04:00 01. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Poliitika
lühendatud link
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
11510

USA presidendi Donald Trumpi otsus tunnistada Jeruusalemm Iisraeli pealinnaks on vallandanud islamimaailmas raevuka pahameeletormi. Washingtoni välispoliitiline samm jätab USA silm silma vastu Lähis-Ida nördimusega

Igor Gaškov, RIA Novosti

Täna toimub Palestiinas üldstreik, kus ühinevad kohalikud juhtivad poliitilised jõud – liikumised Fataḩ ja Ḩamās. Araabia elanikkond astub välja selle nimel, et püha linna idaosa saaks aja jooksul iseseisva riigi pealinnaks. 

Moslemimaailmas valitseb valdavalt samalaadne vaatenurk. Iraanis, Jordaanias, Süürias, Saudi Araabias leitakse, et Ühendriigid piiravad palestiinlaste õigusi ja rikuvad ÜRO Julgeolekunõukogu 1947. aasta resolutsiooni. Washingtoni välispoliitiline samm jätab USA silm silma vastu Lähis-Ida nördimusega.

USA president Donald Trump ütles, et riik tunnustab Jeruusalemma Iisraeli pealinnana >>

"Vastutustundetu ja õigustamatu samm"

Islamiliikumine Ḩamās nimetas kaheksanda detsembri "raevupäevaks". Trumpi süüdistati selles, et ta avab "põrgu väravad". Vähesema järskusega, kuid niisama kindlalt mõistis Washingtoni hukka Palestiina omavalitsuse juht Maḩmūd "Abbās. Poliitiku sõnul on USA president ennast läbirääkijana Palestiina küsimuses diskrediteerinud ega saa enam osaleda rahumeelsetes kokkulepetes.

Nördimus on väga kiiresti väljunud Palestiina piiridest ja levinud üle kogu islamimaailma. Iraanis, kes Ḩamāsi toetab, ähvardati Tel Avivi intifaadi taaselustamisega – relvastatud võitlusega palestiinlaste alade eraldumise eest. Jordaanias nimetati Ameerika Ühendriikide otsust "rahvusvahelise õiguse rikkumiseks". Ameeriklastest distantseerus nende põhiline liitlane selles piirkonnas – Saudi Araabia: Ar-Riyāḑist teatati, et Jeruusalemma tunnistamine Iisraeli pealinnaks on "vastutustundetu ja õigustamatu samm".

Trump tunnustas Jeruusalemma Iisraeli pealinnana >>

USA-ga mittenõustumisest räägitakse ka Euroopas. Neli Vana Maailma riiki – Prantsusmaa, Suurbritannia, Itaalia ja Rootsi – pöördusid ÜRO Julgeolekunõukogu poole palvega korraldada erakorraline istung Palestiina küsimuses. Hiljem liitusid Pariisi ja Londoni üleskutsega Uruguay ja Egiptus. Washingtoni poolele ei ole Jeruusalemma staatuse küsimuses seniajani asunud mitte keegi.

Jeruusalem
© Sputnik / Виталий Белоусов

Lähis-Ida valmistub terroriaktideks

Ameerika Ühendriikide ja moslemimaailma vaheliste suhete järsk teravnemine loob ohte mitte ainult nende riikide kodanike, vaid ka eurooplaste jaoks. "Jeruusalemma tunnistamine iisraeli pealinnaks võib esile kutsuda mitte üksnes sotsiaalseid rahulolematuse ilminguid, vaid ka kallaletunge ameeriklastele, aga ka eurooplastele, isegi kui nood ei ole Trumpi otsusega nõus," ütles RIA Novostile arabist, Venemaa Kõrgema Majanduskooli Riikliku Uurimisülikooli õppejõud Grigori Lukjanov. Teine teadlane, Venemaa Teaduste Akadeemia Idateaduste Instituudi vanemteaur Boriss Dolgov leiab samuti, et uure terrorirünnakute oht Lähis-Idas ja sellest väljaspool on suurenenud.

