21:21 19. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Poliitika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
5501

Korporatsioonid pöörduvad tagasi tsensuuri juurde: avalikkus on avaldanud toetust RT-le ja Sputnikule peale Google´i esindaja ütlust nende "järjestamise" kohta

TALLINN, 23. november — Sputnik. Venemaal ja teistes riikides mõisteti hukka Google´i kavatsus kahandada RT ja Sputniku uudiste edastamist.

RT teatel on Venemaa poliitikud, diplomaadid ja ajakirjanikud kutsunud üles töötama meedia suhtes välja vastumeetmeid ning meenutanud NSV Liidu tulutuid katseid "võõraid hääli vaigistada". Venemaa side, infotehnoloogiate ja massikommunikatsiooni järelevalve amet Roskomnadzor teatas, et esitab Google´ile järelepärimise olukorra selgitamiseks.

RT ja Sputniku toetuseks on sõna võtnud ka USA roheliste erakonna presidendikandidaadina 2016. aasta presidendivalimistel osalenud inimõiguste aktivist Ajamu Baraka ja WikiLeaksi peatoimetaja Julian Assange.

USA: Miks on venelased kättemaksuhimulised?>>

"Google on väitnud, et asub rakendama algoritmi RT ja Sputniku levimuse vähendamiseks oma uudisvoogudes. Ajaloo õppetund: ka NSVL lämmatas "võõraid hääli" — see ei aidanud. Siin on mõtteainet," kirjutasid Twitteris Venemaa Suurbritannia suursaatkonna esindajad.​

​"Me jälgime, kuidas olukord areneb, ja asume selles suunas järjekindlalt ning otsustavalt tegutsema, sest siin on mängus meie rahvuslikud huvid ja tegemist on meie ja teie ühise sõnavabadusega," teatas Venemaa Riigiduuma asespiiker Pjotr Tolstoi.

Simonjan nimetas võimalikud variandid RT tulevikust USA-s>>

Tolstoi ei välistanud ka, et Venemaal võidakse vastusena Venemaa meedia suhtes astutud sammudele Google´i reklaam seadusega ära keelata.

"Paar sõna sellest, kuidas me asume edasi tegutsema. Meilegi teeb väga muret olukord seoses soovimatu, lugejate jaoks ohtliku reklaamiga sotsiaalvõrgustikes. Ja kui ülemaailmsed ettevõtted, nagu seda on Google, ja Facebook, räägivad USA Kongressis, et nad ei suuda eraldada halba reklaami heast, ohtlikku ohutust, siis, oleme meie, kas teate, oleme sellepärast mures," ütles duumasaadik.

Ta märkis, et on hädavajalik "kohtuda ja läbi rääkida", millisel moel Venemaa kodanikke ohtliku sisu eest kaitsta. Tolstoi sõnul teenib ettevõte Google Venemaal 34 miljardit dollarit aastas.

Moskva ei hakka USA poliitikat vene meedia suhtes eirama, teatas Vene Föderatsiooni alaline esindaja OSCE juures Aleksander Lukaševitš. Ta tuletas meelde, kuidas Ameerika Ühendriigid sundisid RT ennast välismaise agendina registreerima.

Ajakirjanike kaitsmise komitee mõistis hukka RT ahistamise Washingtoni poolt>>

"Meid ju suisa sunnitakse minema vastusammudele nende Venemaa meedia suhtes avalikult repressiivsete meetmete valguses – esmajoones telekanali Russia Today suhtes, kellele sai välisagendi staatus kehtestatud terve rea sanktsioonide ähvardusel," ütles diplomaat.

Riigiduuma kodanikuühiskonna, ühiskondlike ja usuühenduste küsimuste arengukomisjoni esimees Sergei Gavrilov kommenteeris samuti USA võimude otsust tunnistada vene meediakanalid välisagentideks. Poliitik kutsus üles töötama välja järgmise sarja vastumeetmeid.

"Me leiame, et justiitsministeerium peab ette valmistama veelgi põhjalikumad ja otsustavamad meetmed välisagentide ülesandeid täitvate organisatsioonide vaenuliku tegevuse ennetamiseks… Meie samme mittetulundusühingute seaduse laiendamiseks välismaistele meediaväljaannetele pean ma ebapiisavaiks võrreldes selle seaduse rangusega, mis on kehtestatud USA-s, sealhulgas Venemaa telekanalite vastu," väitis Gavrilov. "Me eeldame, et USA tegevuse karmistumise korral tuleb ette valmistada meetmete teine laine, mis tõstab järsult nii välismaiste meediakanalite kui ka välismaalt rahastust saavate, välisagentide ülesandeid täitvate organisatsioonide vastutuse määra."

