03:25 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
6110

Soome ja Rootsi jätavad endale jätkuvalt õiguse neutraalsusele, mõistes, et ilma Venemaata Euroopa julgeolekust rääkida ei saa, sedastab Venemaa Plehhanovi-nimelise majandusülikooli politoloogia ja sotsioloogia kateedri juhataja Andrei Koškin

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Tema sõnul on sõjalised pinged Baltikumi kohal leevenenud nimelt tänu Stockholmi ha Helsingi seisukohtadele. "Nad mõistavad, et ilma Venemaata Euroopa julgeolekust rääkida ei saa. Venemaa ja ennekõike tema Euroopa osa kindlustab kogu Euroopa mandri julgeoleku," märkis ekspert intervjuus portaalile Sputnik Eesti.

Enamik soomlasi ei soovi NATO-ga liitumist >>

Soome ja Rootsi, nagu ekspert rõhutas, järgivad blokivälist lähenemist, mis võimaldab leida kokkupuutepunkte Venemaaga ja vähendada pingeid sõjalises valdkonnas.

Nagu eelnevalt on teatanud Venemaa välisministeeriumi üleeuroopalise koostöö osakonna direktor Andrei Kelin, näeb Moskva nende riikide valmisolekut koostööks blokivälistel alustel, töötades näiteks julgeoleku tugevdamise kallal Baltimaades.

Tema sõnul on see eriti oluline käesoleval perioodil, mil selles piirkonnas paikneb kordades rohkem sõjalaevu ja —lennukeid kui tavaliselt, mis suurendab erinevat laadi vahejuhtumite ohtu. Tänu sellele koostööle, nagu märkis Kelin, on olukord õhuruumis Baltimaade kohal oluliselt rahunenud — Rootsi osapool kinnitas, et viimasel ajal ohtlikke intsidente siinses õhuruumis registreeritud ei ole.

Niinistö: Venemaa ei ründa Eestit >>

Soome ja Rootsi ei ole NATO liikmed, kuid need riigid on sõlminud alliansiga koostöökokkulepped. Kokkulepped ei kätke kohustust sõjalise abi osutamise endas, mida nõutakse NATO-ga liitumise korral, ja hõlmavad neid valdkondi, kus riigid juba üheskoos tegutsevad: sõjaline ettevalmistus, infovahetus ja luure.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul tervitab Venemaa Rootsi ja Soome alliansiga mitteühinemise poliitikat. See, lisas ta, garanteerib tasakaalu Euroopas ja Baltikumis.

Tagid:
poliitika, sõjaline, julgeolek, NATO, Andrei Koškin, Euroopa, Balti riigid, Rootsi, Soome, Venemaa

Peamised teemad