10:36 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Poliitika
lühendatud link
Suurõppus "Zapad 2017" sai avapaugu (18)
7021

Poliitikaeksperdid on veendunud, et ka pärast Venemaa sõjaväelaste väljaviimist Valgevene territooriumilt jätkavad lääne poliitikud nende õppuste teravat kritiseerimist

TALLINN, 20. sept — Sputnik. Venemaa ja Valgevene strateegilisi ühisõppusi "Zapad 2017" on inforuumis kunstlikult pingestatud, ent avaldusteks nende väidetavalt agressiivsest iseloomust polnud vähimatki alust – tunnistasid kolmapäeval Sputniku videosillast osavõtnud eksperdid.

Ühisõppused "Zapad 2017" toimusid Valgevene ja Venemaa territooriumil 14. kuni 20. septembrini. Õppustel osales ligikaudu 13 000 sõjaväelast, sealhulgas 3000 Venemaalt. Vaatamata Venemaa ja Valgevene avaldustele "Zapad 2017" täiesti tavapärasest õppeiseloomust ja kõikide rahvusvaheliste reeglite järgimisest ning maailma üldsuse teavitamisest, kinnitasid paljud lääne poliitikud, et õppused kätkevad endas väidetavalt agressiivset, ründavat olemust.

"Tegemist on väeüksuste tavapärase tegevusega. Midagi ebaharilikku selles polnud – erinevalt näiteks Lätist, kus õppustel lendas koguni pommitaja B-52. Siin aga mingeid agressiivseid kavatsusi ega ettevalmistusi ei olnud," kõneles Sputniku videosillal teabeportaali MELKON.LV peatoimetaja, Läti sõjaline ekspert Juri Melkonov, kes õppuste "Zapad 2017" ajal külastas isiklikult mitmeid polügoone.

Läti ekspert tunnistas, et õppust külastades ei näinud ta seal mitte ühtegi Vene sõdurit "ja valgevenelasigi oli vähe".

Poliitikaanalüütik, Venemaa sõjateaduste akadeemia professor Aleksandr Tihhanski kommenteeris paljude poliitikute väiteid, nagu oleks õppustel osalenud üle saja tuhande mehe.

Venemaa kaitseministeerium lükkas ümber teated ajakirjanike tulistamisest õppustel Zapad-2017
© Министерство обороны РФ

"Isegi Nõukogude Liidus hõlmasid kõige suuremad õppused kuni sada tuhat meest. Mõned aga rääkisid, et sel aastal tuleb neid kaks korda rohkem," märkis Tihhanski.

Ekspert meenutas lääne partnerite valjuhäälseid avaldusi, justkui tehtaks ettevalmistusi tuumarelva kasutamiseks, õppuste võimalikust "agressiivsusest" ja sellest, et Venemaa väed jäävad pärast Zapadi lõppemist edasi Valgevene territooriumile.

"30. septembriks on kõik Vene väeüksused juba Venemaal. Ma ei välista, et selle ajani tehakse sel teemal jätkuvaid ülepakutud avaldusi. Kuid eks 30. kuupäev siis näitab, millest meie lääne partnerid edaspidi pajatama hakkavad. Ma arvan, et praegusega veel ei piirduta," on Tihhanski vaandunud.

Analüütiku sõnul on sedasorti libauudised õppuste kohta Euroopa elektoraadi tööriistaks, kuidas veenda neid kaitsekulude edasise suurendamise vajalikkuses.

"Mulle tundub, et Venemaal on märksa vähem põhjust Läänele ekspansionistlikku poliitikat demonstreerida. Usun, et Venemaal selliseid motiive ei ole," ütles politoloog Jevgeni Golikov Tallinnas.

Eesti ekspert rõhutas, et Valgevene ja Venemaa sammud, sealhulgas ka õppused on adekvaatsed, olgugi pealesunnitud.

"Tähtis on  vastasseisu (Ida ja Lääne vahel – toim.) mitte teravdada, vastasel korral viib tee selleni, et Euroopa saavutab lõpuks "igavese rahu", nagu Kantil – kui kõik muutub kollektiivseks kalmistuks," on Golikov veendunud.

Videosilla osalised olid ühel meelel selles, et ka õppuste "Zapad 2017" üle arutleti Euroopa riikides nii laialdaselt just tänu käimasolevale infosõjale. Neutraalseid hinnanguid Venemaa ja Valgevene suhetele on avalikus teaberuumis väga vähe.

Täismahus ekspertide vestlust õppuste "Zapad 2017" tulemustest saate vaadata videosalvestusest.

Teema:
Suurõppus "Zapad 2017" sai avapaugu (18)
Tagid:
pinge, videosilt, libauudis, eksperdid, Zapad-2017, NATO, Jevegni Golikov, Valgevene, Lääs, Venemaa

Peamised teemad