15:46 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Poliitika
lühendatud link
Sputnik Eesti pressikeskus (47)
13530

Uudisteportaali Sputnik Eesti uue pressikeskuse avas Venemaa suursaadiku Eestis Aleksandr Petrovi briifing

TALLINN, 19. detsember — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Enne briifingut toimus uue multimeedia pressikeskuse avamistseremoonia — Venemaa erakorraline ja täievoliline suursaadik Aleksandr Petrov ja Rahvusvahelise teabeagentuuri "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juht Elena Cherysheva lõikasid läbi sümboolse lindi. Üritus on äratanud ka Eesti juhtivate meediaväljaannete — ERR, Postimehe ja BaltNews'i tähelepanu.

Enne Venemaa diplomaadi esinemist teatas Elena Cherysheva kokkutulnutele, et multimeedia pressikeskuse kõrgtehnoloogiline sisseseade võimaldab läbi viia erinevates formaatides meediaüritusi (tele- ja raadioülekanded, otselülitused ja muu). Selle kinnituseks korraldati videosideseanss agentuuri Sputnik ja telekanali RT (Russia Today) peatoimetaja Margarita Simonjaniga Moskvas. Elena Cherysheva märkis, et pressikeskus võimaldab Tallinna ühendada mitte ainult Moskva, vaid ka maailma teiste pealinnadega.

"Juhust kasutades kutsun kõiki üles meiega uuel platvormil koostööd tegema," ütles Cherysheva. Simonjan ütles aga, et uudisteportaalil Sputnik Eesti on lühikese tegutsemisajaga (alates 2016. aasta veebruarist – toim.) õnnestunud vaatamata kõikidele teadaolevatele raskustele saavutada edu:

"Tahan siinkohal väljendada oma sügavat tänu ja lugupidamist kolleegidele, kes töötavad portaalis Sputnik Eesti! Te olete Eesti meediaväljaannete esikümnes ja olete selle tulemuse saavutanud nii lühikese ajaga riigis, kus teid ei tsiteerita, kus te puutute pidevalt kokku tõsiste raskustega ja vaatamata sellele olete te saavutanud selliseid tulemusi. Olen kindel, et varsti jõuate ka esiviisikusse, siis esikolmikusse ja nii edasi."

Venemaa suursaadiku briifing Sputnik Eesti pressikeskuses >>

Suursaadikut üllatas sõnavabaduse reitingute erinevus reaalse eluga võrreldes

Pärast teleseanssi Simonjaniga algas suursaadik Aleksandr Petrovi briifing. Tavakohaste õnnitluste järel pressikeskuse avamise puhul märkis suursaadik, et Venemaa on kategooriliselt vastu meediaväljaannete liigitamisele vabadeks ja propagandaväljaanneteks.

Брифинг посла РФ в Эстонии Александра Петрова в пресс-центре Sputnik Эстония
© Sputnik / Вадим Анцупов
Venemaa suursaadiku briifing Sputnik Eesti pressikeskuses

"Suhtume arusaamatusega Eestis kõlavatesse teatud teenistuste soovitustesse blokeerida, piirata ja isegi otseselt keelata suhtlemine portaaliga Sputnik. Selliseid soovitusi on väljendanud nii riigiametnikud, valitsuse liikmed, kui ka poliitikud. Kuidas sobib see kokku muuhulgas ka Eesti deklareeritava sõnavabadusega? Kui uskuda reitinguid, siis on Eesti sõnavabaduselt 12. kohal maailmas," märkis Aleksandr Petrov.

"Piirideta reporterid" lörtsivad sõnavabadust >>

Mis puutub lõppeva aasta tulemustesse, siis on selles osas Petrovi sõnul pilt üsna vastuoluline. Eesti peaminister Jüri Ratas külastas aprillis Peterburi ja samal kuul saabus Moskvasse esmakordselt üle pika aja kõrgetasemeline delegatsioon, kuhu kuulusid Eesti Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi transpordi asekantsler ja mitu Riigikogu saadikut. Kuid vastuvisiit, mis toimub Tallinnas (delegatsiooni juhib transpordiministri asetäitja Sergei Aristov), oleks Aleksandr Petrovi arvates võinud aasta alguses Eesti ja Venemaa üles võetud koostöötempot arvestades toimuda pool aastat varem.

