09:11 16. September 2019
Kuula otse
 • USD1.1096
 • RUB71.2243
Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen

Bundeswehri raport: EL võib laguneda lähikümnenditel

© AP Photo / Markus Schreiber
Poliitika
lühendatud link
8321

Saksamaa relvajõudude siseseks kasutamiseks mõeldud raport peab Euroopa Liidu ja lääneliku maailmakorra lagunemist lähikümnenditel täiesti võimalikuks, kirjutab raportiga tutvunud ajaleht Der Spiegel

TALLINN, 6. november — Sputnik. 102-leheküljeline dokument "Strateegiline perspektiiv 2040" ("Strategischen Vorausschau 2040") sai valmis käesoleva aasta veebruari lõpus ning seda on senini avalikkuse eest varjul hoitud, vahendas ERR väljaandele Politico.

Kas Merkelist saab Euroopa Liidu hauakaevaja? >>

EL toidab Lätit riknenud toiduainetega, illustratiivne foto
© Sputnik / Sergey Melkonov

Dokumendis tuuakse välja kokku kuus stsenaariumi, kuidas ühiskondlikud muutused ja rahvusvahelised konfliktid võivad lähikümnenditel areneda ja Saksamaa julgeolekut mõjutada.

Kõige mustemaks stsenaariumiks on olukord, kus Euroopa Liit laguneb ning Saksamaa on sunnitud võtma kaitsepositsiooni. Sellises olukorras laguneb pärast aastakümneid kestnud ebastabiilsust ka senine rahvusvaheline õiguskord, väärtushinnangud ning globaliseerumine peatub.

Euroopa tulevik ajab Tallinna segadusse >>

2017. aasta teisel poolaastal on Eesti esimest korda Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja rollis. See tähendab nõukogu seisukohtade kujundamist kõigi liikmesriikide huve arvesse võttes ja ise sealjuures neutraalseks jäädes. Eesti võtab eesistumise teatepulga üle Maltalt, et see siis kuus kuud hiljem omakorda Bulgaariale edasi anda.

Tagid:
tulevik, raport, Bundeswehr, EL, Ursula von der Leyen, Euroopa, Saksamaa

Peamised teemad

 • Kapitooliumihoone Washingtonis

  USA võimud süüdistasid Iraani Saudi Araabia naftarafineerimistehaste ründamises. Teheran nimetas neid süüdistusi alusetuks ja tuletas Washingtonile meelde, et Iraani raketid võivad vastuseks tabada selles piirkonnas asuvaid Ameerika sõjaväebaase ja laevu.

  29
 • Filmirežissöör Oleg Bessedin

  Eesti fašismist vabastamise 75. aastapäevale pühendatud Oleg Bessedini filmi "Sünnimaa vabastajad" ("Освободители родной Эстонии") hakatakse avalikkusele näitama juba üsna pea. Filmi režissöör rääkis linateose saamisloost Sputnik Eesti saates "Vaateratas".

  22
 • Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko

  Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko, kes nimetas hiljuti Kiievi ja Moskva suhete praegust seisu "sulaks", andes mõista, et Venemaa-vastased sanktsioonid ei ole Ukraina juhtkonnale eesmärk omaette.

  27