20:54 18. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1076
  • RUB73.3855
Jeruusalem

USA kavatseb tunnistada Jeruusalemma Iisraeli pealinnaks

© Sputnik / Виталий Белоусов
Poliitika
lühendatud link
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
28 0 0

USA president Donald Trump kuulutab 6. detsembril ametlikult Jeruusalemma Iisraeli pealinnaks, teatati Valgest Majast

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. Politoloog Ildus Jarulin avaldas Sputniku raadiosaates oma arvamust sellest, mida see samm Ameerika Ühendriikide jaoks tähendab.

USA president Donald Trump kuulutab 6. detsembril Jeruusalemma ametlikult Iisraeli pealinnaks, teatati Valgest Majast.

"6. detsembril teeb president teatavaks, et Ameerika Ühendriigid tunnistavad Jeruusalemma Iisraeli pealinnaks," ütles administratsiooni kõrges ametis esindaja. Tema sõnul tähendab see samm nii "ajaloolise kui ka kaasaegse tegelikkuse tunnistamist." Samas ei puuduta see otsus piiriküsimuste rahumeelset lahendamist.

Verine pühapäev>>

Nagu Valges Majas märgiti, arutas Trump oma otsust Lähis-Ida riigijuhtidega ning pälvis ka nende välisriikide juhtide toetust, kes tegelevad Palestiina-Iisraeli konflikti rahumeelse reguleerimisega.

Valges Majas rõhutati, et otsus Jeruusalemma kohta ei muuda USA poliitikat Iisraeli piiride suhtes. "Mitte miski selles otsuses ei anna tunnistust staatuse, piiride ja suveräänsuse küsimuse lõplikust lahendamisest… See ei muuda status quo´d selles, mis puudutab Jeruusalemma pühapaiku, väga tundlikku küsimust… Me jätame palestiinlastele ruumi tegutseda ja rahuprotsessi edendada," lisas ametnik, täpsustades, et jutt käib Templimäest.

Palo tutvustab Iisraelis Eesti ettevõtjaid>>

Lisaks sellele teatas administratsiooni esindaja, et Trump teatab kolmapäeval USA saatkonna üleviimisest Tel Avivist Jeruusalemma. Eeldatakse, et president teeb vastava avalduse kolmapäeval kell 20.00 Eesti aja järgi.

Sputniku raadiosaates avaldas Vaikse ookeani riikliku ülikooli professor Ildus Jarulin arvamust selle kohta, mida see samm Ameerika Ühendriikide jaoks tähendab.

Üle 70 riigi koguneb Iisraeli asunduspoliitikat hukka mõistma>>

"USA toetus on laias laastus taaskordne demonstratsioon, et Iisrael on Lähis-Idas Ameerika Ühendriikide kõige olulisem liitlane. Eriti nüüdsel "segasel" ajal: Jeemeni ja Iraaniga suhete teravnemise taustal pärast Jeemeni endise presidendi tapmist, lahendusteta Süüria küsimustes. Iisraeli kaudu hakkab USA kogu Lähis-Ida poliitikale tugevamat mõju avaldama. Selle teoga annab Trump ning USA teada, et ta kavatseb saada Lähis-Idas üheks võtmemängijaks vaatamata sellele tagasilöögile, mis on toimunud. USA annab niiviisi mõista, et edaspidi ta taganema ei hakka. Lisaks sellele lahendab Trump enda jaoks toetuse probleemi USA-s. Seal on võimas Iisraeli lobitegevus, mis ei lase korraldada Trumpi tagandamist," ütles Ildus Jarulin.

Teema:
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
Tagid:
pealinn, Valge Maja, Donald Trump, Jeruusalemm, Iisrael, USA

Peamised teemad