13:08 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
15843

Mida on tarvis, et Eesti elaks rahulikult ja õnnelikult? Maad kaevata. Päris otseses mõttes, labidaga. Aga harval hingetõmbehetkel pöörduda nägu ida poole ja sajatada. Sest ilma Venemaata ei liikunuks meil midagi, ei lendaks ega tulistaks

Vladimir Barsegjan, raadio Sputnik

Milliseid kõikvõimalikke komisjone Eesti parlamendis ei leidu, nõnda et igal parlamendisaadikul oleks võimalust oma võimete ja kalduvuste kohaselt toimetada. Teiste hulgas on olemas ka riigikaitsekomisjon, millel selle põhjal otsustades, mis riigis toimub, jagub tegemist kuhjaga. Välismaa sõjaväebaasid siinse maa peal, liitlaste sõjalennukid taevas, NATO laevad sadamates, küberpolügoonid ja tavalised polügoonid ning lisaks veel kaitseväe ja poolsõjaväeliste organisatsioonide lakkamatud õppused üksteise järel.

Aga tuleb ju veel nägu ida poole pöörates rituaalselt kisendada, et kõiges selles on süüdi Venemaa. Ega ilma temata ei liiguks meil midagi paigast, ei lastaks püsse ega tiirutaks taevalaotuses ka lennumasinaid.

Kaitseliidu ülem: Siilil osalemine on kohustus >>

Küllap pühivad selle komisjoni liikmed laubalt higipisaraid, kuid alles õige hiljuti vapustasid nad avalikkust koguni sooviga võtta oma niigi koormatud õlgadele veel üks lisakoorem – hoolitsuse Eesti elanikkonna kaitsmise eest kodusõdade ja sõjaliste kriiside ajal.

Nõukogude ajal nimetati seda tsiviilkaitseks, kuid pärast 1991. aastat ei ole keegi seda mitte meenutanudki. Kuni polnud loodud uue vaenlase kuvandit, ent kui see oli sündinud, siis omandas see kuvand lausa uskumatud mõõtmed. Ja nüüd tuleb seda vaenlast karta. Vaat tema küüsist tahetaksegi nüüd meid kõiki päästa, igatahes nimelt niiviisi on see välja öeldud.

Kampaania "Naised vormi!" sai hoo sisse >>

Öeldud – tehtud! Ja ongi riigikaitsekomisjoni liikmed seda taaka tirinud ja kandnud…

Sõnad, palju sõnu sellest, et "kompleksne lähenemine riigikaitsele on kõige suurem väljakutse" ja et hädavajalik on selles osas teatav "süsteemne teadlikkus", millest lähtuvalt iga selle riigi elanik peab tundma ennast olulise mutrina tohutus riiklikus masinavärgis ja, nagu öeldakse, sõjaväelastel tuleb "oma manöövreid tunda". Võib-olla sellega olekski kõik lõppenud, aga nüüd võttis sõna endine kindral, nüüdne parlamendisaadik Ants Laaneots, kes lausus unistaval ilmel sõnakese sellest, et Eestil tuleb tingimata Šveitsi eeskuju järgides ehitada iga maja alla varjendid.

Otsekohe kerkis silme ette elav ettekujutus, et kõigile riigis elavatele inimestele võiks labidad pihku pista ja saata nad seda kindrali suurt unistust teoks tegema, kohustades kaevama kui mitte just täisväärtuslikku pommivarjendit, siis vähemalt individuaalse urukese. Ja see oleks ilmselt parim väljapääs kujunenud olukorrast, sest kui kujutleda, et selle igati veidra ettepaneku tähe all luuakse üleriigiline ulatuslik "augukaevamise" programm, siis saabki kogu meie riigieelarve sellesse maetud. Riik aga hakkab seejuures meenutama muidugi mitte Šveitsi, vaid Šveitsi juustu – täpipealt.

Sõda võib puhkeda arusaamatusest, illustratiivne foto
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Mida arvatakse Venemaal NATO tohutust eelarvest >>

Kuid kõige huvitavam ja samal ajal kurvem ei peitu selles. Erukindrali ning nüüdse parlamendisaadiku avaldus on omamoodi kvintessentsiks sellest sõjapsühhoosist, mis Eesti ühiskonna teatud kihte valdab. Valmistudes sõjaks Venemaaga ja isegi üritades välja rehkendada kuupäeva, millal see võib alata, kujundavad need inimesed järkjärgult seda juhuste ahelat, mis tõepoolest võib provotseerida sõjalist konflikti. Ja kui see aset leiab, siis ei päästa mingisugused koduaeda kaevatud või majakeldrisse tekitatud varjendid ega urud ei vapraid sõdureid ega rahumeelseid elanikke. Tahaks küll, et keegi selle üle mõtiskleks. Aga kuni sõjaväeorkestrite helid mõistuse häält, summutavad sulab see habras unistus ära.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
kaevamine, partisanisõda, elanikud, kaitse, provotseerimine, NATO, Ants Laaneots, Eesti, Venemaa

Peamised teemad