22:12 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Poliitika
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
7540

"Naftogaz" (Ukraina peamine nafta ja gaasiettevõte – toim.) hindas Venemaa gaasi transiidi lõppemisest tekkivaid kahjusid 3 miljardile USA dollarile. Analüütik Igor Juškov avaldas raadio Sputnik eetris arvamust, et Kiiev loodab Läänelt selle kaotuse kompenseerimist

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik. Venemaa gaasi transiidituludest ilmajäämine võib tähendada Kiievile aastas 3 miljardist dollarist ilmajäämist, teatas "Naftogazi" juht Andrei Kobolev Ukraina nafta- ja gaasitööstuse arengut käsitleval rahvusvahelisel konverentsil.

Just sellise summa sai riik sel aastal Venemaa kütuse transiidist.

Kobolev rõhutas, et Venemaaga sõlmitud leping lõpeb 2019. aastal ja võimalikul transiidi kaotusel "saavad olema meie jaoks kriitiliselt negatiivsed tagajärjed".

Venemaa mereimetajate elukeskkonna kaitse fondi direktor Vjatšeslav Aleksejev
© Фото : из личного архива Вячеслава Алексеева

Võib juhtuda, et Eesti riik lahkub Nord Stream 2 vaenlaste leerist>>

Tema sõnul saab lepingu pikendamine olema keeruline, sest "Gazprom" (Venemaa peamine riiklik gaasieksportija – toim.) ei ole "Naftogazi" juhi veendumuse kohaselt koostööst Ukrainaga huvitatud.

Kobolev märkis, et aasta jooksul peaks käiku antama "South Streami" Türki viiv gaasijuhe, samuti käivad ettevalmistused selle projekti teise torujuhtme ehituse alustamiseks. Tema sõnul "jätab iga uus valmiv torujuhe Ukriana SKT-st ilma suurest hulgast vahenditest, umbes poolest miljardist dollarist".

"Naftogazi" juht leiab, et Kiievil on võimalus säilitada gaasitransiit ka pärast 2019. aastat, kui see süsteem muutuks läbipaistvaks ja Euroopa tarbijad oleksid huvitatud Ukrainast kui usaldusväärset partnerist.

Ära iial ütle "iial": Kiiev võib Venemaalt gaasi ostmist jätkata>>

Varem on Ukraina president Petro Porošenko pakkunud muuta Venemaa gaasi transiidikorraldust. Tema arvates tasuks eurooplastel omandada Venemaa gaas mitte Ukraina lääne-, vaid juba idapiiril. Moskvas peeti aga sellist varianti ebaotstarbekaks.

Nord Stream 2
© Sputnik / Сергей Гунеев

Rahvusliku energeetikajulgeoleku fondi juhtivanalüütik Igor Juškov märkis raadio Sputnik eetris, et Ukrainas konstateeriti sisuliselt vaid reaalset asjade seisu.

"Ukraina räägib avameelselt, et võib Venemaa gaasitransiidist ilma jääda. See on reaalsus. Nad saavad sisuliselt aru, et umbes 30 miljardit kuupmeetrit gaasi suunatakse Ukrainast mööda, sest "South Streami" juba ehitatakse. Nad mõistavad, et lõunasuunda, mida mööda kulges gaas seni Ukraina ja Bulgaaria kaudu Türki, enam kasutama ei hakata. Sellest transiidimahust jääb Ukraina ilma. Ainuke, mis tal üle jääb, on protestida "Nord Stream 2" ehitamise vastu, lootuses, et Ameerika majandussanktsioonid hakkavad tööle ja Gazpromil saab olema raske seda ehitada. Tegelikult saab Ukraina siiski aru ka sellest, et "Nord Stream 2" ehitatakse samuti valmis. Ja siis jääb Ukraina juba kindlasti kogu gaasitransiidist ilma," ütles Igor Juškov.

Soomes on valminud Nord Steam 2 gaasijuhtme projekti keskkonnamõju hindamine
© Sputnik / Сергей Гунеев

Tema arvates loodab Kiiev konkreetsete summade nimetamisega, et Lääs kompenseerib talle sellest tekkiva kahju.

"Ukrainlased hakkavad juba praegu määrama summasid, mida nad tahaksid igal aastal kas ameeriklastelt või eurooplastelt saada kompensatsioonina selle eest, et nood on Venemaad kehvasti mõjutanud ja too on ehitanud alternatiivsed gaasijuhtmed. Arvan, et praegu käibki jutt juba pigem nendest kompensatsioonisummadest gaasitransiidi kaotuse eest. Mulle tundub, et Veenemaa projektide katkestamisele ukrainlased tegelikult enam ei loodagi ja sellepärast räägivadki konkreetsetest summadest, kui palju neil nüüd raha vaja on," leiab Igor Juškov.

Enamik EL-i riike pooldab läbirääkimisi Nord Stream 2 üle>>

"Gazprom" alustas 7. mail gaasijuhtme "South Stream" merealuse osa ehitust. Projekti kohaselt ehitatakse kokku kaks gaasijuhet, kummagi võimsus 15,75 miljardit kuupmeetrit aastas. Esimene gaasijuhe on mõeldud gaasi tarnimiseks Türgi ettevõtetele ja see kavatsetakse käiku anda 2018. aasta märtsis. Teine gaasijuhe, mis on ette nähtud Lõuna- ja Kagu-Euroopa riikidele gaasi tarnimiseks, peaks käiku antama 2019. aastal.

Saksamaa sõltuvus Venemaa gaasist hakkab kasvama
© Sputnik / Григорий Сысоев

Ekspert: Venemaa jääb Euroopa suurimaks gaasitarnijaks>>

"Nord Stream 2" projekt eeldab kahe gaasijuhtme ehitust, millest kummagi võimsus on 55 miljardit kuupmeetrit gaasi Venemaa rannikult läbi Balti mere Saksamaani. Uus gaasijuhe kavatsetakse ehitada olemasoleva "Nord Stream" gaasijuhtme kõrvale. Möödunud teisipäeval teatas USA suursaadik Ukrainas Marie Yovanovitch, et Ukraina sissetulekute kaotus gaasitransiidi äralangemisest "Nord Stream 2" käikuandmisega võivad ulatuda 3%-ni tema SKT-st aastas.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
gaasitransiit, Naftogaz, South Stream, Nord Stream 2, eksportija, Euroopa, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad