18:02 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Poliitika
lühendatud link
10410

Euroopa Ülemkogu eesistuja, poolakas Donald Tusk tegi Euroopale ettepaneku loobuda sisserändajate kvootide alusel liidu liikmesriikidesse ümberpaigutamise süsteemist, mille eest sai Brüsselist kõvasti kriitikat

TALLINN, 14. detsember — Sputnik. Euroopa Ülemkogu eesistuja, poolakas Donald Tusk osutus Euroopa Komisjoni volinike silmis järsku ebapopulaarseks. Tema poolt väljapakutud Euroopa migratsioonipoliitika variant sai tagasi lükatud kui "vastuvõetamatu" ja "Euroopa-vastane". Seesama eelnõuvariant, mida varem oli levitatud liidu eesistujariigi Eesti poolt, sai samuti tagasi lükatud, kuid halvustavaid epiteete siiski ei pälvinud.

Euroopa Liidu rändevolinik Dimitris Avramopoulos kritiseeris Donald Tuski peatse rändeküsimuste tippnõupidamise lävel valminud ettepanekut Brüsseli kohta tavatult teravas toonis. Võib-olla, nagu Euractivis kirjutab Jorge Valero, on asi selles, et Tusk soovitas loobuda Euroopas praegu toimivast kvoodipõhisest sisserändajate ümberpaigutamisest EL-i riikidesse. Umbes samaviisi soovitas eelnevalt talitada ka Eesti, kes oli Euroopa Liidu eesistujana tippnõupidamisel arutamiseks ette valmistanud oma programmdokumendi variandi.

"Neljas Reich". Miks EL põgenikepoliitika läbi kukkus>>

Samas aga Brüssel kvoodisüsteemist loobuda ei taha, eeldades, et uue samalaadse rändekriisi korral, mis vapustas Euroopat 2015. aastal, sunnib ainult see süsteem liidu liikmesriike põgenikevoo all "lämbuvate" Lõuna-Euroopa riikidele appi tulema. Arvata on, et nendeks kannatajariikideks saavad taas Kreeka ja Itaalia, aga võib-olla ka Malta, Küpros ja Hispaania.

Tuski nimetati euroopalike väärtuste vastaseks

Donald Tusk on juba varemgi "vaenukülvavale" kvoodisüsteemile vastu seisnud, kuid Euroopa Komisjon pole teda kuulda võtnud. Ta on nimetanud seda süsteemi ebatõhusaks vahendiks rändevoogude piiramise tarvis ning võtnud sõna probleemi kompromisslahenduste kasuks, mis oleks vastuvõetavad kõikidele liidu liikmesriikidele.

Ungari, Poola ka Tšehhi, nagu teada, vaidlevad valjusti ja avalikult vastu sisserändajate kvoodipõhisele EL-i riikidesse jaotamise süsteemile ja keelduvad neid pagulaslaagritest välja toomast, mille eest nad anti ka Euroopa Liidu kohtu alla.

Kohustuslikud kvoodid sisserändajate vastuvõtmiseks kehtestati Euroopa Komisjoni poolt 2015. aastal ja need hõlmasid 160 000 Kreeka ja Itaalia pagulaslaagritesse kogunenud inimest. Sisserändajate kvoodipõhise paigutamiskava kehtivusaeg on täis saanud ning tegelikult pole mitte ükski EL-i riik, kaasa arvatud Eesti oma kohustusi täitnud.

Kahtlase väärtusega valimisvõit>>

EL-i kreeklasest voliniku Dimitris Avramopoulose sõnade kohaselt Tuski värsked ettepanekud "eiravad kõike, mis möödunud aastatega ära on tehtud" ja "õõnestavad Euroopa Liidu projekti üht põhilist alussammast".

"Ilma solidaarsuseta Euroopa eksisteerida ei saa," lausus volinik, pidades silmas rändekoormuse leevendamist, sealhulgas ka oma kodumaal. Ta tuletas Tuskile meelde, et Euroopa Ülemkogu esimehe roll seisneb "Euroopa ühtsuse ja euroopalike põhimõtete kaitsmises."

"Vene rulett": lõhenemine Vanas maailmas>>

Avramopoulos lükkas ümber ka Donald Tuski avalduse selle kohta, et sisserändajate ümberpaigutamise kava on täielikult läbi kukkunud, ja meenutas, neid ligikaudu 32 000 Kreeka ja Itaalia põgenikelaagri asukat, kes siiski on liidu liikmesriikide esindajate poolt ettenähtud tähtajaks laagreist välja viidud. Euroopa Komisjon peab jätkuvalt põhimõtteliselt oluliseks sisserändajate ümberpaigutamist liidu liikmesriikidesse kvootide alusel. Volinik Avramopoulose sõnul on Brüsseli ettepanekuid selles küsimuses kõigi liikmesriikide poolt "hästi vastu võetud".

Tagid:
rändevoog, migrant, Donald Tusk, Eesti, EL

Peamised teemad