21:33 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
10412

2. detsembril 2017. aastal kuulutas õhudessantvägede ülem Andrei Serdjukov välja eraldi õhuvägede dessantpataljoni moodustamise Krimmis. Serdjukov andis lahingulipu allüksusele üle pidulikul tseremoonial, mis leidis aset Feodossias, kus antud pataljon paikneb

TALLINN, 16. detsember — Sputnik. Krimmi dessantründerühmana loodud pataljon kuulub kaitseväe seitsmenda dessantründediviisi koosseisu. See on kogu Venemaa õhuvägede ajaloos esimeseks sõjaväeosaks, mis paikneb Krimmi poolsaare territooriumil, vahendab portaal Inosmi Hiina väljaannes ilmunud artikli.

Krimm
© Sputnik / Макс Ветров

Sõjalisi manöövreid ei lõpetata

Dessantrünnaku-pataljoni moodustamine Krimmis tähendab selles piirkonnas sõjaliste manöövrite taaselustamist. Tänavu aprillis korraldasid Venemaa õhudessantväed, kosmose-õhuväed ja Musta mere laevastik Krimmis juba ulatuslikud sõjalised õppused. Agentuuri TASS teadete kohaselt võttis neist Opuki polügoonil toimunud õppustest osa üle 2500 mehe. Õppustest võtsid osa ka Novorossiiski dessantdiviis ning üksikud dessantründeüksused Kamõšini ja Ulan-Ude brigaadist. 

Enamgi veel, Vene Föderatsiooni Musta mere laevastiku väeosad ja 4. punalipulise lennu- ning õhutõrjeväe üksused oli samuti õppustele komandeeritud. Enne seda, 2017. aasta jaanuaris asus Krimmis esmakordselt lahinguvalvesse seniitraketikompleks Triumf.

Зенитный ракетный комплекс С-400 Триумф
© Sputnik / Виталий Аньков
Kompleks S-400 Triumf.

Vastavalt 4. lennu- ja õhutõrjearmee ülemjuhataja kindralleitnant Sevostjanovi aruandele suurendab kompleks S-400 tulevikus oma lahinguvõimekust. Tänu sellele on Krimmi elanikkond õhuvägede kindla kaitse all. Samal ajal tagab antud kompleks julgeoleku mitte ainult Krimmi poolsaarel, vaid ka Krasnodari krai territooriumil. Serdjukov teatas ühtlasi, et seniitrakettide kompleksid Favoriit ja Triumf hakkavad selles piirkonnas täitma ka lahingülesandeid. Edaspidi plaanitakse Krimmis Triumfi-komplekside hulka suurendada.

Kõnealune seniitraketikompleks kujutab endast üht uusimat relva Venemaa armee relvastuses. Ta suudab ennetada lahingukopteritest ja juhitavatest rakettidest tulenevaid ohte ning hävitada õhus leiduvaid sihtmärke enam kui 400 kilomeetri kõrgusel. Tegelikult jõudis Venemaa armeest saadud andmete kohaselt Krimmi ja Venemaa õhukaitsesüsteemide integreerimise protsess lõpule juba 2016. aasta lõpul.

USA ja Venemaa valehise "külma sõja" põhjused

Krimm asub Ukraina lõunaosas, Krimmi poolsaarel. Seda uhuvad Musta ja Aasovi mere veed. Varem oli see piirkond ainus autonoomne vabariik Ukraina koosseisus. Tema pindalaks on üle

25 000 ruutkilomeetri. Elanike arv on umbes 2,5 miljonit, neist 60% on venelased ja ligikaudu 24% ukrainlased. Poolsaarel on äärmiselt oluline strateegiline asend.

© Sputnik / Alexey Kudenko
Krimmi sild.

Kogu ajaloo jooksul on Krimm kuulunud erinevatele rahvastele. 1783. aastal liideti poolsaar Vene impeeriumi territooriumiga. 1918. aastal sai Krimm Venemaa osaks, kuid 1921. aasta oktoobris moodustati Krimmi autonoomne nõukogude sotsialistlik vabariik, mis astus Venemaa Sotsialistliku Föderatiivse Vabariigi koosseisu. 1946. aastal andis NSV Liidu Ülemnõukogu välja määruse Krimmi Vabariigi staatuse muutmise kohta Krimmi Oblastiks. 1954. aasta mais anti Krimm Ukraina ja Venemaa taasühendamise kolmesajanda aastapäeva auks üle Ukraina NSV-le.

