16:21 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Poliitika
lühendatud link
10030

Britid võrdsustasid Latgale Katalooniaga. Miks?

TALLINN, 8. oktoober — Sputnik. Independent märgistas Euroopa kaardil piirkonnad, mis taotlevad iseseisvust. Kas brittide lohakusest või kurjast kavatsusest kantuna sattus sellele kaardile ja Latgale, edastab portaal Inosmi Läti väljaannes Neatkarigas Rita Avize avaldatud artikli.

Sellest, et Latgalel ei ole Katalooniaga vähimatki sarnasust, saadakse aru vaid Lätis. Ja just seepärast on lätlastel Hispaania sündmustes katalaanide poole hoida ohtlik.

Läti peaminister Māris Kučinskise pressiesindaja Andreis Vaivars eitab kategooriliselt, et Latgales oleks mistahes separatismialgeid: "Ei midagi sellist! Latgale astub välja talunike toetamise poolt seoses liigvihmadega ja see on just nimelt riiklik, mitte regionaalpoliitika."

KGB käekiri

Briti meedia ignoreerib millegipärast fakti, et Latgale sõltuvus keskvõimust on suurem kui mujal Lätis ja pealkirjastab artikli: "Sellel kaardil on näidatud sõltumatuse eest võitlevad Euroopa piirkonnad."

Edasi on seal öeldud: "Brittide lahkumine (EL-st – toim.) on kahtlemata kõige suurem lõhenemine, millega me Euroopas lähiajal kokku puutume, kuid sellised liikumised, mis võivad rahva füüsilise lõhenemisele viia, on levinud kogu Euroopas."

Peaaegu iga riigi territooriumil on märgistatud üks või mitu piirkonda, mis sooviksid saada autonoomiat või iseseisvust. Latgale on tähistatud autonoomiataotlejana. Selle artikli valguses sobib meenutada, et 2010. aastal omandas väljaande endine (NSV Liidu) Riikliku julgeolekukomitee töötaja Aleksandr Lebedev ja kõnealune artikkel meenutab tõepoolest Kremli maitse järgi ettevalmistatud infoprovokatsiooni. Läti välisministeeriumil paluti seda publikatsiooni hinnata ja vajadusel reageerida.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Kaasatundjad peaksid maha rahunema

See pole esimene kord, kui Ühendkuningriigis ilmuv väljaanne dramatiseerib alusetult olukorda Lätis. Asi sai alguse pooleldi dokumentaalsest pooleldi mängufilmist BBC-s (Briti rahvusringhääling – toim.), mille järgi initsieerivad just sündmused Latgales Kolmanda maailmasõja. Siis saabusid BBC esindajad Latgale kongressi sajanda aastapäeva tähistamist kajastama ja mõned neist ajasid selget jama piirkonna autonoomia vajadusest.

Kuid nüüd on autonoomia juba kaardilgi tähistatud, justkui provotseerides ekstremiste ning kõigutades Lätit ja teisi Euroopa riike. Seepärast ongi olukord Hispaanias ohtlik kõikidele. Euroopa Parlamendi saadik Inese Vaidere märkis sellega seoses: "Kui vaadata Latgalet, siis on see eriti ohtlik. Läti jaoks on Kataloonia mittevajalik pretsedent. Kataloonia sõltumatuse küsimust on võimalik lahendada ainult üldrahvaliku hääletusega. Seega katalaanide nõudmistel pole seaduslikku juriidilist alust.

Vaidere meenutas, et ka Lätis on arutluse all haldusreform. Kuid olukord Hispaanias näitab, et selle võimalikkus tekitab erinevaid hinnanguid — "Rahvahääletusest, mis on kavandatud kohalike majandusküsimuste lahendamiseks võib välja kasvada poliitiliste nõudmistega referendum," ütles Euroopa Parlamendisaadik.

Hispaania pisarad

Vaidere elektronpostkasti tuli mõne päevaga tuhandeid kirju läkitusega: aidake Katalooniat, demokraatia on hädaohus, vajalik on Euroopa vahendustegevus! Paistab, et selliseid teateid genereerivad robotid. Meedia omakorda on täis libauudiseid. Sellest rääkis mitteametlikult Hispaania valitsuse kõrge ametnik Euroopa Parlamendi pressikonverentsil.

Politico nimetab ekspresident Toomas Hendrik Ilvest Kataloonia kriisi ühe võimaliku vahendajana
© Евгений Ашихмин

Isegi sellises soliidses väljaandes, nagu Prantsuse Le Monde, avaldati libauudis, et Hispaania politseinik murdis eakal naisterahval ükshaaval kõik sõrmed. Levitatakse fotot verisest lapsest, kuid see on tehtud juba neli kuud tagasi Tšiilis toimunud rahutuste ajal. Hispaania valitsuse käsutuses olevate ametlike andmete kohaselt hospitaliseeriti referendumi päeval kaks inimest.

Üks inimene sai kummikuulist haavata ja üks politseinik pingelises olukorras infarkti ning suri. Paljude haavatute hulka, kellest räägib Kataloonia valitsus, on arvatud kõik, kes pisargaasi tõttu pisaraid valasid. Hispaania ametiisik heitis kohalviibivatele ajakirjanikele ette, et Euroopa meedia tiražeerib kriitikavabalt libauudiseid. Oma kodumaal toimuvatest sündmustest rääkides puhkes diplomaat isegi nutma.

Olukord Hispaanias on väga keeruline. Võimalik, et Kataloonias kuulutatakse ühepoolselt välja siseseisvus, mis viib pretsedenditu kriisini Hispaanias. Selle kriisi tekitatud vapustused hakkavad mõjutama teisi Euroopa standardeid. Sellel dramaatilisel foonil peaks meie Latgalega jääma kõik nii nagu on.

Tagid:
iseseisvus, The Independent, KGB, Kataloonia, Läti

Peamised teemad