01:36 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Poliitika
lühendatud link
KOV volikogu valimised 2017 (127)
3830

Riigikontrollis audiitorina töötanud Kadri Pungas ja poliitikauuringute keskus Praxise kaasautor Taavi Pungas avaldasid veebilehel pungas.ee Rõivase valimistulemuse analüüsi

TALLINN, 20. oktoober — Sputnik. Kui tüüpiline Reformierakonna kandidaat sai iga e-hääle kohta 0,747 paberhäält, siis oleks Taavi Rõivas oma 2711 e-hääle kohta saama 2024 paberhäält, ent ta sai neid hoopis 1419 – tervelt 605 võrra loodetust vähem, analüüsisid Kadri Pungas ja Taavi Pungas, vahendab Pealinn. Võib järeldada, et skandaal, mis lahvatas pärast e-hääletuse lõppu, mõjutas siiski Rõivase valimistulemust.

Rõivase asemele tuleb riigikogu ette Pevkur >>

Riigikontrollis audiitorina töötanud Kadri Pungas ja poliitikauuringute keskus Praxise kaasautor Taavi Pungas avaldasid veebilehel pungas.ee Rõivase valimistulemuse analüüsi, millest võib järeldada, et skandaal mõjutas inimeste arvamust. Meenutuseks: e-hääletamine lõppes kolmapäeval, skandaal lahvatas neljapäeval ja võis muuta valimistulemust veel viimasel valimispäeval pühapäeval, kui inimesed said anda paberhääli.

Tänu Vabariigi Valimiskomisjoni lahkusele andmete avaldamisel on e-hääletamise tulemus paberhäältest eristatav, seega on võimalik kontrollida, kui palju hääli sai "skandaalne Taavi Rõivas" mainekahju tõttu vähem kui "tavaline Taavi Rõivas".

Joonis näitab, kuidas on omavahel seotud e-häälte ja paberhäälte arvud Tallinnas Reformierakonna nimekirjas kandideerinud kandidaatidel. Iga kandidaat on joonisel üks andmepunkt, x-teljel on tema poolt saadud e-hääled ja y-teljel paberhääled.

Poliitilise silmakirjalikkuse laat >>

Nagu võiks oodata, on ühe erakonna piires kandidaatide poolt saadud e-hääled ja paberhääled selges seoses – mida rohkem sai kandidaat e-hääli, seda enam anti talle ka paberhääli.

Juba silmaga on näha, et see seos on päris tugev – andmepunktid on kenasti ühel sirgel. Matemaatiliselt annab sama mõtet edasi regressioonanalüüsi tulemus (joonisel läbi andmepunktide tõmmatud sirge): tüüpiline Reformierakonna kandidaat sai iga e-hääle kohta 0,747 paberhäält.

Skandaali pinnalt püstitatud hüpotees paistab tõele vastavat: Taavi Rõivase andmepunkt (oranž) kaldub mudeli sirgjoonest oluliselt kõrvale.

Mudeli seos "iga e-hääle kohta 0,747 paberhäält" oleks ennustanud Taavi Rõivasele 2024 paberhäält, samas kui tegelikult sai ta paberhääli kõigest 1419 – tervelt 605 võrra loodetust vähem. Statistikahuviliste rõõmuks tasub lõpptulemuses ära märkida ka hinnanguline standardhälve, seega kokkuvõte on järgmine: skandaal maksis Taavi Rõivasele 600+-40 häält.

Kogu Eesti paberhäältest anti valimispäeval 68,2% (ülejäänud tulid eelhääletamisest). Eeldades sarnast jaotust Rõivase paberhäälte kohta, võinuks ta mudeli järgi valimispäeval neid saada 1381. Neist 600 kaotamine tähendab, et skandaali tõttu muutis meelt hinnanguliselt 44% Taavi Rõivase potentsiaalsetest toetajatest, kellel oli veel hääletamata.

Teema:
KOV volikogu valimised 2017 (127)
Tagid:
poliitika, kaotus, hääl, skandaal, KOV, Reformierakond, Taavi Rõivas, Eesti

Peamised teemad