14:58 21. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0790
  • RUB68.8060
Poliitika
lühendatud link
5120

Poola võimud on oma poliitika üles ehitanud vaidlustele ja konfliktidele, selmet püüelda ühisosa poole, leiab endine peaminister Leszek Miller

TALLINN 21. september — Sputnik. Endine Poola peaminister Leszek Miller kommenteeris vestluses Sputnik Polska korrespondendi Leonid Sviridoviga Poola vandaalide hiljutisi väljaastumisi 1945. aastal Varssavi vabastanud nõukogude sõjaväelaste kalmistul ja kohalike võimude poolt Punaarmee sõjaväelastele püstitatud mausoleumi lammutamist Trzcianka"s. Mis on huligaanidele liikumapanevaks jõuks ja miks ametlikud võimud selle takistamiseks midagi ei tee.

Kuidas te kommenteerite Poolas mälestusmärkide ja Punaarmee sõjaväelaste haudadega toimunud sündmusi? Hiljutine punaarmeelaste mausoleumi lammutamine Trzcianka"s tekitas nördimust. Venemaa saatkond Varssavis nimetas seda oma avalduses barbaarsuseks.

Kommentaar saab olla ainult üks. Ma olen hitlerliku Saksamaa võitmiseks läbi Poola Berliini läinud sõjaväelaste surnuaedade ja mälestuspaikade hävitamise vastu. Saan vaid kahetseda, et minu riigis on ka vandalismiga tegelevaid poolakaid.

Viimane juhus Żwirki ja Wigury tänava kalmistul Varssavis oli täiesti šokeeriv?

Kalmistu rüüstamine kätkeb endas minu arvates veel üht barbaarset aspekti. Pole tähtis, kas see on nõukogude, poola või juudi sõdurite kalmistu. Surnutesse tuleb suhtuda lugupidavalt, neil tuleb lasta rahus olla ja selline võitlus surnutega väärib hukkamõistu. Mul on väga kahju, et selline vahejuhtum Varssavis toimus ja ma loodan, et Varssavi võimud teevad kõik endast oleneva, et need inimesed saaksid teenitud karistuse.

Härra peaminister, miks nii toimub? Varem ei toimunud selliseid asju nii tihti. Näiteks 5-6 aastat tagasi selliseid asju Poolas polnud.

Oli küll üksikuid intsidente, kuid neid oli harva. Millest see algas? Mingil ajal hakkasid võimul olevad poliitikud Poola ajalugu ümber kirjutama. Nad väidavad, et Teine maailmasõda lõppes Poolale 1989. aastal. Või võrdlevad saksa okupatsiooni "nõukogude okupatsiooniga", nagu nad seda nimetavad, mis kestis 1989. aastani.

Russofoobia on saanud riiklikuks doktriiniks, mida praegune valitsus käesoleval ajal ellu viib ja ilmselt ei saada hakkama poolakate, eriti noorema põlvkonna teadvust mõjutamata. See ei ole üksnes sallimatus võõraste, venelaste või nõukogude sõdurite vastu, vaid ka tervikuna selline aeg, mil Poola poliitika kontsentreerub erinevate konfliktide, vaidluste mitte aga ühendava alge ümber.

Nagu ma aru saan, siis sellistes asjades on olemas ühiskondlik kokkulepe?

Ma ei tea, kas selle kohta on ühiskondlik kokkulepe, arvan, et mitte. Kuid sellised intsidendid toimuvad ja trend on kasvav. Ma ei julge väita, et enamus selle heaks kiidab. Alati on igas ühiskonnas inimesi, kes on sedalaadi kuritegudeks võimelised. Siin, Poolas tekitas nördimust ühe (Saksamaa – toim.) poliitilise partei "Alternatiiv Saksamaa jaoks" poliitiku avaldus, milles ta kiitis Wehrmachti (natsi-Saksamaa regulaararmee – toim.) ja tema tegevust. Inimesed on igal pool, kuid Poolas elatakse end välja kalmistute ja erinevate mälestuspaikade peal, sellest ei saa mööda vaadata.

Kuidas Moskva sellele teie arvates reageerib ja kas on mõtet selle Poola ja Venemaa vahelise konflikti teravdamisel.

Ma ei tea, kuidas Moskva reageerib, see on Venemaa valitsuse asi. Kuid ma isiklikult arvan, et Venemaa ja Poola vaheliste pingete tugevnemine ei lõpe heaga ja see ei soodusta suhteid ka laiemas rahvusvahelises kontekstis.

Ma arvan, et Venemaasse tuleb suhtuda kui partnerisse ja mul on kahju, et Poola välisministeerium ei ole külmutatud piirisuhteid üles sulatanud. Ma pean silmas Warmia Mazury vojevoodkonda ja piiri Kaliningradiga. See kahjustab piiriäärsete alade Poola elanikkonna huve. Paraku nii on. Poola valitsus on selline nagu on ja niikaua, kuni ta püsib, ei muutu Poola ja Venemaa suhetes eriti midagi.

Tagid:
russofoobia, Leszek Miller, Varssavi, Poola

Peamised teemad