10:26 20. Juuli 2019
Kuula otse
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
Venemaa ja Soome lipud

Soome ja Rootsi mõistavad Venemaa tähtsust Euroopa jaoks

© Sputnik / Вадим Анцупов
Poliitika
lühendatud link
5810

Soome ja Rootsi jätavad endale jätkuvalt õiguse neutraalsusele, mõistes, et ilma Venemaata Euroopa julgeolekust rääkida ei saa, sedastab Venemaa Plehhanovi-nimelise majandusülikooli politoloogia ja sotsioloogia kateedri juhataja Andrei Koškin

TALLINN, 5. detsember — Sputnik. Tema sõnul on sõjalised pinged Baltikumi kohal leevenenud nimelt tänu Stockholmi ha Helsingi seisukohtadele. "Nad mõistavad, et ilma Venemaata Euroopa julgeolekust rääkida ei saa. Venemaa ja ennekõike tema Euroopa osa kindlustab kogu Euroopa mandri julgeoleku," märkis ekspert intervjuus portaalile Sputnik Eesti.

Enamik soomlasi ei soovi NATO-ga liitumist >>

Soome ja Rootsi, nagu ekspert rõhutas, järgivad blokivälist lähenemist, mis võimaldab leida kokkupuutepunkte Venemaaga ja vähendada pingeid sõjalises valdkonnas.

Nagu eelnevalt on teatanud Venemaa välisministeeriumi üleeuroopalise koostöö osakonna direktor Andrei Kelin, näeb Moskva nende riikide valmisolekut koostööks blokivälistel alustel, töötades näiteks julgeoleku tugevdamise kallal Baltimaades.

Tema sõnul on see eriti oluline käesoleval perioodil, mil selles piirkonnas paikneb kordades rohkem sõjalaevu ja —lennukeid kui tavaliselt, mis suurendab erinevat laadi vahejuhtumite ohtu. Tänu sellele koostööle, nagu märkis Kelin, on olukord õhuruumis Baltimaade kohal oluliselt rahunenud — Rootsi osapool kinnitas, et viimasel ajal ohtlikke intsidente siinses õhuruumis registreeritud ei ole.

Niinistö: Venemaa ei ründa Eestit >>

Soome ja Rootsi ei ole NATO liikmed, kuid need riigid on sõlminud alliansiga koostöökokkulepped. Kokkulepped ei kätke kohustust sõjalise abi osutamise endas, mida nõutakse NATO-ga liitumise korral, ja hõlmavad neid valdkondi, kus riigid juba üheskoos tegutsevad: sõjaline ettevalmistus, infovahetus ja luure.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul tervitab Venemaa Rootsi ja Soome alliansiga mitteühinemise poliitikat. See, lisas ta, garanteerib tasakaalu Euroopas ja Baltikumis.

Tagid:
poliitika, sõjaline, julgeolek, NATO, Andrei Koškin, Euroopa, Balti riigid, Rootsi, Soome, Venemaa

Peamised teemad

 • Edgar Savisaar: Kaljulaid kohtub Putiniga edaspidigi

  Tallinna ekslinnapea Edgar Savisaar jäi president Kersti Kaljulaidi Moskva-sõidu tulemustega rahule ja väljendas veendumust, et Kaljulaidi ja Putini kohtumine ei olnud viimane.

  46
 • Ameerika Neuroloogiaakadeemia teadlased rääkisid lihtsatest ja taskukohastest meetoditest, mis aju degenereerumist aeglustavad ja erinevaid kognitiivseid haigusi vältida aitavad.

  21
 • Konkurendid NATO hajutamise-koondamise asjus - Venemaa, Saksamaa, Türgi, Prantsusmaa riigijuhid. Pildilt on puudu USA president.

  Sel nädalal demonstreeris Recep Tayyip Erdoğan häbematul moel ammust ajalootõde - impeeriumid lõpetavad oma elutee siis, kui keegi neid enam ei karda. Algul keelduvad nende ähvardustele reageerimast vaid kõige julgemad ning seejärel need, kes omakorda juba soovivad näidata seniste hegemoonide impotentsust.

  58