07:40 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Poliitika
lühendatud link
Panama paberid (27)
247 0 0

Putini külaliste vara koguväärtus on 1 triljon 776 miljardit Norra krooni

TALLINN, 18. november — Sputnik. Kui külla tuleb riigi 50 rikkaimat oligarhi, siis pole nende laua taha istuma panemine lihtne. Kremli palee peremees Vladimir Putin leidis lihtsa lahenduse: külalised võtsid istet tähestiku järjekorras, Norra väljaandest Aftenposten Inosmi vahendusel. Nii ei olnud kellelgi põhjust solvuda, kui ta sattus istuma presidendist kõige kaugemale, laua otsa.

Seda väga omapärast kohtumist avades ütles Putin, et sellised kohtumised toimuvad küll harva, kuid regulaarselt, et kontrollida, kuidas asjad edenevad.

Päevakorral on Venemaa lähiaastate väga tähtsad arengutee valiku küsimused. Putin ütles, et tahaks väga kuulda külaliste arvamust, mida tuleks edaspidi teha. Seejärel uksed suleti ja algas diskussioon sellest, mis ei edene Venemaal nii nagu vaja.

Venemaa raha on hoopis mujal

Putini külaliste nimekirjas on grupp 90-ndatest aastatest alates muinasjutuliselt rikastunud riiki juhtivaid inimesi. Ajaleht RBK teatas, et Forbesi andmetel on saalis viibiva 45 inimese vara koguväärtus 1 triljon 776 miljardit krooni. Lisaks ühendab neid see, et nad kõik on mehed ja kuuluvad Venemaa eliidi tippu. Nende raha asub maksuparadiisides.

Putini laua taga istuvast 45 inimesest 19 meeletult rikka mehe nimed ilmusid välja 13,5 miljonis dokumendis, mis lekkisid ajakirjandusse Appleby advokaadibüroost ja 19 registriettevõtte Paradise Papers dokumentidest.

Nad on kas advokaadibüroo kliendid või on neil maksuparadiisides partnerid või sõbrad. Mõned kohtumistest osavõtjad figureerisid ka varem ajakirjandusse lekkinud Panama dokumentides, SwissLeaks"is ja LuxLeaks

is.

Paradise Papers dokumendid avaldati kõigepealt Saksa ajalehes Süddeutsche Zeitung ja seejärel rahvusvahelise uurivate ajakirjanike konsortsiumi (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ) kaudu Aftenpostenis ja mitmetes teistes meediaväljaannetes.

Rikkad venelased Panama dokumentides

Rosnefti juhi ja Statoili partneri Igor Setšini abikaasa Marina Setšina ilmus välja ühe Kanaari saartel registreeritud ettevõtte dokumentides.

Tuntud oligarh Roman Abramovitš"i nimi leidis äramärkimist seoses ettevõtte ostmisega Briti Neitsisaartel.

Veel kaks Kremli kohtumisel osalenut, Oleg Deripaska ja Leonid Michelson kasutasid maksuparadiise luksuslennukite soetamisel.

Samaga said hakkama Putini noorpõlvesõbrad Boriss ja Arkadi Rottenberg, kes vältisid sellega miljonite kroonide ulatuses makse.

Üheks rikkuriks Putini laua ääres oli Gennadi Timtšenko — enamusaktsionär ettevõttes, mis maksab miljoneid laevandusettevõttele, mille kaasomanikuks on USA kaubandusminister Wilbur Ross.

Paradise Papers dokumentide leke näitab ka seda, kuidas Venemaa oligarhid said Kremli kontrollitavalt VTB pangalt abi Facebook"i ja Twitter"i aktsiate omandamisel.

8 triljonit maksuparadiisides

Prantsusmaa Majanduskooli ökonomist Thomas Piketty koos California Berkelay ülikooli teadlastega leiavad, et rikkad venelased, sealhulgas 45 Putini külalist, on paigutanud maksuparadiisi ühtekokku 8 triljonit krooni.

Norralase arvates on see sama, kui saata kuus Norra riigieelarvet Kaimani ja Bermuda saartele või Panamasse ja teistesse maksuparadiisidesse.

Selle tulemusena kaotab Venemaa hiiglaslikke summasid maksmata maksude ja kapitali näol. Lisaks suurendab see järsult lõhet rikaste ja vaeste vahel.

"Lääne katsed nende summade liikumist jälitada ja võimaldada nendele juurdepääs Putini-järgsele demokraatlikule Venemaale, võivad selle mängu käiku potentsiaalselt muuta," kirjutas Bloombergi kommentaator Leonid Beršidski.

Kuidas nad nii meeletult rikkaks said

Andmete lekkimine näitab, et advokaadifirma Aplleby abilistel pole illusioone, kust see raha tulnud on.

Ühes tuhande kandega materjalis, dokumentides ja elektronkirjades, kus räägitakse Venemaa oligarhidest, seletavad töötajad, kuidas see raha tekkis: "Nad ostsid odavalt riigi ettevõtteid ja müüsid need hiljem 200-400 korda kallimalt edasi. See võimaldas Vene ärimeestel kokku ajada märkimisväärse varanduse."

On põhjust maksuparadiisi eelistada

Põhjus, miks enamik Venemaa rikkureid oma raha maksuparadiisi paigutasid, ei ole ainult soov makse vältida. Ebastabiilsus, kõikehõlmav korruptsioon ja uskumatu bürokraatia on viinud selleni, et Venemaa ärimehed on pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist paigutanud raha väljapoole Venemaad.

Putin ja Kreml teavad seda ja püüavad erinevatel viisidel, sealhulgas amnestiaga, seda raha Venemaale tagasi tuua. Samal ajal mõistavad nii Putin, kui ka laua taga istuvad inimesed, et niikaua, kuni kohtud, politsei ja prokuratuur ei taga nende omandiõigust, tagastavad raha vähesed.

Kuigi Paradise Papers dokumentides on palju venelasi, räägitakse Venemaal lekkinud dokumentidest vähe. Seda on kajastanud vaid "Novaja Gazeta" ja "Vedomosti".

Enamiku venelaste jaoks ei ole see üldse mingi uudis, et neid röövitakse ja et raha on maksuparadiisides.

Milles Putin ja Oligarhid kokku leppisid?

Sellest, milles Putin ja oligarhid Kremli palee uste sulgumise järel kokku leppisid, on vähe teada. Enamiku laua ümber istunud ärimeeste jaoks oli peamine, et Putin ei hakanud kellaosuteid tagasi keerama. Enamiku Venemaa ajalehtede arvates kasutas Putin kohtumist selleks, et välja selgitada oligarhide arvamus, mis peaks olema Venemaa eesseisvate presidendivalimiste päevakorral.

Kremli allikad on juba teatanud, et Putin läheb valimistele "reformide nimekirjaga", kus põhiküsimusteks on korruptsioonivastase võitluse ja eraettevõtete tugevdamise meetmed.

Kuigi Venemaa on tänu suurtele kärbetele sotsiaalvaldkonnas ja naftahinna tõusule majanduskriisist ilmselt väljunud, paistab, et riik kaotab siiski aeglase majanduskasvu ja suurte laenuintresside, samuti kapitali ja tehnoloogia puudumise tõttu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Panama paberid (27)
Tagid:
Putin, oligarh, Vladimir Putin, Venemaa

Peamised teemad