05:22 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
KOV volikogu valimised 2017 (127)
13430

Ameeriklastele ei paku meie kohalikud valimised erilist huvi, arvab mõjukas ettevõtja Urmas Sõõrumaa, kes on nüüd otsustanud poliitikasse minna

TALLINN, 13. oktoober — Sputnik. Ainuke Eesti poliitik, kelle isiklik Facebook'i konto käimasoleva valimiskampaania ajal blokeeriti, oli "Savisaare Valimisliit ja Tegus Tallinn" üks liidritest, Eesti olümpiakomitee president ja tuntud ettevõtja Urmas Sõõrumaa.

Ärimees teatas ise portaalile Sputnik Eesti, et ei pea Facebooki sellist käitumist USA sekkumiseks Eesti poliitikasse ega katseks valimistulemusi mõjutada, kuid tunnistas, et mõne päeva oli tema ainuke suhtluskanal valijatega Eesti populaarsemas sotsiaalvõrgustikus blokeeritud.

Valimiste lõpptulemused otsustatase sotsiaalvõrgustikes, illustratiivne foto
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Eurooplased leiavad, et valimisi teistes riikides mõjutab hoopis USA, mitte Venemaa >>

Sõõrumaa sõnul tunneb USA vaevalt huvi Eesti kohalike valimiste vastu, mida ta ise nimetab neil arutatavate küsimuste spetsiifika tõttu "kommunaalseteks" ja otsus tema konto blokeerida tehti ilmselt liitujate arvu hüppelise kasvu tõttu:

"Facebook'il on miljardeid kliente ja mina olen väike inimene. Tegin endale konto kolm-neli nädalat tagasi ja sellega kasvas liitujate arv saja võrra päevas. See oli Eesti olusid arvestades ebatavaliselt kiire kasv ning seepärast blokeeriti konto kaheks päevaks. Nüüd töötab kõik jälle normaalselt."

Sotsiaalvõrgustike tähtsus võitluses valijate südamete eest

Sõõrumaa rääkis portaalile Sputnik Eesti, et enne kohalikke valimisi ta Facebook'i ei kasutanud ja vaevalt et ta seda praktikat pärast 15. oktoobrit (viimane valimispäev) ka jätkab. Oma liitumist sotsiaalvõrgustikuga seletas ta arusaamisega selle vahendi tähtsusest valijate informeerimisel ja nende meelsuse võitmisel:

"Kui sa sotsiaalvõrgustikke ei kasuta, siis on sul vähe võimalust, sest palju teavet liigub just Facebook'is ja sellepärast ma liitusingi."

Ta teab, et paljud maailma poliitikud kasutavad sotsiaalvõrgustikke (näiteks USA president Donald Trump Twitterit – toim.) kaaskodanike ja meediaga suhtlemiseks, kuid ta ise kavatseb naasta "senise elu juurde: ehitada, äri ajada, teisi õpetada, seda aga tehakse vahetult ja otse." Ta rõhutas: "Ma ei taha sotsiaalvõrgustiku kaudu manipuleerida ja mulle ei paku see huvi."

USA saatkonda vestlusele ei ole mind kutsutud

Kommenteerides WikiLeaks'i avaldusi Eesti tuntud poliitikute poolt USA saatkonna aktiivset külastamist informeerimise ja konsulteerimise eesmärgil, tunnistas Sõõrumaa, et teda Ameerika saatkonda kutsutud ei ole ja USA suursaadikut ta isiklikult ei tunne.

Ettevõtja välistab võimaluse, et ta hakkaks mingil põhjusel täitma teiste tahet: "Olen otsekohene inimene ja lähen lõpuni. Maksimaalse häälesaagi saamiseks ei hakka ma valetama, ei endale ega teistele." 

Samas märkis Sõõrumaa, et Venemaa Föderatsiooni suursaadikut Eestis Aleksandr Petrovi tunneb ta aga küll: "Olümpiakomitee ja äritegevuse kaudu tean teda hästi, sest mul on Venemaal alati olnud ärihuvisid."

"Kuldne Mask Eestis" ühendab eesti- ja venekeelse publiku >>

Ta lisas oma elulugu meenutades, et "millegipärast olen ma kultuurisidemeid Venemaaga toetanud kogu elu". Sõõrumaa tunnistas, et on teatrifestivali "Kuldne mask" üheks peasponsoriks Eestis.

Sõõrumaa ja tema nimekiri löögi all

Facebook'i blokeerimine ei ole valimisliidu "Savisaare Valimisliit Tegus Tallinn" tegevuse piiramise ainus fakt. Valimisliidu peakorteris käis politsei ja käskis eemaldada vitriinidest seadusega vastuolus olevad plakatid.

Valimisliitu kuulub lisaks edukale ärimehele Urmas Sõõrumaale ka Eesti kõige populaarsem põlu alla sattunud poliitik Edgar Savisaar – praegu valitseva Keskerakonna asutaja ja kauaaegne liider, kes tõugati erakonna liidri kohalt 2016. aasta sügisel.

Savisaar pooldab suhete parandamist Venemaaga ja kritiseerib sõjahüsteeriat Balti riikides. Kohalikud valimised Eestis lõpevad 15. oktoobril. Sotsioloogiliste uuringute kohaselt on valimisliidu poolt Tallinnas valmis hääletama kuni 8% valijatest.

Millised riigid sekkuvad võõrastesse valimistesse?
© Sputnik
Millised riigid sekkuvad võõrastesse valimistesse?
Teema:
KOV volikogu valimised 2017 (127)
Tagid:
valimiskampaania, valijad, ühiskond, blokeerimine, KOV, Savisaare valimisliit ja Tegus Tallinn, Facebook, Urmas Sõõrumaa, Eesti

Peamised teemad