23:31 20. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1085
  • RUB68.2075
Poliitika
lühendatud link
11530

Gavin Williamsoni arusaama järgi on "jahe sõda" nagu jahtunud kohv – kui peale valad, siis kõrvetada ei saa, nagu kuumaga, aga plekk jääb kindlasti. Ise ta plekki ei karda, sest mundrit tal ju pole

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Gavin Williamson on konservatiivide parteis alati kellegi sekretär olnud. See pole, muuseas, elukutse, vaid kutsumus, hingeseisund. Nagu öeldakse, kohustab paljuks, seda enam, et kui oled neljakümnest eluaastast 15 kedagi kummardama pidanud.

Vene-Suurbritannia suhted on aegade halvimas seisus >>

Kusjuures 2013. aastal David Cameroni ennast. Toona tõmbas varem silmatorkamatu Gavin endale avalikkuse tähelepanu, ja mitte ainult oma punaste põskedega. Peaministri vastamisel saadikute küsimustele aitas ta oma ülemust nii püüdlikult ja puges igati nahast välja, et alamkoja esimees John Bercow oli sunnitud talle tema pädevust meelde tuletama. "Isikliku sekretäri pädevus seisneb vajalikul hetkel noogutamises, paberite kandmises ja vajadusel neist õige väljaotsimises, häält teha pole selleks vaja," näitas ta ametnikule koha kätte. Kuid too otsustas jälle häält teha.

Kuigi ministriks määramisest on juba kuu aega möödas, pole tentsiku loomust kerge varjata. Sellelegi ametikohale toodi ta sekretäri kohalt. May eelmisel ametikohal oli ta tema alluvuses riigikassa parlamendisekretär. Seda ei saagi edutamiseks pidada, pigem on Briti relvajõud ise praegu sellises seisus, mis vastab just tema hingeseisundile. Tema muutumatu ja läbitungimatu "mida soovite?". Nii ta siis kuulas Pentagoni pealiku Mattise heietusi ennasttäis Venemaast, võttis teadmiseks oma peaministri May korraldused "me ei lase Venemaal vabalt tegutseda, sest teame temast kõike" ja kuulutas Venemaale isikliku sõja, nimetades seda "jahedaks sõjaks".

Suurbritannia on silmitsi enneolematu terroriohuga >>

Tema tentsikumõistuse jaoks on see ilmselt nagu jahtunud kohvi. Kui peale valad, siis kõrvetada ei saa, nagu kuumaga, kuid pleki jätab ikka. Tema ise plekki ei karda — mundrit tal ju pole. Kremli põhimure on tema arvates, kuidas Londonile võimalikult palju probleeme tekitada ja seepärast tuleb tema vastu tegutseda kõikidel tasanditel. "Venemaa püüab uskumatult aktiivselt tekitada kahju Briti rahvuslikele huvidele" – tsiteerib Daily Mail Williamsoni vaimuvälgatusi. Ja ta pole veel "Punaarmee marssi" kuulnud. Muidu oleks ta selle peamise tõendina esitanud.

Laulust ei saa sõnu välja jätta, selles aga kinnitavad venelased oma ülekaalu elavjõus ja tehnikas kuni "Briti meredeni" (vene keeles "Но от тайги до британских морей Красная Армия всех сильней" – "Taigast kuni briti meredeni on Punaarmee kõigist tugevam"). Pole seal, et mingi Potomacini. Sõjaministri öeldu põhjal on Ühendkuningriik sunnitud Venemaa ohule kogu aeg vastu seisma. Tegelikult sellepärast "inglanna häda õiendabki". Tõsi küll, nii ta ei öelnud. Kuid ka too ei öelnud, lihtsalt roojas. See on aga just tema teema. Ega ta ilmaasjata Gavin ei ole (autor peab silmas nime "Gavin" kõlalist sarnasust venekeelsetele sõnadele "гадить" – roojama ja "говно" – roe). Minister tunnistab, et nad on pisut hiljaks jäänud, "sest riigis on liiga palju Venemaa poolehoidjaid". Seega, kui ta räägib, et "London peaks oma lähenemist muutma", peab ta silmas lähenemist ka neile.

Ühendkuningriiki peaminister Theresa May
© REUTERS / POOL

Briti meedia jälgib mängu >>

Kuid võibolla ka mitte, räägib niisama tühja, hing on tal ju tentsiku oma. Midagi paberilehest raskemat pole ta elus käes hoidnud. Võiks arvata, et kus on tema ja kus on riigikaitse. Tegelikult aga kõik klapib. Esiteks, kes siis veel, kui mitte sekretär oskab korraldata kaitset soovimatute külastajate eest. Olgu see kasvõi Venemaa. Tema arsenalis on sellised tapvad argumendid nagu "Britanniat pole kohal", "ta on hõivatud". Teiseks, kes siis veel, kui mitte sekretär peaks teadma, mis asi on padrun. Williamsonile on May ilmselt viimaseks padruniks. Ja selle jättis ta enda jaoks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
sekretär, analüütika, poliitika, välisministeerium, Gavin Williamson, Venemaa, Suurbritannia

Peamised teemad