11:11 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Poliitika
lühendatud link
10111

Kõik, mis me teame või ei tea Vene ballistiliste rakettide katsetustest

TALLINN, 28. september — Sputnik. 26. septembril katsetas Venemaa strateegiline raketivägi mandritevahelist ballistilist raketti RS-12M "Topol". Rakett lasti välja Kapustin Jari polügoonilt (Volgogradi oblastis) ja see tabas sihtmärki Sarõ-Šagani katsepolügoonil (Kasahstanis Venemaa poolt renditud territooriumil Balhaši järve lähedal).

Nagu teatas kaitseministeerium, oli eesmärgiks raketi arendamine, mis on vajalik raketitõrjesüsteemi ületamiseks. Eksperimendiga kogutud teavet kasutatakse Venemaa uute ballistiliste rakettide väljatöötamiseks, mis oleksid raketitõrjesüsteemidele püüdmatud.

Esialgu on teadmata, millist süsteemi venelased katsetasid.

"See oli mingi uut tüüpi lõhkepea, kuid mingeid üksikasju pole teada," ütles väljaandele The National Interest Moskva kõrgema majanduskooli Euroopa ja rahvusvaheliste uuringute keskuse vanem teaduslik töötaja Vassili Kašin, vahendab portaal Inosmi.

"Nende eesmärk oli ületada mistahes raketitõrjesüsteem, mida lähitulevikus luua võidakse."

Projekti "Venemaa tuumajõud" direktor Pavel Podvig rääkis väljaandele The National Interest, et ei saa kindlalt rääkida venelaste plaanidest, kuid ta arvab, et vaevalt Vene sõjaväelased katsetasid manöövervõimekusega lõhkepead (MVLP).

"Meil ei ole piisavalt andmeid, et rääkida, milleks "Topolit" katsetati," ütles Podvig, "Ma kahtlen, et see oli MVLP katsetus. Pigem võis see olla pettesihtmärgi ja muude raketitõrjest läbimurdevahendite katsetamine. Veelgi raskem on rääkida sellest, mis oli sellele eelnenud rakettide "Jars" katsetamise eesmärk. Võimalik, et need ei olnud pettesihtmärgid, sest Kura polügoonil (Kamtšatka poolsaarel) ei ole radarjaamu, mis oleksid võimelised nende efektiivsust hindama. Kuid kaitseministeerium teatas, et tegemist oli eksperimentaalsete lõhkepeadega."

Venemaa on asunud Süüriast relvastust välja viima, esimesena lahkub lennukikandja Admiral Kuznetsov
© Sputnik / Сергей Ещенко

Monterey rahvusvaheliste uuringute instituudi (Institute of International Studies at Monterey) James Martini nimelise leviku tõkestamise probleemide uurimise keskuse (James Martin Center for Nonproliferation Studies (CNS)) vanem teaduslik töötaja Nikolai Sokov, kes on varem tuumarelva leviku tõkestamise läbirääkimistel osalenud, tunnistas väljaandele The National Interest, et katsetuste üksikasjad ei ole teatada, kuid ei saa välistada, et sõjaväelased katsetasid manöövervõimekusega lõhkepead.

"Jah, see raketikatsetus meenutas MVLP katsetust. Kuid ma ei väidaks, et tegemist oli "katsega". Tööd selles suunas tehakse juba ammu. Esimene MVLP katsetus toimus 2004. aastal," ütles Sokov.

"Lühidalt sellest, mida ma tean: see programm käivitati 1980-ndate aastate keskel vastuseks "Tähesõdade programmile". Katsenäidised loodi 1990-1991 aastal. Seejärel katsetused peatati. 1997. või 1998. aastal programmi jätkati (ma rääksiin sellest Venemaal 1998. aastal). Viimased viis lahingkonfiguratsioonis katsetust toimusid ilmselt 2004. aastal ja tundub, et nõukogude näidiseksemplar oli põhjalikult ümber ehitatud".

Põhjus, miks Sokov arvab, et see oli MVLP katsetus, seisneb selles, et see konkreetne katsetus kannab endas teatud Venemaa ja nõukogude raketikatsetustele iseloomulikku seaduspära.

"Kapustin Jarist Sarõ-Šagani polügoonile lastud raketid on tüüpilised raketitõrjesüsteemi ületamise katsetused, sest teisel polügoonil on alati olnud raketitõrjeobjektid, samuti kõik vajalikud seadmed," ütles Sokov.

"Tavaliselt kasutatakse raketikatsetusteks rakette, mille markeeringu lõpus on täht "E". See on spetsiaalne raketimodifikatsioon, millel on kahe polügooni suhteliselt lühikese vahemaaga arvestav lahingukoormuse imitatsioon. Arvan, et see lõhkepea on mõeldud "Jars"-ile. Algselt oli see ette nähtud raketile, mis sai hiljem nimeks "Topol-M". "Jars" on selle edasiarendus. Ma olen näinud teateid, et seda lõhkepead on katsetatud "Topolil", "Topol-M"-l ja "Jarsil". Ma ei imestaks, kui tulevikus näeksime me seda raskel kütusel töötaval mandritevahelisel ballistilisel raketil, mida käesoleval ajal alles välja töötatakse".

Rääkides "eelmistest" katsetustest pidas Podvig silmas 12. septembril raketišahtis paiknevate "Jarside" katsetusest. See katsetus on tähelepanuväärne selle poolest, et venelaste sõnul oli antud rakett varustatud "eksperimentaalse" lõhkepeaga.

"Raketikatsetuse eesmärk oli kinnitada ühe klassi rakettide partii töökindlust," teatati Venemaa kaitseministeeriumist TASS-ile.

"Eksperimentaalsed lõhkepead jõudsid Kamtšatka poolsaarel asuvale Kura polügoonile. Kõik sihtmärgid hävitati. Püstitatud ülesanne täideti täielikult."

Siiski on arusaamatu, milliste eksperimentaalsete lõhkepeadega on tegemist.

Analüütikud on veendunud, et uued lõhkepead ei ole hüperhelikiirusega lennuaparaadid ega manöövervõimekusega lõhkepead, mis on ette nähtud raketitõrjest läbimurdmisest.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Grigori Sysoyev

"Me ei tea, mis see oli. Kuid võib kindlalt väita, et see ei olnud manöövervõimekusega lõhkepea," kirjutas Podvig.

"Teisest küljest, kui need oleksid tavalised uut tüüpi lõhkepead, ei oleks teatatud nende eksperimentaalsed iseloomusest. Seega on see, vähemalt esialgu, meile mõistatuseks. Loomulikult on kaitseministeeriumil tagavaraks palju trumpe, näiteks MVLP (see, millele pööras tähelepanu Makejevi konstrueerimisbüroo, kuigi ma kahtlen, et seda katsetati "Jarsil")".

Selles, et Venemaa eksperimenteerib uut tüüpi lõhkepeadega, ei ole midagi imekspandavat. Kreml arvab, et Venemaa tuumaheidutusjõud on riigi suveräänsuse garandiks.

Sel ajal, kui Ameerika Ühendriigid täiustavad oma raketitõrjesüsteemi, teeb Venemaa jõupingutusi oma strateegilisi tuumajõude mistahes ohustava süsteemi ületamiseks. See on valdkond, kus Venemaal on eelis USA ees.

Tagid:
tuumajõud, raketitõrjesüsteem, kaitseministeerium, raketivägi, Topol

Peamised teemad