19:56 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Poliitika
lühendatud link
10720

EL-i terrorismivastase võitluse koordinaator Giles de Kerchove väitis 9. augustil, et Süürias ja Iraagis on saanud väljaõppe 5000 Euroopast pärit sõdalast ja et kolmandik neist on koju tagasi pöördunud

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik. Niinimetatud Islamiriik (terroristlik organisatsioon, Venemaal keelatud — toimetuse märkus) on kaotanud peaagu kogu territooriumi, mis oli Iraagis ja Süürias tema kontrolli all. Paistab, et paljud relvastatud islamistid on seejuures lihtsalt haihtunud, portaal Inosmi vahendab norra väljaannnes Dagbladet ilmunud artikli.

Viimastel kuudel ja nädalatel saame pidevalt teateid ISIS-e üksteise järel langevaist tugipunktidest: Mosul, Tall ´Afar, Deir ez-Zor. Me oleme kuulnud ja lugenud nendes linnades paiknenud sõdalaste hulgast siis, kui pealetungi alustati. Me oleme kuulnud sellest, et paljud ISIS-e võitlejad Iraagis ja Süürias on lahingutes hukkunud või vangistatud, et keegi on alla andnud, keegi on vangi võetud, et keegi on tsiviilelanikkonna hulka peitu pugenud ning keegi on naasnud kodumaale. Kuid täpseid arve peaaegu ei ole. Ainus, millest saab enam-vähem kindlalt rääkida, on see, et paljudel on õnnestunud sealt lahkuda — see puudutab ka sõdalaste perekonnaliikmeid. Ent kus nad praegu viibivad?

Ameeriklased küüditavad Deir ez-Zorist kõrbevendi>>

Kui augustis algasid lahingud Mosulist ida poole jääva Tall ´Afari pärast, oletas enamus, et linna ISIS-e terroristidelt tagasivallutamiseks kulub nädalaid. Kuid kõik see võttis vaid paar-kolm päeva. Hästiinformeeritud Iraagi allikas ütles jutuajamisel Dagbladetiga, et Iraagi armee ja ISIS-e vahel sai sõlmitud kokkulepe: sõdalased peavad linna maha jätma, saades vahetuskaubana liikumisvabaduse. Väidetavalt põgenes tuvastamata hulk ISIS-e liikmeid koos oma peredega mitte lääne suunas, vaid Süüriasse.

USA luureteenistus LKA eeldas 2014. aasta septembris, et Iraagis ja Süürias on ISIS-el üle 50 000 võitleja. Teised organisatsioonid oletasid, et see arv on kaks korda suurem. Üks kurdide liider rehkendas kokku, et sõdalasi on 200 000.

Mis puudutab palgasõdureid, siis kinnitas Iraagi rahvuskogu julgeoleku- ja kaitsekomisjon augustis, et ainuüksi Iraagis oli neid 30 000, sealhulgas 8000 Euroopast ja 6000 Tuneesiast. Komisjoni kinnituste kohaselt on 28 000 neist tapetud. Arusaadav, et ühtki ülalmainitud arvu kontrollida ei saa, eriti liialdatud tundub olevat kaotuste arv. Sest et: kuskohas siis Iraagi lahinguväljadel on 28 000 ISIS-e võitleja surnukehad?

Möödunud aasta detsembris rääkisid USA relvajõud aastail 2015 ja 2016 Iraaagis ja Süürias 50 000 tapetud ISIS-e võitlejast. Ja jällegi: neid arve on keeruline kontrollida.

USA võimude andmeil oli käesoleva aasta aprillini Süürias tapetud 25 000 kuni 30 000 välismaist palgasõdurit, kuid täpselt samuti, nagu Iraagi puhul: kus on sel juhul kõik need surnukehad?

ISIS hakkas väljastama "passe paradiisi">>

EL-i terrorismivastase võitluse koordinaator Giles de Kerchove väitis 9. augustil, et Süürias ja Iraagis on saanud väljaõppe 5000 Euroopast pärit sõdalast ja et kolmandik neist on koju tagasi pöördunud. Kui see on tõsi, siis võib endalt küsida, kas EL-i riikidel on ettekujutust sellest, kes nad on, kui mitte arvestada neid, kes kohe pärast kodumaale naasmist arreteeriti.

Kaks Norra-Somaalia päritoluga õde on peategelased kriitikutelt kõrget kiitust pälvinud Åsne Seierstadi raamatus — ühtedena nendest, kes on "radariekraanidelt kadunud". Nad toimisid nii, nagu paljud teised: abiellusid ISIS-e võitlejatega ja sünnitasid lapsi. Õed elasid ISIS-e "pealinnas" Raqqas, kuid nende pered pole 2014. aastast peale neist midagi kuulnud.

Venemaa vabariikidesTšetšeenias, Dagestanis ja Inguššias, mille valdava osa elanikkonnast moodustavad moslemid, tegelevad mõned emad sellega, et üritavad välja selgitada, kus ometi on nende tütred, kes omal ajal samuti ISIS-e võitlejatele mehele läksid.

Pole välistatud, et ei nemad ega teised, keda huvitab, kuskohas ISIS-e-tallekesed ometi on, ei saa vastust mitte kunagi.

Tagid:
EL, ISIS, Iraak, Süüria

Peamised teemad