09:46 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
3410

Piirkonna iseseisvuspüüdlus seab löögi alla kogu Euroopa Liidu ühtsuse, mistõttu "lahkulööjad" ei pälvi toetamist, teatas Jean-Claude Juncker

TALLINN, 20. november — Sputnik. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker teatas, et Kataloonias on tekkinud katastroofiline olukord, mis on viinud Hispaania ühiskonna lõhenemiseni, ning seetõttu ei toeta Euroopa Liit kataloonlaste iseseisvusliikumist. Sellest andis teada RIA Novosti osundusega Junckeri intervjuule Hispaania juhtivale väljaandele El Pais.

"Kataloonia on suureks, tohutuks mureks. Mulle ei meeldi olukord, mis seal on kujunenud – see on katastroof. Seda mitmes mõttes. See on poliitilise olukorra kuumaks kütnud, viinud Hispaania ja Kataloonia ühiskonna lõhenemiseni – tekitanud probleeme perekondades ja sõprade seas. See on kurb. Nii ei oleks tohtinud kunagi juhtuda," ütles Juncker.

Madridis avaldasid laupäeval tuhanded inimesed meelt Hispaania ühtsuse poolt
© Sputnik / Мария Сибирякова

Belgia kohtunik vabastas Puigdemonti ja neli eksministrit tingimisi>>

Euroopa Komisjoni presidendi sõnul valis Kataloonia iseseisvuse väljakuulutamiseks üsna vale hetke: "Kataloonias toimuv ei võta arvesse ajaloolist momenti: Euroopa on väike kontinent. Ta kaotab oma mõjujõudu. Rahvastik kasvab aeglaselt. Euroopa astub välja suurest kriisist."

Juncker leiab, et kataloonlased on rikkunud Hispaania seadusi, Euroopa aga tugineb tema sõnul seaduse ülimuslikkusele:

"Euroopa Komisjoni presidendina toetan ma Hispaania valitsuse seisukohta. Mispärast? Sellepärast, et ma olen selle poolt, kes seadust austab. EL tugineb seaduse ülimuslikkusele. Minu Kataloonia sõbrad aga toimisid vastupidi – rikkusid seadust. Mina olen nendega, kes austavad põhiseadust ega saa toetada selle rikkujat."

Hispaania peaminister kutsub ettevõtteid Katalooniasse jääma>>

Nimelt sellepärast olen ma veendunud, et Euroopa Liidus ei leidu riike, kes oleks valmis Katalooniat toetama.

Jucker ei usu ka, et Hispaania Kataloonia tegevuse tagajärjel laguneb:

"Väljaspool Euroopat küsitakse minult, kas Hispaania on lagunemisseisundis – kas riik lõheneb kaheks. Mina ütlen – ei: enamik hispaanlasi on (Kataloonia) iseseisvumise vastu, isegi Kataloonias ei ole lõpuni selge, mille poolt on enamus."

Tema arvates võib arutada Kataloonia autonoomia määra üle, kuid "Euroopa on rahvusriikide klubi". "Ma ei nõustu sellega, kui piirkonnad astuvad rahvusriikide vastu. Enamgi veel, kui nad tegutsevad väljaspool seadust," ütles Euroopa Komisjoni president.

Käesoleva aasta 1. oktoobril toimunud referendumi tulemuste kohaselt võttis Hispaania Kataloonia piirkonna parlament vastu iseseisvusdeklaratsiooni.

Vastuseks sellele kinnitas Hispaania senat Hispaania keskvalitsuse otsejuhtimise kehtestamise autonoomses kogukonnas. Hispaania peaminister Mariano Rajoy teatas autonoomse valitsuse liikmete, sealhulgas selle juhi Carles Puigdemonti ametist tagandamisest, autonoomse kogukonna parlamendi laialisaatmisest ja ennetähtaegsete valimiste korraldamisest Kataloonias 21. detsembril.

Kataloonia referendum>>

Hispaania Riigikohtu kohtunik andis 2. novembril määruse võtta eeluurimise ajaks sisuliselt ilma kautsjoni vastu vabanemise õiguseta vahi alla kaheksa endist Kataloonia valitsuse liiget, sealhulgas tagandatud presidendi endise asetäitja Oriol Junqueras. Järgmisel päeval andis ta välja Puigdemonti ja teiste parajasti Brüsselis viibinud endiste Kataloonia valitsuse liikmete vahistamisorderi.

Tagid:
iseseisvus, referendum, Euroopa Komisjon, Jean-Claude Juncker, Kataloonia, Hispaania

Peamised teemad