06:44 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
KOV volikogu valimised 2017 (127)
3210

Intriigi ei tekkinud. Kuigi valimistega saadud kohtade arv volikogus vähenes, õnnestus Keskerakonnal ainuvõim Tallinnas säilitada. Järelikult andis valija mõista, et vaatamata korruptsioonile ja viimaste aastate skandaalidele, on ta pealinnas kõigega rahul

Nikolai Filonov

Võit ei tulnud keskerakondlastele seekord lihtsalt ja selle nimel rakendati kogu kättesaadav administratiivne ressurss, alustades abilinnapeade ringkäikudest koolidesse agitatsioonesinemistega õpilastele ja õpetajatele (mida teistel erakondadel oli keelatud teha) ja lõpetades ohtrate linnaobjektide avamisüritustega, mida linnameedias ohtralt kajastati. Ajakirjanike ringkondades visati koguni nalja, et keskerakondlased hakkavad varsti avama iga linnas paigaldatud tänavalappi. Ja kõik see kokku andis hea tulemuse: keskerakondlased said 40 kohta – enamuse 79 võimalikust volikogus ja saavad seepärast soovi korral isegi üksinda linna valitseda.

Poliithiiglaste viimane võimalus >>

Koalitsiooni mängimine

Kuigi, kuna ülekaal ei ole suur, on tõenäoline, et keskerakondlased teevad kõigepealt, uue linnavalitsuse moodustamise esimesel etapil, valitsuskoalitsiooni moodustamise ettepaneku teistele linnavolikokku pääsenud jõududele. Seda tehakse loomulikult keskerakondlastele maksimaalselt soodsatel tingimustel. Kui keegi volikokku pääsenud erakondadest nõustuks jääma linnavalitsemisel tagaplaanile, siis teevad keskerakondlased nende linnavalitsusse kutsumisega ilusa žesti, andmata neile õigust midagi reaalselt otsustada.

Sellist asja me 2009. aastal, kui valimistejärgselt volikogus enamuse saavutanud Keskerakond kutsus koalitsiooni sotsiaaldemokraadid, juba nägime. Tõsi, see koalitsioon pidas vastu kõigest kuu aega. On üsnagi tõenäoline, et ka seekord kutsutakse koalitsiooni just sotsiaaldemokraadid, kes said valimistel 9 kohta.

Keskerakond otsib Tallinnas koalitsioonipartneriе >>

On muidugi olemas ka koostöövariant IRL-ga, kes sai viis kohta ja osaleb koos keskerakondlastega valitsuskoalitsioonis riigi tasandil, kuid ideoloogilisest seisukohast võttes on see vähem tõenäoline. Nii nagu ka koalitsioon Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE), kes sai valimistel kuus kohta volikogus.

Reformierakonnale ilmselt sellist ettepanekut ei tehta. Vähemalt niikaua, kui Toompeal püsib praegune valitsuskoalitsioon. Kui see koalitsioon peaks aga lagunema, siis saab valimistel 18 mandaati saanud reformierakondlaste tulek linna valitsuskoalitsiooni olema rohkem kui tõenäoline. Kuid see ei toimu kohe.

Taavi Aas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ärimehe eksitus

Väga huvitav tulemus on valimisliidul "Savisaare Valimisliit – Tegus Tallinn", kes suutis viia linnavolikokku vaid ühe esindaja isikumandaadiga. Paljud lootsid, et see valimisliit hakkab uue võimu moodustamisel etendama otsustavat osa, kuid Keskerakonnal õnnestus uus tulija linna poliitilise võimu võitlusareenil administratiivse ja teavitusressursiga nurka suruda. Tunda andis ka valimisliidu nimekirja suhteliselt hiline astumine valimiskampaaniasse ja tõsised puudused mainekujundajate töös.

Linnavolikokku pääsenud Edgar Savisaarega ei ole keskerakondlastel erilist mõtet koalitsiooni moodustada. Veelgi enam, sellesse suhtuksid äärmiselt negatiivselt Keskerakonna koalitsioonipartnerid riigi tasandil.

Olga Ivanova visati Keskerakonnast välja >>

Teisalt, erinevalt kümnetest teistest keskerakondlastest eesotsas Olga Ivanoaga, kes heideti enne valimisi Keskerakonnast demonstratiivselt välja konkureerivas valimisnimekirjas osalemise pärast, Edgar Savisaart välja ei heidetud, nii et sellepärast on siin tõepoolest kompromissid erinevate otsuste hääletamisel võimalikud.

Ja üleüldse, kui abstraheeruda häältelugemisest ja analüüsida varem kohalikel valimistel kümneid tuhandeid hääli kogunud Edgar Savisaare olukorda, siis tuleb tunnistada suurärimeeste ilmset poliitilist valearvestust. Toetuse kaotanud Savisaarele panustamine, selle asemele et arendada perspektiivset, "luukerevaba kapiga" "Tegusa Tallinna" valimisliitu, oli suurärimees Urmas Sõõrumaa selge möödapanek. Pärast ühinemist "Savisaare Valimisliiduga" lahkusid sellest perspektiivsed kandidaadid, kes seejärel olid üsnagi edukad teistes nimekirjades.

Savisaare liitlaste häältesaak jäi lahjaks >>

Lisaks peletas see eemale suure osa perspektiivsest valijaskonnast, kes oleks kindlasti oma hääle ammu ära tüüdanud IRL ja Reformierakonna asemel heameelega andnud valimisliidule "Tegus Tallinn". Pärast ühinemist Savisaare Valimisliiduga ei jäänud aga nendel valijatel muud üle, kui taas kunagiste lemmikute poolt hääletada.

Tuhast uueks erakonnaks

Võimalik, et Sõõrumaa teeb talle üsna kalliks maksma läinud veast omad järeldused ja tuleb tagasi sõltumatu "Tegusa Tallinna" idee juurde, et luua selle baasil uus erakond, mille järele on nõudlus ühiskonnas ilmselt olemas. Seda kinnitavad paljud politoloogid ja just sellisest võimalusest teatas ärimees kohe pärast valimistulemuste teatavakstegemist.

Selle idee realiseerimiseks on paras aeg — parlamendivalimisteni jäänud kahe aasta jooksul jõuab uue erakonna püsti panna ja talle piisavalt reklaami teha. Kuid see on tulevikumuusika.

Niikaua aga võib peamiselt Keskerakonda valinud linnaelanikkond rahulik olla – vaevalt et Tallinnas lähiaastatel midagi oluliselt muutub.

Politoloog: Keskerakonnast on saanud täielik peavoolu esindaja >>

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
KOV volikogu valimised 2017 (127)
Tagid:
poliitika, ühiskond, valimised, koalitsioon, Keskerakond, Urmas Sõõrumaa, Edgar Savisaar, Eesti

Peamised teemad