02:16 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Poliitika
lühendatud link
29 0 0

Olukorra reguleerimist Donbassis arutasid Venemaa presidendi abi Vladislav Surkov ja USA riigidepartemangu Ukraina eriesindaja Kurt Volker, keda võib pidada ÜRO (või OSCE) egiidi all toimuva rahuvalveoperatsiooni kahe peamise projekti autoriteks

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja

Rahuvalveoperatsioonile Ida-Ukrainas ei ole alternatiivi, seda pooldavad kõik konfliktipooled. Kuid osapooltel on erinev arusaam vastutusalade jaotusest ja rahuvalvejõudude koosseisust.

Olukorra reguleerimist Donbassis arutasid nädala alguses Venemaa presidendi abi Vladislav Surkov ja USA riigidepartemangu Ukraina eriesindaja Kurt Volker, keda võib pidada ÜRO (või OSCE) egiidi all toimuva rahuvalveoperatsiooni kahe peamise projekti autoriteks.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov Müncheni julgeolekukonverentsil
© Sputnik / Григорий Сысоев

Venemaa variant näeb ette "sinikiivrite" paigutamist Ukraina relvajõudude ja Donbassi isehakanud Donetski ja Luganski rahvavabariikide omakaitseüksuste eraldusjoonele (rindelähedasse tsooni). Ameerika projekt hõlmab aga kogu Donbassi territooriumi, kuni Venemaa piirini välja.

Läbirääkijate kolmas kohtumine toimus kinniste uste taga, nagu kaks eelmistki (augustis ja oktoobris). Siiski on teada, et Washington pakkus hiljuti Moskvale varianti paigutada Donbassi 20 tuhat ÜRO rahuvalvajat ja lisaks soovitas Volker Kiievil hoiduda Ukraina rahuvalvajate alase resolutsioonieelnõu esitamisest vastusena Venemaa resolutsioonile ja püüda leida konsensust põhimõtetes, millele lõppdokument peaks tuginema.

Lähiajal esitatakse üldsusele ilmselt rahuplaani "lihvitud" põhimõtted, mis arvestavad maksimaalselt Ukraina konflikti osapoolte huve — Washingtoni ja Moskva huvidest lähtuvalt. Tõenäoliselt ei meeldi see variant eriti ei Ukrainale ega isehakanud vabariikidele, kuid kainelt mõtlevad partnerid annavad rahuvalvajatele oma õnnistuse. Ja mis edasi saab?

Tõehetk

Tundub, et rahuvalveoperatsiooni edusse ei usuta ei Kiievis ega Washingtonis. Konstruktiivsete ettepanekute genereerimise asemel kipub Ukraina Riigikaitse ja rahvusliku julgeoleku nõukogu sekretär Oleksandr Turtšõnov trikitama, teatades kavatsusest kontrollida Kamtšatkat ja ennustades sinikiivrite massilist väljajagamist Venemaa piiriäärsete väeüksustele sõjaväelastele.

Ukraina Ülemraada saadikud tegid ettepaneku seadustada kaugluure rahuajal ja passionaarne Nadežda Savtšenko teatas otsesõnu "rahuvalvajate filosoofia" sobimatusest.

Ameerika võimud omakorda eraldavad Ukrainale rahu sümboliseeriva oliivioksaga vehkides Ukrainale sõjaliseks abiks 2018. aastal 350 miljoni dollarit, arvestamata neid 4,6 miljardit dollarit, mis eraldatakse Venemaa heidutuseks Euroopas. Ameerika poliitiline vastutegevus mistahes riigile toimub ilmtingimata Pentagoni juhiste kohaselt.

Idee ÜRO (või NATO) rahuvalvajate sisseviimisest Donbassi ei ole uus, Petro Porošenko allkirjastas ukaasi pöördumisest ÜRO ja EL poole rahu ja julgeoleku tagamise operatsiooni käivitamiseks Ukrainas juba 2015. aasta märtsis. Kiievi algatusse suhtuti toona Läänes kriitiliselt. Ukraina plaan puudutab siiski ka Kremli huve, millega tuleb arvestada: "Selleks on vaja Venemaa nõusolekut".

Põhimõtteline otsus ÜRO vägede sisseviimisest, nende koosseis ja volitused sõltuvad Moskva seisukohast, abstraktse "Kiievi moodi" rahuvalveidee konverteerimine sõjaliseks operatsiooniks välismaised vägesid kasutades on tehnoloogiliselt võimatu. ÜRO Julgeolekunõukogu alalise liikmena on Venemaal veto õigus. Ja ta kahtlemata kasutab seda, kui grupp riike püüaks Donbassi probleemi lahendada Venemaa huvidega arvestamata.

