19:21 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Poliitika
lühendatud link
11920

Eelseisev, 24. novembril Brüsselis toimuv idapartnerluse tippkohtumine on lisaks kõigele muule kutsutud veel kord Ukrainale selgitama, et teda ei peeta "euroopalikuks riigiks"

ТАLLINN, 22. november — Sputnik, Аleksei Toom. Idapartnerluse tippkohtumine Brüsselis tuletab Ukrainale ja Moldovale meelde, et läbirääkimised EL-iga assotsieerumise asjus ei anna neile alust loota liidu liikmesusele, suures summas finantsabile, õigusele töötada Euroopas ega sõjalisele toetusele. Tippkohtumise lõppdokumendi sisust annavad teada Euroopa väljaanded, põhjendades postsovetlikele riikidele osakssaavat "külma dušši" Hollandi trikkidega.

Miks ukrainlased kuuluvad EL-is teise, afgaanid aga esimesse sorti >>

Idapartnerluse programmi kuuluvad Ukraina, Valgevene, Armeenia, Aserbaidžaan ja Moldova peavad endale selgelt ette kujutama, et EL on tänu Hollandiga sõlmitud kokkuleppele oma toetuses vägagi tagasihoidlik. Tippkohtumine on kavandatud 24. novembriks. Portaal Euobserver, mis avalikustas lõppdokumendi eelnõu sisu, mis oli mingil kombel sattunud selle väljaande ajakirjaniku Andrew Rettmani kätte, mainib hollandlaste eriarvamust. Hollandlased on eelnevalt olnud Kiieviga lepete sõlmimise vastu, kuid andsid ülejäänud Euroopa survele järele, sätestades samas terve rea piirangutingimusi.

Moldova non grata >>

"Hollandlased, toetatuna sakslaste ja prantslaste poolt, keeldusid isegi möönmast nende riikide tunnistamist idapartnerluse deklaratsiooni kontekstis "euroopalikeks" riikideks," tsiteerib portaal anonüümset EL-i diplomaati, mis kokkuvõttes Kiievit raevu ajab. Selge see, et kujunenud olukorras seostub idapartnerlus praegu suurimal määral just Ukrainaga. Tõenäoliselt tundub Euroopale, et ukrainlased ei saa päriselt aru, et seda nad ei saa, mida neile Kiievist ettevaatamatult on lubatud.

"Me ei tohiks äratada valesid lootusi"

"…Me peame seda neile selgesti ütlema, et mitte äratada valesid lootusi: me oleme kaugel sellest (läbirääkimistest liitumiseks EL-iga – toim.). Sellegipoolest ei ole see põhjus meeleheiteks… Me tahame anda tippkohtumisse oma panuse ja näidata, et… on olemas atraktiivsed pikaajalised mudelid idapartnerluse laienemiseks," väitis varasemalt eeskätt eelseisva tippkohtumise sisu ja Ukraina tulevikulootuste osas EL-i liikmeks saada Euroopa Parlamendi saadik Saksamaalt ning EL-i parlamendidelegatsiooni soovituste kaasautor tippkohtumisel Knut Fleckenstein.

Porošenko õnnitles Eestit seoses eesistumise algusega
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Euroopa Parlamendi välisasjade komisjonis Leedu saadiku Laima Liucija ja sakslase Knut Fleckensteini koostatud ning seal häälteenemusega, kaasa arvatud muidugi Eesti saadikute Urmas Paeti ja Tunne Kelami häältega heaks kiidetud soovitused tippkohtumiseks kinnitati EL-i parlamendiistungil Strasbourgis 15. novembril. Need võetakse EL-i diplomaatide poolt usutavasti arvesse, kuid täita pole neid tegelikult võimalik. Kogu oma väsimatu tahtmise ja innukuse juures ei õnnestu liidu delegatsioonil neid tänu tohutule hulgale ja suurelt jaolt vastuolulisusele ellu rakendada.

Ukraina saatis järjekordse rühma sõdureid Eestisse ravile >>

Näiteks räägivad saadikud selles dokumendis palju Venemaa "agressiivsusest", sellest, et ta väidetavalt "okupeerib" Gruusiale, Moldovale ja Ukrainale kuuluvaid alasid, ja vajadusest kõnelda EL-i idanaabritega selleteemalisest "ohjeldamisest ja lubamatusest". Samal ajal väidab Euroopa Parlament, et OSCE vaatlejate missioonile Ukrainas peab antama relvastatud kaitse. Mis tähendab, et saadikud nõuavad Venemaa algatuse toetamist. On hästi teada, et mõte saata Ukraina vastaspoolte demarkatsioonijoonele OSCE vaatlejate kaitseks ÜRO sõjaväelased, kuulub nimelt Moskvale, Kiiev aga on sellele mõttele vastu.

Euroopa on valmis süüdistama Karabahhi okupeerimises armeenlasi

Enamgi veel, saadikud nõuavad Venemaa, kes idapartnerluse programmi üldse ei kuulu, sundimist tagama OSCE missiooni "takistamatu ligipääsu" eeskätt territooriumile, mis on Ukraina osaks, mis rahvusvahelise õiguse seisukohast kõlab üsna kummaliselt. Euroopa Parlamendi soovitused sisaldavad teisigi vaieldavaid seisukohti, mille järgimiskatse võib seada EL-i keerulisse olukorda.

Nii kätkevad soovitused lisaks kõigele muule mõttekäiku seoses Valgevene mitteosalemisega tulevastes sõjalistes ühisõppustes Venemaaga, kuna hiljutised sedaliiki õppused Zapad 2017 olevat väidetavalt olnud suunatud EL-i vastu. Soovitustest ja tippkohtumise lõppdokumendi eelnõust kumab ühtlasi läbi seegi, et Brüssel asetub Aserbaidžaani konfliktis Armeeniaga Mägi-Karabahhi saatuse pärast Aserbaidžaani poolele.

"Krimmi kaasus" muutis maailma mitmepolaarseks >>

"Euroopa Liit jääb truuks oma toetusele kõigi tema partnerriikide territoriaalse terviklikkusele, iseseisvusele ja sõltumatusele," tsiteerib Euobserver tippkohtumise lõppdokumendi eelnõud, märkides, et Brüssel paneb kõik postsovetlikel territooriumidel tekkinud konfliktid "ühte patta" ja sisuliselt süüdistab Karabahhi okupeerimises Armeeniat, ehkki on seniajani kuulutanud armeenlaste õigust enesemääramisele.

Tagid:
toetus, raha, abi, idapartnerlus, EL, Brüssel, Moldova, Ukraina

Peamised teemad