13:16 23. Märts 2018
Tallinn-3°C
Kuula otse
Trump tunnustas Jeruusalemma Iisraeli pealinnana

Trump tunnustas Jeruusalemma Iisraeli pealinnana

© AP Photo / Andrew Harnik
Poliitika
lühendatud link
4301

Avalduse eel on rahvusvahelised poliitilised jõud hoiatanud vägivaldse vastuse eest moslemimaailmast

TALINN, 6. detsember — Sputnik. USA president Donald Trump ütles, et riik tunnustab Jeruusalemma Iisraeli pealinnana.

"On aeg ametlikult tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana," ütles Trump kolmapäeval tehtud pöördumises.

Varem ütles Trump, et Jeruusalemma oleks tulnud ammu Iisraeli pealinnana tunnustada.

"Paljud presidendid on öelnud, et tahavad midagi teha, aga ei ole seda teinud, kas on asi julguses või on nad meelt muutnud, seda ei saa ma öelda," sõnas Trump. "Minu meelest olnuks selleks ammu aeg," lisas ta.

Verine pühapäev>>

Avalduse eel on rahvusvahelised poliitilised jõud hoiatanud vägivaldse vastuse eest moslemimaailmast, samuti on meeleavaldajad Gaza sektoris põletanud Ühendriikide lippe.Valges Majas rõhutati eile, et otsus Jeruusalemma kohta ei muuda USA poliitikat Iisraeli piiride suhtes.

USA kavatseb tunnistada Jeruusalemma Iisraeli pealinnaks>>

"Mitte miski selles otsuses ei anna tunnistust staatuse, piiride ja suveräänsuse küsimuse lõplikust lahendamisest… See ei muuda status quo´d selles, mis puudutab Jeruusalemma pühapaiku, väga tundlikku küsimust… Me jätame palestiinlastele ruumi tegutseda ja rahuprotsessi edendada," lisas ametnik, täpsustades, et jutt käib Templimäest.

Sputniku raadiosaates avaldas Vaikse ookeani riikliku ülikooli professor Ildus Jarulin arvamust selle kohta, mida see samm Ameerika Ühendriikide jaoks tähendab.

Üle 70 riigi koguneb Iisraeli asunduspoliitikat hukka mõistma>>

"USA toetus on laias laastus taaskordne demonstratsioon, et Iisrael on Lähis-Idas Ameerika Ühendriikide kõige olulisem liitlane. Eriti nüüdsel "segasel" ajal: Jeemeni ja Iraaniga suhete teravnemise taustal pärast Jeemeni endise presidendi tapmist, lahendusteta Süüria küsimustes. Iisraeli kaudu hakkab USA kogu Lähis-Ida poliitikale tugevamat mõju avaldama. Selle teoga annab Trump ning USA teada, et ta kavatseb saada Lähis-Idas üheks võtmemängijaks vaatamata sellele tagasilöögile, mis on toimunud. USA annab niiviisi mõista, et edaspidi ta taganema ei hakka. Lisaks sellele lahendab Trump enda jaoks toetuse probleemi USA-s. Seal on võimas Iisraeli lobitegevus, mis ei lase korraldada Trumpi tagandamist," ütles Ildus Jarulin.

Tagid:
pealinn, Trump, Donald Trump, Jeruusalemm, Iisrael, USA

Peamised teemad

 • Riigikogu riigikaitsekomisjoni liige Margus Tsahkna

  Eesti peab näitama üles solidaarsust Ühendkuningriikidega ning saatma välja Eestis diplomaatilise kattevarju all töötavad Venemaa luurajad, ütles riigikogu riigikaitsekomisjoni liige Margus Tsahkna.

  23
 • Pekingi vastus Washingtoni kaubandussõjale on karm, illustreeriv foto

  USA president Donald Trump allkirjastas neljapäeval meetmed, millega kehtestatakse 60 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele imporditollid. Hiina ei soovi kaubandussõdu, kuid on valmis vastasseisu korral USA-ga oma huvide eest seisma.

  50
 • Venemaa ja EL-i lipud

  Euroopa Liidu suursaadik Moskvas kutsutakse Brüsselisse konsultatsioonidele, ütles Hollandi peaminister Mark Rutte ööl vastu reedet EL-i tippkohtumiselt.

  16