21:10 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
4620

Õppused "Zapad-2017" on lõppenud ja polnud neist mingit tolku. Kedagi naabritest venelased ei vallutanud. Ja ainult Antoni Macierewicz taipas, miks. Ta näeb ju venelased läbi. Või, nagu halbade kunstnike kohta öeldakse, "ta näebki niimoodi".

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

On inimesi, kelle kohta öeldakse, et neil on kuul peas – ja nendega on asi selge. Sellel on aga peas terve lõhkepea. Tühi. Selles mõttes, et peas tal see küll on aga tolku pole sellest midagi. Ja see ei käi mitte Trumpi kohta, nagu võiks mõelda pärast tema debüüti ÜRO Peaassambleel. Kuigi pistmist sellega on küll. Just sel ajal, kui USA president mängis, ei teagi siis, kas apostel Peetrust, või, parem veel, saatis 45 minutiga põrgusse mitu riiki ja Põhja-Koreale lubas hoopiski tuumapõrgu tuld, poleks Poolas keegi Macierewicz seda nagu kuulnud ega näinud.

Ta kuulis vaid oma sisemist häält või mis hääled need tal iganes seal veel olla said. Nägi ta aga ainult seda, et õppused "Zapad 2017" on lõppemas, kuid kasu polnud neist midagi. Leedut ei vallutatud, Lätit samuti mitte ja isegi kehvakesest Eesti piirist ei tuldud üle. Ja vaid Macierewicz, ega sealne aadelkond teda siis asjata kaitseministrina hoia, taipas, miks. Aga sellepärast, et 20. septembril Venemaa ja Valgevene ühisõppused tegelikult ei lõppenudki. Vähemalt tema peas mitte. Ta näeb venelasi läbi. Või nagu kehvade kunstnike kohta öeldakse, "ta näebki nii".

Kuigi mitte ainult kehvade. Malevitšil oli "Must ruut". Miks ei võinud Malevitš kõike mustades värvides näha? Olgu temaga kujund vaid kõnekujund. "Näen," ütleb, "nagu ootaks Moskva kõikide välismaa vaatlejate lahkumist, et siis salaja õppusi jätkata, ja siis juba tuumarelva kasutamisega." Just nii ta Poola televisioonis ütleski. Mitte imiteerimisega, vaid tuumalöögiga. Võiks arvata, et on mingeid seeni söönud. Et ei arvataks, et Põhja-Korea on ainuke selline.

Muide, umbes samal tasemel mõtlemist demonstreeris ÜRO Peaassambleel ka Leedu president Dalia Grybauskaitė. Kahepeale tuli neil stereoefektiga jamps välja. Neile polegi tähtis, et USA senat lubas Keskmise ja väikese tegevuskaugusega rakettide piiramise lepingust taganeda, koos kõigi sellest tulenevate tuumatagajärgedega. Ja pole neil selliste teadete jaoks ruumi. Mõlemad ajupooled on hõivatud. Ühes on mõte, et Venemaa on vaenlane, teises, et massihävitusrelvaga. Sellepärast neil mõtted kokku langevadki, sest teineteisest mööda nad ju ei pääse.

Kui palju erinevaid avastusi pakub russofoobi aval hing. Ja Macierewicz on ebatervete fantaasiate spetsialist. Selliste müütide autor nagu "Smolenski katastroof on Venemaa terroriakt" "Volõni veretöös on süüdi Moskva", "NSV Liit tahtis Poolat hävitada". Nüüd tuleb tal täieliku tõeväärsuse saavutamiseks näidata Kremli tuumamanöövrite täpne asukoht, on see Valgevene või Kaliningrad koos Leningradi oblastiga ja nimetada venelasi rottideks. Ja mis siis? Kui nad kavatsevad enda juures kodus eksperimenteerida tähendab nad ise radiatsiooni ei karda.

Tegemist on muidugi raske juhtumiga. Nagu arstid ütlevad, stabiilselt raskega. Kuid haiglasse saata pole teda ehk mõtet. Kui, siis ehk sünnitusmajja. Sellesse samasse, kus 1948. aastal väike Antoni sündis. Sest kui nõukogude sõdurid poleks fašiste Varssavist välja ajanud, mida ta neile kuidagi andestada ei suuda, poleks Macierewicz siia ilma sündinudki. Ei ole ju nüüd enam mõtet Poola vabastamist kahetseda. Sest normaalseid inimesi on tänu sellele nüüd rohkem. Ja Macierewicz on selline tähtsusetu tegelane, et elame selle ebameeldivuse kuidagi üle.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
Zapad-2017, Dalia Grybauskaitė, Donald Trump, Antoni Macierewicz, Poola

Peamised teemad