16:09 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Poliitika
lühendatud link
58 0 0

Euroopa julgeolekupoliitiliste kohtumiste eelõhtul survestab USA riigisekretär Rex Tillerson Euroopat, et blokeerida Venemaa gaasijuhtme "Nord Stream-2" projekt

TALLINN, 6. detsember — Sputnik. Alates teisipäevast on riigisekretär Rex Tillersonil Euroopas mitmeid julgeolekupoliitikateemalisi kohtumisi. Ta kavatseb hoiatada partnereid Venemaa gaasitrassi "Nord Stream 2" eest, mille 140-kilomeetrine lõik läbib Taani territoriaalvesi Bornholmi saarest lõuna pool, vahendab portaal Inosmi Taani ajalehes Berlingske ilmunud artikli.

Euroopa, seega ka Taani, teeb suure vea, kui ei hoolitse "Nord Stream 2"-taoliste torujuhtmete blokeerimise eest ajal, mil Venemaa agressiivne tegevus Ukrainas näitab selgelt, et energiaressursse saab kasutada poliitilise relvana, nii gaasikraani sulgemise kui gaasi hinna tõstmise teel.

Võib juhtuda, et Eesti riik lahkub Nord Stream 2 vaenlaste leerist>>

Esinedes enne Euroopasse lendamist Washingtonis, Wilsoni keskuses Euroopa riikide saadikutele ja Taani väljaande "Berlingske" esindajale, rääkis Tillerson eelseisvatest väljakutsetest lähemalt.

"Ukraina kriis näitas selgelt, kuidas energiaressursse poliitilise relvana kasutada. Euroopa energiajulgeoleku suurendamine stabiilse juurdepääsu abil majanduslikult jõukohastele, usaldusväärsetele, turvalistele ja mitmekesistele energiaallikatele on Euroopa julgeoleku aluseks," teatas Tillerson möödunud teisipäeval.

Ta tõi eraldi välja "Nord Stream-2" ja teise, Venemaalt Türgisse suunduva gaasijuhtme "Turkish Stream" näite: "Me peame "Nord Stream 2" ja "Turkish Stream" taolisi projekte ebamõistlikeks, sest nad võivad ühe gaasitarnija domineerimist Euroopa turul veelgi suurendada."

Venemaa agressiivne käitumine

Tillerson mainis, et Venemaa kasutab "USA ja Euroopa lõhestamiseks pahatahtlikke meetodeid" ja "poliitilisi mänge energiaressurssidega", nagu Ukrainas näha võis.

Rõhutamaks olukorra tõsidust seletas USA riigisekretär, et sel viisil jätkab Putini Venemaa "agressiivset käitumist naabrite suhtes," mistõttu USA ja nende Euroopa liitlased tunnistavad, et "jõudu koguv Venemaa kujutab endast reaalset ohtu."

Saksamaa on "Nord Stream-2" kindlaim toetaja Euroopas, Poola on projektile resoluutselt vastu.

Euroopa komisjon andis mõista, et üritab takistada Gazpromil olemast samaaegselt nii gaasitrassi omanik kui ka gaasiga varustaja. Vene torujuhtme kaudu tarnitav gaas moodustab olulise osa kogu Euroopa gaasist. Ameerikal on antud küsimuses ka majanduslikud huvid. Möödunud nädalal ütles Tillerson, et USA muudab maagaasi eksporditingimusi leebemaks ja müüb seda Euroopasse hea meelega.

"Ohtlik mõttetus". Schröder "lasi täis" USA kursi Venemaa suhtes>>

Washington märkis rõõmuga, et Taani parlament Folketing võttis möödunud nädalal vastu seaduse, mis lubab järgmisest aastast Taanil julgeoleku- ja kaitsepoliitikast lähtudes "Nord Stream 2" ehitusele oma territoriaalvetesse vastu seista. Seni võis seda teha vaid ökoloogilistel kaalutlustel.

EL-i juristid annavad Nord Stream 2 rajamiseks vaba tee
© Sputnik / Сергей Гунеев

Gaasijuhtme rajamist pooldav Taani Rahvapartei esindaja teatas, et Taani valitsus ei ole üheselt öelnud, kas kavatseb uut seadust kasutada, ehkki kõik parteid hääletasid selle poolt.

Ballaad "Nord Stream-2"-st

Venemaa riigi kontrollitav Gazprom tahab Saksamaale gaasi tarnida ja on juba alustanud "Nord Stream-2" projekti realiseerimist. Gazprom taotles Taanilt luba paigaldada torujuhe paralleelselt juba käigusoleva torujuhtmega "Nord Stream 1", mis tähendab, et selle 140 km pikkune lõik kulgeks Taani territoriaalvetes Bornholmi saarest lõunas.

Enamik EL-i riike pooldab läbirääkimisi Nord Stream 2 üle>>

Saksamaa on torujuhtme peamine toetaja Euroopas, Ameerika Ühendriigid aga hoiatavad juba ammu Euroopat Vene gaasist sõltuvussejäämise eest, mis õõnestavat julgeolekupoliitikat. Sellepärast kavatsebki Tillerson selle küsimuse oma Euroopa-turneel tõstatada.

Tillersoni Euroopa-turnee

Ameerika riigisekretär Rex Tillerson külastab käesoleval nädalal Euroopa riike. Brüsselist suundub ta Viini ja Pariisi, arutamaks eelkõige julgeolekupoliitikat. Edasi kohtub Tillerson Brüsselis NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga ja osaleb NATO tippkohtumisel. Brüsselis kohtub ta ka Euroopa Liidu välisasjade esindaja Federica Mogherini ja Euroopa Liidu 28 liikmesriigi välisministritega. Neljapäeval osaleb Tillerson OSCE konverentsil ning reedel kohtub tähtsate Prantsusmaa poliitikutega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
gaas, Nord Stream 2, Rex Tillerson, EL, USA

Peamised teemad