05:08 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Poliitika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
4610

Praegu tuleb Läänes venevastaseid publikatsioone nagu Vändrast saelaudu. Üheks oluliseks tegijaks selles vallas on saanud Rupert Murdochile kuuluv Briti The Times. Ainuüksi möödunud nädalal avaldas see mitu artiklit, üks kaunim kui teine

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja

Kõigepealt läks konservatiivide häälekandja kallale Briti parlamendisaadikutele, kes julgesid — mõelda vaid — anda intervjuu RT-le. Päev hiljem algatati täielikus makkartismi vaimus kihutuskampaania briti koomiku Keith Alleni suhtes ainult sellepärast, et ta nõustus osalema sama telekanali satiirilises šõus. Selle hüsteeria (muud sõna on raske leida) viimaseks akordiks sai möödunud nädalavahetusel ilmunud artikkel, mille pealkiri on: "Putini sõber valetas krahvinnale 71 miljoni suuruse fondi kohta". Artiklit pole vaja isegi lugeda, et mõista, kui valelikud ja salakavalad need "Putini sõbrad" on, teevad isegi vaestele krahvinnadele liiga!

Jutt on pakku läinud ärimees Sergei Pugatšovist, keda Venemaa õiguskaitseorganid juba ammu taga otsivad ja kes on Prantsusmaa kodanik. 2010. aastal läks tema Mežprombank lõhki ja sellest ajast pole Pugatšovi Venemaal enam nähtud. See-eest ajavad temaga aktiivselt asju Lääne meediaväljaanded, kes hakkasid teda nimetama (Pugatšovi enda ettepanekul) "endiseks Putini ihupankuriks" ja nimetavad tema suhtes Venemaal mitmeid käimasolevaid kelmuse kriminaalasju loomulikult "poliitiliseks tellimustööks".

Сергей Пугачев
© Foto : Vitaly Shaifulin
Sergei Pugatšov.

Kõnealuse publikatsiooni aluseks sai Londoni Kõrgemas Kohtus toimunud Pugatšovi ülekuulamine. Seekord ei nimetanud seda keegi "poliitiliseks tellimustööks", sest seekord oli hagejaks pagenduses ärimehe sõbratar, krahvinna Aleksandra Tolstaja, keda Briti ajalehed pidasid asjasse eriti süvenemata Lev Tolstoi järeltulijaks. Tegelikult kuulub ta Tolstoi-Miloslavski suguvõssa, kel kuni revolutsioonini ei olnud mingit pistmist ei krahvitiitli ega kirjaniku endaga. Kuid kas siis sellised üksikasjad tähenärijast briti meediat huvitavad? Nii kange tahtmine on tõmmata paralleele skandaalse kohtuloo ja "Anna Kareninaga".

Lugu ise on uskumatuseni banaalne: avantüristist ärimees kasutas krahvinnat ära, et pääseda Briti aristokraatia kõrgseltskonda, sigitas talle kolm last, lubas maad ja ilmad kokku, kuid laulatusest asja ei saanudki. 2015. aastal kohustas Londoni Kõrgem Kohus Pugatšovi oma passi ära andma ja keelas tal kuni paljude tema vastu Venemaal algatatud kelmuse kohtuasjades otsuse langetamiseni Ühendkuningriigist lahkuda. Mis aga ei takistanud endisel pankuril ikkagi Albionilt lahkumast ja Nice lähedal asuvasse häärberisse sisse kolimast.

Ta põhjendas seda sellega, et "kardab enda julgeoleku pärast". The Times kirjutab: "Ms Tolstaja ütles end kartvat, et tema armuke tapetakse president Putini käsul ja hakkas ka ise end varjama." Pidage kinni! Kuidas siis nii, "tapetakse president Putini käsul"? Pugatšov on ju "Putini sõber", mis tuleneb artikli pealkirjast. Pange tähele, mitte "endine sõber", vaid justnimelt "sõber" olevikus. Ei saa ju vana hea The Times niimoodi oma lugejaid petta…

Lõpuks läks Pugatšova ja Tolstaja aastatepikkune armulugu lörri. Siis selgus, et vara, mille jooksus olev pankur justkui nende ühiste laste kasvatusfondi paigutas, kuulub ikka veel talle ja sellest tulenevalt tuleb see pantida ning Venemaa kohtute otsuse alusel konfiskeerida.

The Times tsiteerib kohtunik Colin Birss"i, kes seda kohtuasja Londonis läbi vaatas: "Ms Tolstaja esitas kindlad tõendid, et mr. Pugatšov on inimene, kes võib käituda väga meeldivalt, kuid võib olla ka egoistlik ja manipuleeriv." Kohus nimetas Pugatšovi "perekonna" usaldusfondi kõigest kattesirmiks, mis loodi vara varjamiseks õigusemõistmise eest. Sellest järeldas kohus ajalehe sõnul: "Mr. Pugatšov kipub mõningal määral valetama."

Nii on siis lood! Võiks arvata, et sellel võluval noodil oleks Briti meedia pidanud endalt küsima: "Kas kõik, mis ta meile oma sõprusest "Putiniga" ja "poliitilisest tagakiusamisest Venemaal" rääkis ning mida me transleerisime, ilma et oleks seda kriitiliselt analüüsinud, võis samuti vale olla?" Aga ei, nii kaugele ei saa "demokraatlik" Briti ajakirjandus minna. See võiks kahtluse alla seada ka kõik Venemaa vastu esitatud süüdistused, mida on nii paljudes väljaannetes kajastatud.

Milles seisneb selle labase propaganda manipulatsioon? Kui Briti press avaldas rohkelt artikleid Pugatšovi mitmetest kriminaalasjadest Venemaal, nimetati teda "Putini kriitikuks". "Temast sai Kremli ja Putini avalik kritiseerija," kirjutas The Guardian Pugatšovi kohta kolm aastat tagasi. Ja just selle, mitte aga sellepärast, et ta on "manipuleerija" ja "kipub valetama", kiusatakse teda Venemaal taga. Seda võidaks ju ette heita vaid Londoni Kõrges Kohtus.

Kuid pruukis vaid leida veenvaid tõendeid Pugatšovi mahhinatsioonide kohta Ühendkuningriigi kodaniku ja tema laste suhtes, kui eilsest "Putini kritiseerijast" sai kerge käeliigutusega "Putini sõber".

Kusjuures kunagi soliidsusele pretendeerinud ajaleht esitas selle "sõpruse" tõendina vaid Pugatšovi enda väited (mäletate, "kes kaldub valetama", kui Londoni kohtunikku uskuda) ja vana foto, kus Vladimir Putin mingil ametlikul üritusel pankuriga kätleb. No jah, eks foto Venemaa presidendist, kus ta Inglise kuningannaga kätleb, annab ju tunnistust nende sõprusest, kas pole?

Meedialahingud>>

Kui kedagi Venemaal kohtulikult jälitatakse (pole oluline, mille eest ja kui kaalukad süüdistused on), peab ta olema "Putini kriitik" ja tema jälitamisel on poliitiline iseloom". Kui ta aga on seoses ilmse kelmusega Briti kohtu ees, siis meenutame vana fotot ja kirjutame, et see inimene on "Putini sõber" ja sülitame faktidele. Sülitame isegi sellele, et Briti ajalehed alles hiljuti temast kirjutasid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
makkartism, The Times, Sergei Pugatšov, Putin, Vladimir Putin, Albion, Venemaa

Peamised teemad