Iisraeli eriteenistuse endine juht seletas, mida tuleb teha üksikterroristidega >>

Lukjanovi arvates oli ohtlikult ettevaatamatu asetada Palestiina elanikkond olukorda, mis ärgitab mõõdukaid inimõiguslasi solidaarsusele äärmuslastega. "Väärib märkimist, et Islamiriigil* ei ole kunagi olnud nendel territooriumidel ametlikku kohalolekut, kuid poolehoidjad on on olnud ja jäävad. Neid on nii Gaza sektoris kui ka Jordani jõe läänekaldal.

"Intifada nugade" päevil aastatel 2015–2016 toetas ISIS* ja talle lähedased jumalasulased aktiivselt kallaletunge iisraellastele," ütleb teadlane. Kasvanud oht lähtub mitte ainult ISIS-est, vaid ka Al-Qā"idah´st. Kujunenud tingimustes võib nördinud araabia lihtrahvas asuda nende poliitiliste jõudude poolele, kes avaldavad valmidust Iisraelike kõige radikaalsemalt vastu seista. See annab oma võimaluse Lähis-Idas arvukatele äärmusrühmitustele.

Iisraeli sõjaväelane ja palestiinlanna
© AFP 2019 / Hazem Bader

Üle 70 riigi koguneb Iisraeli asunduspoliitikat hukka mõistma >>

Samaaegselt on USA otsus kasulik nende põhimõttelisele vastasele selles piirkonnas – Iraanile. Paljude aastate vältel kinnitab Teheran, et Valge Maja üritab võtta palestiinlastelt lootust oma riigi loomiseks. Ameeriklaste uus lähenemine Jeruusalemma staatusele kinnitab paljude moslemite silmis seda Iraani vaatenurka.

Karuteene Saudi Araabiale

Olles poliitilistes manööverdustes omas kodus piiratud, valis Donald Trump Jeruusalemma võib-olla selleks, et jõuda kokkuleppele oma vastastega Vabariikliku Partei siseselt. Presidendi ammused kriitikud – senaator Lindsey Graham ja Esindajatekoja esimees Paul Ryan – toetasid tuliselt püha linna staatuse ümbermängimist. Ulatuslik konsensus vabariiklaste seas vaevalt küll lubab USA-l isegi pärast Trumpi tema otsust muuta. "Sedasorti siksakid ei vasta suurriigi kuvandile ja on seetõttu väheusutavad," ütleb Boriss Dolgov. Seega siis on Washingtoni ja moslemimaailma suhetes täheldatav veel üks raskesti lahendatav vastuolu.

Tugev hoop Iisraeli poliitikale >>

Niisugune sündmuste areng suurendab ohte Ameerika Ühendriikide põhilise liitlase Lähis-Idas – Saudi Araabia jaoks. Ar-Riyāḑ, kes on tänavu sõlminud ameeriklaste ettevõtetega rekordilisi lepinguid 110 miljardi dollari suuruses kogusummas, on sunnitud otsima ühist nimetajat nördinud araablaste ja USA-ga sõlmitud sõpruse vahel.

Saudi Araabia Konsultatiivnõukogu välissidemete komisjoni esimees Zahir al-Harisi nimetas vestluses Sputnikuga Trumpi otsust "katastroofiliseks". "Ma ei tea ühtegi teist Valge Maja otsust, mis oleks põhjustanud niisuguse rahulolematuse-, pahameele- ja põlgusetormi," ütles al-Harisi.

"Kahtlemata seadis Trump Saudi Araabia äärmiselt ebamugavasse olukorda. Ehkki pikka aega võimaldasid raharessursid Al Saudi dünastial ja tema autoriteetidel minimeerida moraalset kahju, mida Läänega sõbrustamine talle tekitas," nendib Lukjanov. "Tänasel päeval on olemas teave sellest, et Saudi Araabia teeb Iisraeliga koostööd Iraani vastu, sealhulgas eriteenistuste liinis. Praegu annab Trump hoobi saudide sellessuunalisele poliitikale," lausub Dolgov kokkuvõtteks.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

*Venemaal ja mitmetes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

Teema:
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
Tagid:
üldstreik, moslemid, poliitika, pealinn, Donald Trump, Lähis-Ida, Jeruusalemm, Palestiina, Iisrael, USA

Peamised teemad