07:16 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Poliitika
lühendatud link
7102

Itaalia Cassino ülikooli kaasaja ajaloo professor Marco de Niccolo hinnangul on neofašism Itaalias, nagu ka kogu Euroopas, tugevnemas ja õilmitsemas, kasutades oma populaarsuse tõusuks kavalasti ära valitsuse eksimusi

TALLINN, 26. oktoober — Sputnik. 1921. aasta 30. oktoobril leidis aset kurikuulus kümnete tuhandete natsipartei mustsärklaste Marss Rooma eesotsas Itaalia tulevase diktaatori Benito Mussoliniga. Fašistide sedavõrd massilisest ja üle kogu riigi kooskõlastatud väljaastumisest kohkunud kuningas Vittorio Emanuele III määras Mussolini peaministriks, avades sellega peatüki fašistlikust perioodist Itaalia ajaloos.

Itaalia partei Uus Jõud (Forza Nuova) teatas, et kordab seda manifestatsiooni toonase marsi 95. aastapäeva puhul 28. oktoobril 2017. aastal. Hiljem nihutati üritus 4. novembrile, kuid vaatamata selle üle Itaalia avalikkuses puhkenud teravale poleemikale seda ei tühistatud.

Oota nats>>

Kas Itaalias on oht fašismi taassünniks ja millesed vormid see kaasaegses ühiskonnas omandab? Oma vaateid neofašismi perspektiividele Itaalias ja Euroopas jagas Itaalia Sputnikuga Cassino ülikooli kaasaja ajaloo professor Marco de Niccolo.

Professori hinnangul on Uus Jõud, ehkki ta eitab oma kuuluvust nii parem- või ka vasakpoolsete parteide hulka, kindla peale Mussolini režiimi mantlipärijaks. Ega´s asjata valinud ta manifestatsooniks just selle kuupäeva.

Marco de Niccolo leiab, et Uus Jõud kujutab endast fašistlikku liikumist, mis – nii paradoksaalne, kui see ka pole – nõuab sõnavabadust. Professor näeb selles huvitavat vasturääkivust: fašistlik liikumine nõuab sõnavabaduse austamist, kõneldes ajaloolisest sündmusest, mis tõi võimule poliitilise jõu, kes sõnavabaduse ülepea keelustas.

"Sedasorti parteide tugevnemine peegeldab ühiskonna praegust olukorda, mille tulemusena neofašism õilmitseb, kusjuures seda kõige ehedamal kujul, kuna jutt käib avalikust homofoobiast, rassismist, radikaalsest rahvuslusest, mis võimaldabki sellisel poliitilisel fenomenil eksisteerida. Ning tervikuna, nagu näha, ei ole fašism sugugi möödas," lausus Marco de Niccolo.

Tänasel päeval tõdeb ta ohtlikku tendentsi neofašismi tugevnemiseks üle kogu Euroopa. Juba 2009. aastal toimunud Euroopa Parlamendi valimistel kerkisid esile erinevate nimetustega erakonnad, kõik enam-vähem äärmuslikud, kes alatasa rääkisid "suveräänsuse" tugevdamisest, mis kujunes nende parteide jaoks sõna otseses mõttes koodsõnaks, mis oli kasutusel ka niihästi hiljutistel valimistel Prantsusmaal kui ka Itaalia parteides.

Professor prognoosib, et säärases olukorras võivad paremäärmuslased Austrias, Saksamaal, aga ka Ungaris ühineda suveräänsust deklareerivate parteidega, mis võib viia Euroopa Liidu lagunemise ja praeguse üleeuroopalise kriisi täiesti asümmeetrilise lahenduseni.

Näiteks kõiki puudutavalt: lõputu piiride kaitsmine, justnagu oleks migratsioon tõeline oht, kuid samas sisserändajatele "pistist" anda on vaevalt küll ratsionaalne lahendus kriisist väljumiseks, leiab Marco de Niccolo. Aga see võib mõjutada avalikku arvamust, eriti piirkondade jaoks, mis on keskvõimu toetusest ilma jäetud.

Kaljulaid: fašistid toodi Eestisse Venemaalt antud>>

Teadlase arvates räägitakse Itaalias fašismist raskustega – võib-olla sellepärast, et minevikuga ei ole veel lõpparveid tehtud.

"Fašism ei ole jäänud möödanikku. See võtab uusi vorme ning tänasel päeval on see viirus elus ja õitsengus. Kuidas küll pealekasvavat põlvkonda selle eest kaitsta? Nad peavad tundma ajalugu, seda, mida fašism endast kujutab," ütleb ta.

Marco de Noccolo usub, et osaliselt tunneb noorsugu fašistlike ideede suhtes sümpaatiat teadmatusest. Tema sõnul tuleb noorsugu õpetada, et tal kujuneks välja kriitiline mõtlemine, kuivõrd ühiskonnas on vajaka fašismi kriitikast ja diskussioonidest selle ümber. Nii näiteks ei ole keegi Itaalia võimuesindajatest 28. oktoobri manifesti ideed hukka mõistnud.

Kreml jälle siin>>

"Tuleb tunnistada mineviku kohutavust, kuid selleks peame me sellest piisavalt teadma. See on pikk tee, kuid see on ainus tee, kui me tahame fašismiviirusest igaveseks vabaneda," kinnitab Itaalia professor.

Tagid:
Mussolini, neonats, fašist, Euroopa, Itaalia

Peamised teemad