06:38 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
6901

Euroopa tegi veel ühe sammu oma armee loomiseks: EL kiitis heaks "alalise struktureeritud koostöö tingimuste" (The Permanent Structured Cooperation - PESCO) dokumendi kaitse- ja julgeolekuvaldkonnas

Oleg Obuhhov, raadio Sputnik

Üks tont käib ringi mööda Euroopat. Juba ammu käib, Napoleoni aegadest peale. Arvatakse, et just tema käis esmakordselt välja Euroopa Ühendriikide idee. Aastate möödudes on paljud selle juurde tagasi pöördunud, kuid poliitilistes massides ei tahtnud see kuidagi toetust leida. Äkki on just nüüd õige aeg, arvatakse Berliinis ja vana idee äratati uuele elule. Saksamaa Sotsiaaldemokraatliku partei esimehe Martin Schulzi järel toetas EÜR ettepanekut ka välisminister Sigmar Gabriel.

Euroopa armee on müüt>>

EL liikmesriikide föderaliseerimine peab nende arvates jätkuma. Olevat tagumine aeg USA-le vastukaaluks ühineda üheks riigiks ja anda sellega vääriline vastulöök ohtudele, mis ähvardavad mitte ainult Euroopa paremjõudude suunast, vaid seisneb ka Ameerika Ühendriikide üha tugevnevas surves ja üleüldse kuidagi ettearvamatus käitumises. Seepärast ongi tulnud ettepanek luua Euroopa Ühendriigid juba aastaks 2025.

Kaitseminister Jüri Luik avas Tapa kaitseväelinnaku laienduse
© Foto : Kaitseväe Peastaap / rms Hardi Liuhka

EL-i 25 riigi välisministrid käivitasid ametlikult PESCO>>

Üldiselt on mõte iseenesest asjalik. Eriti, kui arvestada, et küpsemas on veel üks, Euroopa kiirreageerimisjõudude loomise plaan, mille esitas Prantsusmaa president Emmanuel Macron. EL 25 liikmesriiki 28-st andsid oma allkirjad EL kaitseinitsiatiivile — "Ühisele seisukohale". Selle tulemusena kiitis Euroopa Liit esmaspäeval heaks dokumendi "alalise struktureeritud koostöö" (PESCO) käivitamise kohta kaitse- ja julgeoleku valdkonnas.

See tähendab, et kaitse- ja julgeolekuga tulevased Euroopa Ühendriigid juba tegelevad. Kuid mis siis ikkagi saab tulevase Euroopa ühiskodu endaga? Siin on esialgu plaanid veel udused. Kas tulevad siis Euroopa Ühendriigid, see tähendab suveräänsete riikide föderatsioon või on Euroopa Ühendriigid mingi ühtne struktuur, mille sees on igal riigil piiratud tegevusvabadus.

Vaevalt, et kõik EL liikmesriigid oma suveräänsuse piiramisega nõus on. Parempoolesed jõud hakkavad muidugi kaitsma esimest varianti, vasakpoolsed teist. Vaidlused võivad minna nii ägedaks, et ärgitavad separatistlikke meeleolusid. Ja siis võib Brüssel koos Pariisi ja Berliiniga, kes on vasakpoolsete leeris, hakata vanema õigustes agressiivselt läbi suruma EÜR loomist, milles riikide õigused oleksid piiratud.

Merkel ja Juncker puksivad NATO ajaloo veduri positsioonilt minema>>

Sellelt pinnalt läheb kõvaks kauplemiseks – parempoolsed hakkavad nõudma lunaraha või föderaalseid ministriportfelle. Võtke teadmiseks ja tehke omad järeldused. Ja ega mingit referendumit selles küsimuses ei maksa küll oodata, arvavad eksperdid. Kuid et vaenu mitte külvata, hakatakse ajusid loputama ja igasugu reklaamklippe kerima, et vaadake, kui vahva saab olema mitte killustatud Euroopa Liidus, vaid ühtses Euroopa Ühendriigis.

Kas Angela Merkel ei kipu mitte selle Ameerika Ühendriigi presidendiks? Saksamaa kantsleri tool, nagu eksperdid arvavad, talle vaevalt et enam terendab. Oh kui õigel ajal ikkagi Ühendkuningriik EL-st väljaastumise otsustas. Muidu äkki oleks Londonil tulnud Berliini võimu all elama hakata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
PESCO, NATO, armee, Euroopa

Peamised teemad