20:44 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
5610

Mihhail Saakašvili keeldus riigipöörde asjus ülekuulamisele minemast. Politoloog Sergei Kozlov avaldas Sputniku raadiosaates arvamust, et skandaalse poliitiku jaoks on see olukord järjekordseks võimaluseks endale tähelepanu tõmmata

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. Gruusia endine president, Odessa oblasti endine kuberner Mihhail Saakašvili ei kavatse ülekuulamisele minna, teatas väljaandele Ukrainskaja Pravda tema partei Uute Jõudude Liikumine pressisekretär Marijana Potštar.

"Mingeid menetlusdokumente Saakašvili pole saanud ega allkirjastanud. Ei tema ega tema advokaadid. Talle pole üle antud isegi teatist kahtlustuse kohta," ütles Potštar.

Odessa oblasti endiтe kuberner Mihhail Saakašvili
© AP Photo / Czarek Sokolowski

Eelnevalt andis Ukraina peaprokurör Juri Lutsenko Saakašvilile 24 tundi aega, et ilmuda riigi julgeolekuteenistuse uurija juurde, ähvardades, et vastasel juhul teevad õiguskaitsjad "kõik vajaliku selleks, et poliitik uurija juurde kohale ilmuks." Samas teatas Lutsenko, et praegu on Saakašvili "vahi alt põgenenud" isiku staatuses.

Saakašvili katusel: endine Odessa kuberner nabiti taas kinni>>

4. detsembril toimusid Saakašvili korteris Kiievis läbiotsimised, ta ise ronis kaheksakorruselise kortermaja katusele ja ähvardas sealt alla hüpata. Eriväelastel õnnestus Saakašvili katuseservalt minema tassida, majast välja viia ja autosse istuma panna. Kuid Saakašvili toetajatest aktivistid tõkestasid sõidutee. Nad suutsid mikrobussi ukse maha murda ja Saakašvili vabastada. Seejärel siirdus endine kuberner koos poolehoidjatega Ülemraada juurde, kus nõudis presidendi tagandamist ning peaprokuratuuri ja Ukraina julgeolekuteenistuse juhtkonna errusaatmist.

Olukorrale on juba reageerinud USA ning kutsunud kõiki osapooli Ukrainas Mihhail Saakašvili ümber kujunenud olukorras vägivalda vältima. Sellest teavitas USA Riigidepartemangu ametlik esindaja Heather Nauert.

Tere, meie õrn ja hell Miša>>

Sputniku raadiosaates pakkus Siberi juhtimisinstituudi poliitika ja rahvusvaheliste suhete teaduskonna dekaan Sergei Kozlov välja oletuse, kuidas olukord edasi areneb.

"Mihhail Saakašvili on praegu seoses tema vahistamisega hoogustuva skandaali keskmes. Tema jaoks on see järjekordne viis endale tähelepanu tõmmata. Ja kahtlemata, nii nagu peaprokurör Lutsenko seda nõudis, tulla ja ennast prokuratuuri kätte anda, mis Saakašvili jaoks tähendaks tunnistada oma lüüasaamist ja nõusolekut mängida reeglite kohaselt. Aga tema positsioneerib end nonkonformisti ja poliitikuna, kes on valmis lõpuni minema. Seetõttu jätkab ta neid protestiesinemisi ja mängib panuste tõstmisele," märkis Setgei Kozlov.

Tema arvates tekivad raskused Mihhail Saakašvili kinnipidamisega muuhulgas sellepärast, et eriüksuslased ei täida riigi juhtkonna käske kuigi innukalt.

Kas tiiki, konnade manu? Saakašvili kuldvõtmekese otsinguil>>

"Ukraina jõustruktuurid ei kiirusta eriti käske täitma. Pärast kurikuulsa "väärikuse revolutsiooni" sündmusi, kui Berkut kaitses algul põhiseaduslikku korda, siis aga sattusid need miilitsamehed tagakiusamise alla, on asjalood viinud selleni, et Ukraina korrakaitsjad mõtlevad järele, enne kui asuvad käske täitma. Sest täna oled sa veel pagunikandja, homme aga leiad end süüpingist. Kogu see olukord annab tunnistust sellest, et õiguskaitseorganid on sisuliselt demoraliseeritud ega ole valmis lõpuni minema ja oma kohust täitma," märkis Sergei Kozlov.

Tagid:
prokuratuur, Mihhail Saakašvili, Ukraina

Peamised teemad