Pärast Nõukogude Liidu lagunemist ei vaibunud jutud sellest, et Krimm peab saama iseseisvuse ja naasma Venemaa koosseisu. Kuna sellel piirkonnal oli säilinud tihe side Venemaaga, polnud Krimmi kuuluvuse küsimus üksnes lakkamatute vaidluste aineks selle piirkonna valitsemise osas Venemaa ja Ukraina vahel, vaid põhiliseks vaidlusteemaks Venemaa ja Ukraina vahel kujuneski küsimus selle territooriumi haldamisest ning see sai pikaks ajaks aluseks Venemaa ja Ukraina vahelistele erimeelsustele.

2014. aasta aprillis toimus Krimmis ja Sevastopolis referendum, kus üle 90% elanikkonnast hääletas Ukraina koosseisust väljumise ja Venemaaga ühinemise poolt. Misjärel Putin ja Krimmi-poolsed esindajad kirjutasid alla kokkuleppele Venemaa Föderatsiooni ja Krimmi vabariigi vahel Krimmi Vabariigi vastuvõtmiseks Venemaa Föderatsiooni koosseisu. Ukraina ei tunnistanud antud referendumit ja vaidlustas territooriumi üleandmise Venemaale. 2014. aastal kehtestasid USA, Euroopa Liit ja mõned teised Euroopa riigid Krimmi küsimuse ja vaidluste tõttu Ukrainaga Venemaa Föderatsiooni suhtes majandussanktsioonid. Sel põhjusel on Venemaa ja USA suhetes alanud justkui uue "külma sõja" ajajärk.

Krimm on omamoodi enklaaviks, kuna poolsaar on ümbritsetud Musta mere vetest, maismaa aga piirdub üksnes Ukrainaga. Käesoleval ajal ehitatakse selleks, et Krimmi Venemaaga otseselt ühendada, Kertši silda. See on ette nähtud auto- ja rongiliikluseks ja ühtlasi seob see Tamani poolsaare Krasnodari krai ning Kertši linnaga Krimmis. Sild on projekteeritud niiviisi, et see ei mõjuta kuidagi laevade vaba läbipääsu. Transpordiühendus plaanitakse avada 2018. aasta lõpuks.

USA poole tingimused Venemaa-vastaste sanktsioonide tühistamiseks

Vastavalt Venemaa meediakanalite teadaannetele 2017. aasta 3. detsembrist rääkis USA suursaadik Venemaal Jon Huntsman ühes oma viimastest intervjuudest USA sanktsioonide tühistamise tingimustest. Selle küsimuse lahendamine sõltub suuresti "Ukraina küsimuse" lahendamise astmest. Huntsman märkis, et sanktsioonide kehtestamine Venemaa vastu toimus mitte ainult USA, vaid ka Euroopa Liidu riikide poolt.

BBC kujutas Krimmi Venemaa osana
© Sputnik / Константин Чалабов

Juhul, kui Krimmi küsimuses jõutakse lahenduseni, mis kõiki konflikti osapooli täielikult rahuldab, siis ainul sel juhul võib asuda sanktsioonide tühistamise protseduuri juurde. Huntsman rõhutas, et Ameerika Ühendriigid ja Venemaa peavad täpselt aru saama, mis nimelt on sanktsioonide kehtestamise põhjustanud, misjärel saab juba hakata mõtlema nende tühistamise moodustele.

Venemaa Teaduste Akadeemia Venemaa-USA suhete keskuse juhataja Pavel Podlesnõi väitis, et kõik Huntsmani väited on täiesti alusetud. Venemaa ei ole Ida-Ukraina relvastatud konflikti osaliseks. Vastupidi, Venemaa aitas kaasa Minski kokkulepete sõlmimisele, mis on suunatud konflikti lahendamisele. Seniajani, kuni USA oma lähenemisest Ukraina probleemile ei loobu, ei ole muutused Venemaaga suhete paranemiseks võimalikud.

Tagid:
dessant, Krimm, Venemaa

Peamised teemad