopa Komisjon, Brüssel

Peamised teemad