19:39 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Poliitika
lühendatud link
Kataloonia referendum (43)
2401

Hispaania astus täna esimesi samme autonomse Kataloonia piirkonna täitevvõimu ülevõtmiseks, vahetas välja sealse valitsuse juhid ja kõrged ametnikud, et suruda maha iseseisvuspüüded

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. Madridis avaldasid laupäeval tuhanded inimesed meelt Hispaania ühtsuse poolt, samal ajal tagandas keskvalitsus Kataloonia presidendi Carles Puigdemont'i ja tema asetäitja Oriol Junquerase, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Katalooniat määrati juhtima Hispaania asepeaminister Soraya Sáenz de Santamaría.

Hispaania peaminister Mariano Rajoy
© Sputnik / Алексей Витвицкий

See on esimene kord pärast Francisco Franco diktatuuri 1939.-75. aastani, kus keskvalitsus piirkonna autonoomia peatab.

Kataloonia parlamendis kiideti heaks iseseisvusdeklaratsioon >>

Madrid vallandas ka Kataloonia politseiülema Josep Lluís Trapero, keda peetakse separatistlike liidrite liitlaseks. Piirkonna politsei hakkab alluma siseministeeriumile, see aga tõotab lisapingeid Hispaania viimaste kümnendite rängimas poliitilises kriisis.

Päev pärast iseseisvusdeklaratsiooni vastuvõtmist Karaloonia parlamendis lehvisid regionaalvalitsuse hoone küljes ikka veel kõrvuti Hispaania ja Kataloonia lipp.

Rahvas tähistas reedel Barcelona tänavatel isesesivuse väljakuulutamist, kuid laupäeval oli linn üsna tühi, kuid politsei peahoone ümbruses oli valvet tugevdatud.

Madridi keskväljakule Plaza de Colónile oli laupäeval kogunenud umbes 3000 inimest Hispaania lippudega riigi ühtsusele toetust avaldama. Rahva hulgas oli näha ka plakateid, millel nõuti Puigdemont'i vangistamist.

Hispaania peaminister Mariano Rajoy vastas reedel katalaanide "allumatusele" Kataloonia valitsuse tagandamise, parlamendi laialisaatmise ja valimiste väljakuulutamisega, milleks oli saanud volitused senatilt.

Rajoy saatis laiali Kataloonia parlamendi >>

Käiku lasti põhiseaduse 155. artikkel, mis on ette nähtud mässumeelsete regioonide ohjeldamiseks. Kunagi varem ei ole seda rakendatud.

Madridi otsuse kohaselt korraldatakse Kataloonia valimised 21. detsembril.

Ulatusliku autonoomia kärpimine ei ole meeltmööda paljudele Kataloonia 7,5 miljonist elanikust, kes seni otsustasid ise piirkonna hariduse, tervishoiu ja korravalve eest.

Iseseisvuse pooldajad on ähvardanud Madridi meetmetele vastu hakata.

Madrid peatab Kataloonia autonoomia >>

Iseseisvusdeklaratsioon võeti reedel 135-kohalises Kataloonia parlamendis vastu 70 poolthäälega, opositsioon lahkus saalist enne hääletust.

Euroopa Liit ega ükski Euroopa riik ei ole Kataloonia iseseisvust tunnustanud.

Teema:
Kataloonia referendum (43)
Tagid:
poliitika, autonoomia, referendum, iseseisvus, Mariano Rajoy, Soraya Sáenz de Santamaría, Carles Puigdemont, Kataloonia, Madrid, Hispaania

Peamised teemad