USA diskrediteerimiskampaania vastu telekanali RT suhtes on sõna võtnud ka Venemaa ajakirjanik Vladimir Pozner.

"Minu jaoks on ilmselge, et lugupeetud senaatorid ja USA Kongressi Esindajatekoja liikmed lihtsalt kardavad seda informatsiooni, mida edastab telekanal RT," märkis ta.

Teadaanne ameeriklaste Google´i otsingumootori kavatsusest vähendada telekanali RT ja agentuuri Sputnik uudistevoo edastamist on tekitanud vastukaja ka lääneriikides.

USA roheliste erakonna presidendikandidaat 2016. aasta presidendivalimistel, inimõiguste aktivist Ajamu Baraka märkis, et ettevõte Google on nõuks võtnud asuda USA võimude asemel ise tsensuuriga tegelema.

Üle poole ameeriklastest ei usalda oma meediat>>

"Erinevalt teistest mõjukatest suurriikidest, kes piiravad juurdepääsu internetile ja kontrollivad teabe liikumist, ei ole USA võimudel vajadust labaste tsenseerimisvormide juurde tagasi pöörduda, kuna korporatsioonid teevad selle töö nende eest ära, säilitades näilisust vabast ühiskonnast," kirjutas ta oma Twitteri-kontol.

RT-le ja Sputnikule avaldas toetust ka WikiLeaksi peatoimetaja Julian Assange, tehes edasipostituse oma kodulehel sotsiaalvõrgustikus.

RT peatoimetaja Margarita Simonjan on omakorda rõhutanud, et Google rakendab tsensuuri.

"Google, kes ju ise tuvastas ning esitas vastava avalduse selle kohra, et me ei ole mingisuguseid eeskirju, mitte mingeid reegleid rikkunud, tegeleb aga nüüd tõelise tsensuuriga," ütles ta.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov
© Sputnik / Григорий Сысоев

Venemaa side, infotehnoloogiate ja massikommunikatsiooni järelevalve ameti juhataja Aleksandr Žarov teatas, et ametkond plaanib esitada Google´ile järelepärimise seoses ettevõtte kavatsusega vähendada telekanali RT ja agentuuri Sputnik materjalide edastamist uudistevoos Google.News.

"Ilmselgelt asume me oma meediat kaitsma, vaatame, kuivõrd diskrimineerivaks see abinõu tegelikul ellurakendamisel kujuneb. Oma murelikkust väljendame Google´ile juba täna ning palume meile kui asjaomasele regulatiivsele instantsile Venemaa Föderatsioonis selgitada, mida tähendab termin "järjestamine"," teatas Žarov.

Samas loodab Žarov konstruktiivsele dialoogile ettevõttega Google. Tema sõnul ei ole juhul, kui Moskva seisukohta kuulda võetakse, Venemaal tarvis tõsisemaid meetmeid kasutusele võtta.

Nagu teatab agentuur Sputnik, on Google´i esindajad nentinud, et mingisuguseid konkreetseid plaane vene meediakanalite uudisvoogude vähendamiseks korporatsioonil ei ole.

Kõnealune avaldus järgnes skandaalile, mille kutsus esile Google´it hõlmava haldusfirma Alphabet direktorite nõukogu esimehe Eric Schmidti sõnavõtt. Ta lausus, et otsingumootor kavatseb kahandada telekanali RT ja agentuuri Sputnik levimust Google.News´i uudistevoos.

Twitter keelustas RT ja Sputniku reklaamid>>

"Me töötame selliste asjade väljaotsimise ja selliste veebilehtede osakaalu alandamisega uudistevoos," teatas Schmidt.

Samal ajal rõhutas ta, et ettevõte "ei taha veebilehti keelustada", kuna sääraseid meetodeid Google ei kasuta.

Eelnevalt on Google teavitanud tõendite puudumisest YouTube´i poliitika rikkumise kohta telekanali RT poolt.

Meedialahingud>>

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
Twitter, Sputnik, Google, RT, Riigiduuma, Vladimir Pozner, Julian Assange, USA, Venemaa

Peamised teemad