02:19 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
10622

President Kersti Kaljulaid ei pea Venemaad vaenulikuks riigiks ja on veendunud, et Kreml peab suhete paranemiseks lääneriikidega tegema ise esimese sammu

TALLINN, 19. oktoobril – Sputnik. BBC venekeelsele väljaandele antud pikas intervjuus kritiseeris Kersti Kaljulaid järjekordselt Venemaa võimude tegevust, märkides ühtlasi, et vaatamata sellele loodab ta suhete parandamisele idanaabriga.

Kaljulaid nimetas Venemaad Eestile ohutuks >>

Vastuseks ajakirjaniku küsimusele, kas ta nõustub Ühendkuningriigi peaminister Theresa May'ga, kes põhjendas hiljuti NATO vägede viibimist Eestis "Venemaa ohuga", märkis Kaljulaid, et Venemaa on ettearvamatu ega "järgi enda poolt alla kirjutatud rahvusvahelisi kokkuleppeid". Sellele vaatamata ei pea Eesti president Venemaad vaenulikuks riigiks.

Kaljulaid ütles: "Venemaa on meie naaber. Oleksin väga rõõmus, kui meil oleksid head suhted demokraatia teel sammudes areneva Venemaaga."

Kaljulaid: NATO pataljonid on kohal, nüüd tuleb Venemaad mõista >>

Kaljulaidi arvates kahjustab Venemaa juhtkonna ettearvamatu tegevus tema majandust, sest peletab sellega potentsiaalsed investorid eemale. "Kui oled ettearvamatu käitumisega, on sinuga riskantne äri teha, isegi kui uusi sanktsioone ei kehtestata," märkis president. Selle vaatamata väljendas ta lootust, et "suhted lääneriikide ja Venemaa vahel võiksid paraneda ja muutuda normaalseks".

"Mida varem see juhtub, seda parem. Kuid kahjuks peab esimesed sammud lepituseks tegema Venemaa," ütles Kaljulaid kokkuvõtteks.

Kaitsepositsioonil

President Kaljulaid on oma esinemistes korduvalt pooldanud Venemaa vastu suunatud sanktsioonide pikendamist ja isegi karmistamist. Nii kinnitas ta kohtumisel Ukraina liider Petro Porošenkoga, et toetus Ukrainale on üheks Eesti välispoliitilistest prioriteetidest ja toetas taas Moskva-vastaseid sanktsioone kuni Minski lepete täieliku täitmiseni.

Kaljulaid: Ukraina peab saama ise otsustada oma saatuse üle >>

President Kersti Kaljulaid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Varem, Saksamaa meediaväljaannetele antud intervjuus teatas Kaljulaid, et Venemaa ei kujuta endast Eestile ohtu, kuid NATO pataljon Eesti territooriumil on siiski vajalik. Presidendi arvates ei ründaks Venemaa NATO-sse kuuluvat riiki. Kaljulaid toetas NATO pataljoni viibimist Eestis ka iga-aastasel sõjaväeõppusel "Kevadtorm".

Presidendi sõnul on "meie signaaliks kaitsepositsioon". Kaljulaid rõhutas, et Eesti relvajõude nimetatakse Kaitseväeks ja NATO on kaitseorganisatsioon.

Kersti Kaljulaid: 364 päeva presidendina >>

Moskvas on korduvalt rõhutatud, et Venemaa ei ründa kunagi ühetegi NATO riiki. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul teatakse NATO-s suurepäraselt, et Moskval ei ole mingeid kallaletungiplaane mitte kellelegi, kuid seda tuuakse ettekäändeks, et paigutada Venemaa piiride äärde rohkem sõjatehnikat ja pataljone.

Samal teemal

Kaljulaid toetas Venemaale kehtestatud sanktsioonide jätkamist
Venemaaga ei kannata Sõbra laulu laulda
Tagid:
intervjuu, BBC, NATO, Kersti Kaljulaid, Lääs, Eesti, Venemaa

Peamised teemad