05:48 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
5760

Märkimisväärne osa eurooplastest leiab, et valimisi teistes riikides mõjutab hoopis USA, aga mitte Venemaa

TALLINN, 12. oktoober — Sputnik. Sedasi arvab 43% Prantsusmaa ja sama suur osa Poola elanikest, 41% sakslastest ja kolmandik (33%) Suurbritannias küsitletuist. Samal ajal väitega, et valimistesse sekkub Venemaa, nõustub mandri-Euroopas alla kolmandiku – 29% poolakaist, 28% sakslastest ja 27% prantslastest. Suurbritannias aga arvab niiviisi ainult veidi üle viiendiku küsitletuist (21%).

Samas on Suurbritannias kõige suurem osakaal neil, kes leiavad, et teiste riikide valimistesse sekkub Euroopa Liit: seda arvamust jagab 18% brittidest, samas kui Prantsusmaal on samal arvamusel 8% vastanuist, Saksamaal 10% ja Poolas 12%.

Huvitav, et kõigis riikides räägivad USA-poolsest valimiste mõjutamisest kõige sagedamini noored (alla 35-aaastased) ja kõrgharidusega inimesed. Kusjuures Saksamaal ja Poolas vastas nii üle poole noortest inimestest (vastavalt 55 ja 51%). Kõrgharidusega inimeste seas jagab seda arvamust 53% poolakaist, 47% sakslastest, 46% prantslastest ja 34% brittidest.

Millised riigid sekkuvad võõrastesse valimistesse?
© Sputnik
Millised riigid sekkuvad võõrastesse valimistesse?

Infoagentuuri ja raadiojaama Sputnik jaoks korraldatud küsitluse viis 20. septembrist 27. septembrini läbi Prantsusmaa vanim avaliku arvamuse uuringutega tegelev ettevõte Ifop. Küsitlus hõlmas 3 228 vastajat vanuses alates 18. eluaastast Prantsusmaal, Saksamaal, Suurbritannias ja Poolas. Valim kajastab läbilõikeliselt elanikkonna soolist, vanuselist ja geograafilist koostist. Valimi maksimaalne veaprotsent riigi kohta tervikuna jääb vahemikku +/- 3,1% usaldusväärsuse tõenäosusega 95%.

Rahvusvaheline avaliku arvamuse uuringu projekt käivitus 2015. aasta jaanuaris. Projektis osalevad partneritena tuntud uuringufirmad Populus, Ifop ja forsa. Projekti "Sputnik. Arvamused" raames korraldatakse Euroopas ja USA-s regulaarselt avaliku arvamuse küsitlusi aktuaalsetel sotsiaalsetel ja poliitilistel teemadel.

Tagid:
valimised, Euroopa Liit, USA, Venemaa

Peamised teemad