20:26 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
Panama paberid (27)
14030

Panama paberite kõmuline saaga on nähtavasti saanud traagilise jätku – Maltal tapeti ajakirjanik, kes süüdistas korruptsioonis tolle riigi peaministrit

TALLINN, 18. oktoober— Sputnik, Aleksei Toom. Tuntud ülemaailmse portaali WikiLeaks peatoimetaja Julian Assange lubab maksta 20 000 eurot igasuguse info eest Malta ajakirjaniku Daphne Caruana Galizia tapjate kohta. Ajakirjanik hukkus 16. oktoobri pärastlõunal tema sõiduautosse paigutatud võimsa autopommi plahvatuse läbi. Plahvatus oli sedavõrd tugev, et Daphne Caruana Galizia auto paisati sõna otseses mõttes pahupidi.

Sündmuskohal jäädvustatud fotolt ja videost, mis ilmus eeskätt kohalikus väljaandes Times of Malta, nähtub, et juhiistme all kärgatanud plahvatus paiskas ajakirjaniku auto kõrge kaarega teelt välja. Üks tema kolmest pojast – Matthew, kes jõudis sündmuspaigale vaid mõni minut pärast plahvatust, kirjeldab toimunut tõelise ajakirjandusliku meisterlikkusega artiklis, mis ilmus järgmisel hommikul sessamas Time of Maltas.

Nii Matthew Caruana Galizia kui ka tema ema tegid koostööd ajakirjanike rühmaga, kes Julian Assange´i osalusel avaldasid mõjuka loo, mis sai maailmas tuntuks pealkirja all "Panama paberid".

"Panama pabereid" hakkab uurima ka Euroopa Parlamendi selleks moodustatav komisjon>>

Panama õigusbüroo Mossack Fonseca konfidentsiaalsed dokumendid võimaldasid ajakirjanikel kõnelda sadadest ja tuhandetest maailmas tuntud eraisikutest, kes on Mossack Fonseca abiga kasutanud offshore-firmade arveid maksudest kõrvalehoidmiseks. Nagu kirjutas portaal Sputnik Eesti, puudutas skandaal ka Baltimaades tuntud kommertspanku, firmasid ja eraettevõtjaid.

Asetleidnus figureerib Aserbaidžaan

Maltal sattus seoses nn Panama skandaaliga kahtlusaluste nimekirja riigi peaminister Joseph Muscat ja tema perekonnaliikmed. Nimelt selle teemaga tegeleski Daphne Caruana Galizia, mis annab eeskät tema pojale Matthewle alust mitte ainult kahtlustada valitsusjuhi lähikonna seotust selle mõrvaga, vaid ka otseselt süüdistada saareriigi liidreid tolle tellimusmõrva korraldamises.

Panama dokumentides kajastus ka Savisaarele sooduslaenu andnud firma>>

Ajakirjanik Daphne Caruana Galizia kinnitas ennekõike, et peaministri abikaasa Michelle Muscati salajast kontot ühes Panama pankadest kasutati Aserbaidžaani valitsusladvikult Azeri panga jaoks Maltal tegutsemise litsentsi eest saadud rahasummade pööritamiseks.

Paar nädalat enne mõrva teavitas Daphne politseid tema aadressil saabunud ähvardustest. Tema kaebuse ja alustatud juurdluse üksikasjad on mõistetavatel põhjustel esialgu teadmata.

Tapetu perekond süüdistab riigi peaministrit

"Mõned tunnid pärast seda, kuni see klounist peaminister kandis parlamendile ette ajakirjanikust, kelle tagakiusamisele ja demoniseerimisele ta oli kulutanud enam kui aastakümne, läkitas üks politseiseersant Ramon Mifsud, kes eelduste kohaselt pidanuks seda mõrva uurima, Facebooki postituse: " Igaüks saab selle, mille on ära teeninud, lehmasõnnik! Tunnen ennast õnnelikuna:)"," kirjutab Matthew Caruana Galizia.

WikiLeaks: USA sponderis skandaali maksuvabade firmadega Venemaa ründamiseks>>

Paistab, et muid versioone mitte ainult Malta saare, vaid ka kogu Euroopa avalikkusel, kes on ajakirjaniku tapmisest šokeeritud, senini ei ole. Mitte just kadestusväärses olukorras peaminister Joseph Muscat nimetas seda mõrva "barbaarseks rünnakuks inimese ja sõnavabaduse vastu". "Kõik teavad, et proua Caruana Galizia kritiseeris mind kui poliitikut ja kui inimest päris teravalt," ei salga valitsusjuht ning ütleb, et ei jää senikaua rahule, kuni ajakirjaniku mõrvalugu saab lahendatud.

Teema:
Panama paberid (27)
Tagid:
"Panama paberid", skandaal, tapmine, Daphne Caruana Galizia, Malta, Panama

Peamised teemad