Ilmselt ei olnud viljaka koostöö tempo kellelegi meeltmööda, sest suursaadiku sõnul järgnesid sellele ebameeldivad sündmused.

Eestist saadetakse välja kaks Vene konsulit >>

Selle aasta maikuus saadeti riigist välja Narvas töötanud Venemaa diplomaadid. Samuti vastupidiselt Venemaa ootustele lõpetati "pronksiööl" toime pandud Venemaa kodaniku Dmitri Ganini mõrva kriminaalmenetlus (väidetavalt süüteo aegumise tõttu, kuigi mõrvareid ei leitudki). Venemaa suursaadikut kurvastab, et paljude Venemaa meediaväljaannete esindajaid ei lubatud Eesti territooriumile.

Eestist saadetakse välja kaks Vene konsulit
© Sputnik / Сергей Степанов

Aleksandr Petrov lisas, et Venemaa pool on häälestatud vastastikku lugupidavale heanaaberlikkuse vaimus toimuvale dialoogile Eestiga. Selle soovi kuulutas välja Venemaa president Vladimir Putin.

"Venemaa suursaatkonna töötajatele Eestis on see otseseks juhiseks ja me oleme täis tahtmist seda täita. Kuid tahaks väga, et vastastikust austust ja heanaaberlikku teineteisemõistmist ilmneks ka Eesti poolses tegevuses. Meie aga oleme valmis toetama kõiki asjalikke ja mõistlikke ettepanekuid," lisas suursaadik ja mainis, et ta on väga rahul Venemaa ja Eesti vahelise kultuurikoostöö arenguga.

Eesti ajakirjanduse uued võimalused

Teisipäeval, 19. detsembril toimus portaali Sputnik Eesti uues multimeedia pressikeskuses Venemaa erakorralise ja täievolilise suursaadiku Aleksandr Petrovi briifing.

Sputnik Eesti pressikeskus on kaasaegse sisseseadega varustatud kompleks, mis võimaldab läbi viia erinevaid üritusi: teleotselülitustest kuni telesildadeni maailma eri linnade vahel üle maailma. Külaliste ja ajakirjanike käsutuses on mugav 20 kohaga pressisaal ja teabe vastuvõtmiseks ning edastamiseks vajalik seadmestik.

Sputnik Eesti populaarsusreiting kasvab >>

Sputnik alustas tööd Eestis 24. veebruaril 2016. aastal. Portaal tuli eetrisse nii riigikeeles, kui ka vene keeles. Teisel töötamise aastal jõudis Sputnik Eesti riigi viie kõige külastatavama meediaväljaande hulka ja püsib selles edetabelis jätkuvalt 5.-6. kohal.

Sputnik on teabeteagentuur ja raadio multimeediaesindustega kümnetes riikides. Sputnik sisaldab võrgulehti rohkem kui 30 keeles, analoog- ja digitaalraadiot, mobiilirakendusi ja kontosid sotsiaalvõrgustikes. Sputnik ööpäevaringsed uudistevood antakse eetrisse inglise, araabia, hispaania ja hiina keeles.

Uudiste ööpäevaringseks eetrisseandmiseks töötavad Washingtoni, Kairo, Pekingi ja Montevideo piirkondlikud toimetused ööpäevaringselt.

Putin hindas kõrgelt RT ja Sputniku tööd >>

Teema:
Sputnik Eesti pressikeskus (47)
Tagid:
meedialahingud, avamistseremoonia, sõnavabadus, avaüritus, pressikeskus, Sputnik Eesti, Elena Cherysheva, Margarita Simonjan, Aleksandr Petrov, Tallinn, Eesti

Peamised teemad