17:57 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Poliitika
lühendatud link
Kataloonia referendum (43)
6701

Kataloonia referendum toimus niivõrd arulagedates tingimustes, et kõik muutus tegelikult veelgi hullemaks, Kataloonia ja Hispaania vaheline lõhe süvenes, nagu ei kunagi varem

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. Hispaania ootas seda 1. oktoobrit kaua. 1.0 sümboliseeris seda maagilist päeva, mil katalaanid kavatsesid hääletada Hispaaniast lahkulöömise üle, kirjutab portaal Inosmi viitega saksa väljaannele Die Welt. Ühed ootasid seda kannatamatult, teised kartsid, mõned ennustasid koguni kodusõja puhkemist ja ainult Madridi keskvalitsus kinnitas päevast päeva: "Mingit referendumit ei tule."

Kuid ta toimus siiski. Või siis vähemalt midagi referendumitaolist. Üsna omamoodi rahvahääletus. Häälte andmine kuidagimoodi, kusagil, kellegi poolt, improviseeritud valimisjaoskondades, põlveotsas trükitud sedelitega, kontrollimatult, vastasseisus suurte politseijõududega, sadade haavatutega.

Iseseisvusmeelsete katalaanide ja politsei kokkupõrgetes sai kannatada üle tuhande inimese
© Sputnik / Хавьер Луэнго

See referendum toimus niivõrd arulagedates tingimustes, et kõik muutus tegelikult veelgi hullemaks, Kataloonia ja Hispaania vaheline lõhe süvenes, nagu ei kunagi varem.

Vastutustundetud poliitikud mõlemal pool

Referendumi eel rääkisid kommentaatorid meeleldi "kahest rongist, mis teineteisele vastu sõidavad". Nagu saaks sellest 1. oktoobrist päev, mil Madridi keskvalitsuse ja Barcelonas asuva piirkondliku valitsuse vahelises võimuvõitluses saabub hirmus, kuid vähemalt mingisugunegi lõpp.

Kuid see ei ennustus ei läinud täide. Selles 1.0 pole võitjat. On vaid kaotajad: Mariano Rajoy konservatiivne valitsus, kes käskis saata piirkonda politseijõud, nagu elaksid Kataloonias vaid huligaanid ja märatsejad. Ja nagu oleks konstitutsiooni kaitsmine palju olulisem, kui inimeste kaitsmine.

Kaadreid sellest, kuidas mustas vormis politseinikud tõrjusid kummikuulidega inimesi hääletusurnide juurest eemale hakatakse nüüdsest Rajoy´le ette mängima igavesti ja mitte ainut Kataloonias. Kuid ka separatistid, kes kuulutasid 1. oktoobri triumfipäevaks, saavad uhkust tunda vaid oma kangekaelsuse üle.

Sellel absurdsel referendumil ei ole mingit sisu, see ei saa olla absoluutselt mingiks aluseks vaba Kataloonia Vabariigi väljakuulutamisele. Et Kataloonia valitsuse juht Carles Puigdemont seda rahvahääletust veriste kokkupõrgete tõttu ei tühistanud, vaid pidas seda "Kataloonia kodanike mehisuse" ilminguks, on veel üks märk reaalsustaju kaotamisest, mis selles võimuvõitluses nii suurt osa etendas.

Seepärast kaotas sellest kõige rohkem Hispaania kodanikuühiskond tervikuna. Ta peab endalt nüüd küsima, millega on ta ära teeninud niivõrd vastutustundetud poliitikud. Konfrontatsioon dialoogi asemel, riigivõim lepituse asemel, fanatism konflikti lahendamise asemel, võimust lähtumine kodanikuläheduse asemel. 1. oktoobril käitus Hispaania nagu operett-riik. Kaasaegne demokraatia toimib teisiti.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kataloonia referendum (43)
Tagid:
iseseisvus, referendum, Kataloonia, Hispaania

Peamised teemad