12:12 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
4801

Avalduse eel on rahvusvahelised poliitilised jõud hoiatanud vägivaldse vastuse eest moslemimaailmast

TALINN, 6. detsember — Sputnik. USA president Donald Trump ütles, et riik tunnustab Jeruusalemma Iisraeli pealinnana.

"On aeg ametlikult tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana," ütles Trump kolmapäeval tehtud pöördumises.

Varem ütles Trump, et Jeruusalemma oleks tulnud ammu Iisraeli pealinnana tunnustada.

"Paljud presidendid on öelnud, et tahavad midagi teha, aga ei ole seda teinud, kas on asi julguses või on nad meelt muutnud, seda ei saa ma öelda," sõnas Trump. "Minu meelest olnuks selleks ammu aeg," lisas ta.

Verine pühapäev>>

Avalduse eel on rahvusvahelised poliitilised jõud hoiatanud vägivaldse vastuse eest moslemimaailmast, samuti on meeleavaldajad Gaza sektoris põletanud Ühendriikide lippe.Valges Majas rõhutati eile, et otsus Jeruusalemma kohta ei muuda USA poliitikat Iisraeli piiride suhtes.

USA kavatseb tunnistada Jeruusalemma Iisraeli pealinnaks>>

"Mitte miski selles otsuses ei anna tunnistust staatuse, piiride ja suveräänsuse küsimuse lõplikust lahendamisest… See ei muuda status quo´d selles, mis puudutab Jeruusalemma pühapaiku, väga tundlikku küsimust… Me jätame palestiinlastele ruumi tegutseda ja rahuprotsessi edendada," lisas ametnik, täpsustades, et jutt käib Templimäest.

Sputniku raadiosaates avaldas Vaikse ookeani riikliku ülikooli professor Ildus Jarulin arvamust selle kohta, mida see samm Ameerika Ühendriikide jaoks tähendab.

Üle 70 riigi koguneb Iisraeli asunduspoliitikat hukka mõistma>>

"USA toetus on laias laastus taaskordne demonstratsioon, et Iisrael on Lähis-Idas Ameerika Ühendriikide kõige olulisem liitlane. Eriti nüüdsel "segasel" ajal: Jeemeni ja Iraaniga suhete teravnemise taustal pärast Jeemeni endise presidendi tapmist, lahendusteta Süüria küsimustes. Iisraeli kaudu hakkab USA kogu Lähis-Ida poliitikale tugevamat mõju avaldama. Selle teoga annab Trump ning USA teada, et ta kavatseb saada Lähis-Idas üheks võtmemängijaks vaatamata sellele tagasilöögile, mis on toimunud. USA annab niiviisi mõista, et edaspidi ta taganema ei hakka. Lisaks sellele lahendab Trump enda jaoks toetuse probleemi USA-s. Seal on võimas Iisraeli lobitegevus, mis ei lase korraldada Trumpi tagandamist," ütles Ildus Jarulin.

Teema:
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
Tagid:
pealinn, Trump, Donald Trump, Jeruusalemm, Iisrael, USA

Peamised teemad