21:00 18. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1076
  • RUB73.3855
Krimmi silla maanteekaarestik toimetati paigaldamiskohale

Keskerakondlased sattusid Krimmi suhtumise osas segadusse

Poliitika
lühendatud link
4020

Kui erakonna juht ütleb üht, väidavad tema tuntud parteikaaslased risti vastupidist

TALLINN, 13. oktoober — Sputnik, Andrei Igorõšev. Järjekordne arusaamatus seoses Eesti valitsuspartei Keskerakonnaga puhkes pärast tema silmapaistvate poliitikute vastakaid väljaütlemisi suhtumisest Krimmi riikliku kuuluvuse ja sealsesse referendumisse Venemaaga ühinemise küsimuses.

Nagu varasemal juhul seoses vaidlusega NATO-sse suhtumise üle (riigihalduse minister Mihhail Korb tagandati tema kriitilise suhtumise tõttu sõjalisse allianssi ministriametist – toim.) oli keskerakondliku kahetisuse "kaitsjaks" taas Korb.

Tšehhi ettepanek: korvata Krimm rahas >>

Esinedes ETV otsesaates "Suud puhtaks", kõrvutas Keskerakonna praegune peasekretär Korb Kataloonia ja Krimmi referendumit ning oli viimase suhtes nõus saatejuhi väljapakutud väljendiga "okei".

"Mõlemas kohas ütlesid inimesed välja oma arvamuse. Täpselt samamoodi," lausus poliitik. Samas esitatud täpsustavale küsimusele, kas Krimmi referendumi korraldamisega oli tõesti kõik korras, vastas Korb 38. saateminutil jaatavalt. "Täpselt samamoodi, nagu Kataloonia referendum on okei," rõhutas keskerakondlane.

Nördimus paremalt ja ülaltpoolt

Korbi väljaütlemine põhjustas tormilise reaktsiooni parempoolsete poliitikute poolt. Nii nõudis suurima opositsioonilise liberaalse Reformierakonna parlamendisaadik Eerik-Niiles Kross peaministrilt, Keskerakonna esimehelt Jüri Rataselt selgitusi.

Euroopa poliitikud tunnistavad de-facto Krimmi kuulumist Venemaale >>

Krossi sõnul tekitab Korbi avaldus "tõsiselt muret". Ta nõudis vastust, kas peasekretäri seisukoht on kujutab endast keskerakondlaste ametlikku vaatenurka 2014. aasta kevadistele sündmustele ja kuidas tuleb mõista antud avaldust selles valguses, et Eesti on 2017. aasta detsembri lõpuni Europa Liidu eesistujaks ning sisuliselt esindab kogu Euroopa Liitu.

Krimmi külastab suur delegatsioon Norrast >>

Keskerakonna juht Jüri Ratas kiirustas pärast Korbiga kohtumist Eesti avalikkust maha rahustama: mingisugust Eesti ega erakonna ametliku seisukoha ümbermõtestamist Ukraina ja Krimmi sündmuste suhtes ei ole toimunud."Keskerakond ei arva, et Krimmi referendumiga oli kõik "okei"," tsiteerisid tema arvamust riiklikud meediakanalid. Korbi sõnad ei väljenda mingil juhul erakonna ametlikku seisukohta, märkis Ratas.

Eelnevalt on Ratas valitseva erakonna esimehenda juba korduvalt teatanud, et Eesti "austab Ukraina territoriaalset terviklikkust" ning "ei tunnusta Krimmi annekteerimist Venemaa poolt".

Lääne valitsused ei usu enam, et Venemaa tagastaks Ukrainale lähiajal Krimmi
© Sputnik / Сергей Мальгавко
Rahvusvahelistel kohtumistel on ta seoses sündmustega Ida-Ukrainas korduvalt nimetanud Venemaad "agressoriks" ja kutsunud üles idanaabri suhtes karme rahvusvahelisi sanktsioone jätkama.

Yana Toom: Krimmi küsimust ei ole erakonnas kunagi arutatud

Kuid nagu selgub, erakonna sees ei väljenda mitte üksnes Keskerakonna peasekretär Korb patust mõtet Krimmi referendumi seaduslikkusest.

Nii nentis Keskerakonna juhatuse liige ning Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom portaali Stolitsa kommentaariumis, et Krimmi referendumisse suhtumise küsimust ei ole erakonnas kunagi arutatud, kuna Krimm ei kuulu Eestile.

"Krimmi referendumist rääkides väljendas Jüri Ratas enda kui peaministri ja erakonna esimehe seisukohta," on ta veendunud.

Ta avaldas Mihail Korbile toetust, märkides, et "Korb avaldas muuhulgas arvamust, et Krimmi rahvahääletuse korraldamisega oli kõik korras."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
arusaamatus, segadus, poliitika, keskerakond, Mihhail Korb, Jüri Ratas, Eesti, Krimm

Peamised teemad