Nulli ümber

Kuid Läänel tuleb "Ukraina projekt" siiski kuidagi lõpule viia, minimiseerida seejuures rahalisi- ja mainekujunduslikke kahjusid.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Дружинин

ÜRO rahuvalveoperatsioonide kogemus maailma eri paigus näitab, et "sinikiivrid" mitte ei lahenda, vaid "külmutavad" konflikte, kusjuures aastakümneteks. Arvan, et Ukraina on sama tee alguses. Vaatame mõnd näidet.

Moldaavia relvakonflikt lõppes 21. juulil 1992. aastal Venemaa ja Moldava presidentide poolt Dnestri-äärse vabariigi liidri juuresolekul relvakonflikti rahumeelse reguleerimise põhimõtteid sätestavale leppele allakirjutamisega. Rahu tagavad seal juba veerand sajandit ühised rahuvalvejõud (402 Venemaa, 492 Dnestri-äärset, 355 Moldova sõjaväelast ja 10 Ukraina sõjalist vaatlejat). Rahuvalvajate teenistus toimub 15 statsionaarsel postil ja kontroll-läbilaskepunktis, mis on püstitatud julgeolekutsooni võtmekohtadesse. Vaid nende olemasolu ei lase muuta suhteliselt rahulikku piirkonda sõdiva Donbassi või põleva Tshinvali (Lõuna-Osseetia keskus) sarnaseks, nagu see oli 2008. aasta augustis.

Teadvustades konflikti "külmutamise" lõpmatust palus Moldova peaminister Pavel Filip ÜRO Peaassambleel 21. septembril 2017 lülitada ÜRO 72. istungjärgu päevakorda küsimus välismaiste väeüksuste väljaviimisest Dnestri-äärsest piirkonnast. Ja edasi? Pavel Filip läheb NATO-ga ühilduvate Moldova automaaturite esimeses ahelikus mässulist Dnestri-ala "ühendama"? Halb rahu on parem kuitahes heast sõjast, milleks NATO partnerid ei ole pealegi valmis.

Erinevate riikide ühendatud rahuvalveüksused on juba 16 aastat täitnud edukalt oma missioone Abhaasias ja Lõuna-Osseetias. Gruusia 2008. aasta augusti agressiooni ajalugu on aktuaalne ja õpetlik: kui president Saakašvili poleks teinud järske liigutusi, oleksid ÜRO mandaadiga rahuvalvajad siiamaani taganud seal regionaalse stabiilsuse ja silunud rahvustevahelised erimeelsused.

Tavaline lugu

Mujal maailmas on täna käimas 15 erinevat rahuvalveoperatsiooni ja silmnähtavat edu pole märgata mitte üheski nendest. Kosovosse sisenesid rahuvalvajad ajutise administratsiooni moodustamiseks 1999. aastal. Julgeolekunõukogu andis sellele missisoonile väga laialdased seadusandliku, täidesaatva ja kohtuvõimu volitused. ÜRO ametliku informatsiooni kohaselt jälgivad rahuvalvajad juba üle 17 aasta "inimõiguste järgimist Kosovos", probleemid pole aga kuhugi kadunud.

Küprosele tulid rahuvalvajad 1964. aastal sealsete kreeklaste ja türklaste kogukondade kokkupõrgete ärahoidmiseks. ÜRO rahuvalveoperatsiooni kestvusrekord kuulub aga Lähis-Ida operatsioonile, mis on kestnud peaaegu 70 aastat. Esimesest, 1948. aasta rahuvalveoperatsioonist alates on ÜRO aktivas 69 "külmutatud" konflikti ja ikkagi on see parem, kui sajad tuhanded kukkunud.

Meenutame, et 2014. aastast mil Kiiev alustas isehakanud Donetski ja Luganski rahvavabariikide vastu sõjalist operatsiooni, milles on hukkunud juba 10 tuhat inimest. Olukorra reguleerimist Donbassis arutatakse Minski kontaktgrupi kohtumistel (2014 aasta septembrist alates on vastu võetud kolm deeskaleerimist reglementeerivat dokumenti). Kuid pärast poolte vahel rahulepete sõlmimist on tulevahetus iga kord jätkunud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
rahuvalveoperatsioon, sinikiivrid, NATO, ÜRO, Ukraina, Venemaa, Ida-Ukraina, USA

Peamised teemad