16:19 18. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0835
  • RUB68.7554
Poliitika
lühendatud link
9520

Tekib mulje, et keegi on võtnud eesmärgiks kukutada Lääne meedia (ja riigiasutuste) professionaalsus ukselävest madalamale, söötes talle ette kõige fantastilisemaid ja absurdseid luiskelugusid, mõtiskleb artikli autor

Irina Alksnis, agentuurile RIA Novosti

Kremli poolt tsiviliseeritud maailma vastu toime pandud kuritegude loetelu on täiendust saanud. Washington Post avaldas artikli GRU (Venemaa kaitseministeeriumi Kindralstaabi luurepeavalitsus) desinformatsioonioperatsioonidest Ukrainas 2014. aastal

Materjal põhineb ajalehe käsutusse sattunud "GRU salajasel ettekandel". Jah, just nii ongi seal kirjutatud – mitte Kremli siseallika andmetel, kes oli seda dokumenti lugenud ja jagas teavet toimetusega, vaid salajane ettekanne ise sattus Washington Posti ajakirjanike kätte.

Ukraina Ülemraada kuulutas UPA liikmed kangelasteks ja võttis vastu seaduse, mis keelas neid natsikurjategijatena kritiseerida
© Sputnik / Александр Мазуркевич

Ekspert: Lääs on rahul natsismi ja dekommuniseerimisega Ukrainas >>

Väljaanne jutustas selle sisu ümber. See on üsna banaalne: pärast seda, kui Viktor Janukovitš lahkus 2014. aasta veebruaris Ukrainast, rajas Venemaa sõjaväeluure sinna laiaulatusliku võrgustiku "paljudest" võltskontodest sotsiaalvõrgustikes. Need kontod pidid "endast kujutama justkui Euromaidanis pettunud tavaliste inimeste kontosid kõikjalt Ukrainast".

Ajaleht teatas, et desinformatsioonioperatsiooni läbiviimiseks valiti välja 30 Ukraina gruppi sotsiaalvõrgustikes ja 25 inglisaekeelset väljaannet.

Lisaks pettumusele "väärikuse revolutsioonis" pidid võltskontod diskrediteerima "protestidest osavõtjaid" ja panema neile külge põhjendamatud natsisildid. Washington Post tsiteerib salajast ettekannet: "Kasutades meie kontosid Facebookis, käivitasime me kommentaariumid, mis teavitasid Krimmi poolsaare elanikkonda natsiorganisatsioonidest lähtuvatest ohtudest".

Lisaks sellele kirjeldas väljaanne meelespead, mille järgi need kontod väidetavalt töötasid. Muuhulgas figureeris seal tähtis juhis Venemaa sõjaväeluurajatele — kontode loomisel mitte kasutada pilte endast, vaid laadida üles võõraid fotosid.

Jah, just nii. Mitte kasutada fotosid endast.

Raske uskuda muidugi, et üks maailma kõige mõjukam ja lugupeetum meediaväljaanne avaldab seda täiesti tõsimeeli.

Muide, artiklis pole kordagi kasutatud Venemaa sõjaväeluure õiget nimetust ega lühendit: Venemaa Föderatsiooni relvajõudude kindralstaabi peavalitsus — ГУ ГШ ВС РФ. See lubab kahelda, et toimetuse käsutuses olevas salapärases dokumendis figureerib samuti laialt tuntud, kuid juba ammu mitteametlikuks muutunud lühend GRU (ГРУ), mis kahtlemata lisab olukorrale anekdootlikkust.

Chiesa: Euroopa püüab kokku sobitada natsismi ja demokraatiat >>

See materjal sunnib saja tuhandendat korda küsima: mis see on? Mis Lääne meedias üldse toimub?

Loomulikult võib oletada, et Washington Post lihtsalt jätkab oma Venemaa vastast joont ja traageldas ise kokku selle uskumatult labase võltsingu, mille traagelniidid igast küljest välja ulatuvad.

Tundub siiski, et tegelikkuses on asi mõnevõrra keerulisem.

Võiks arvata, et tegelikult sai väljaanne "GRU salajase ettekande" pähe mingi dokumendi, võttis seda puhta kullana ja tegi selle alusel artikli.

See tundub seda enam tõenäoline arvestades teemat, mille ümber kogu lugu tiirleb. Ukraina kolme aasta tagused sündmused on juba ammu kaotanud USA poliitilise tegevusplaanide jaoks mõtte. Kui Ameerika ajakirjanikud (või eriteenistused) oleksid otsustanud käivitada uue Venemaa-vastase infolaine, oleksid nad kindlasti välja valinud midagi värskemat ja aktuaalsemat.

Rääkimata sellest, et hoiatused fašistide eest Maidanil kõlavad Lääne jaoks nüüd lausa mõnitamisena. Kolm aastat tagasi tekitasid Moskva hoiatused Maidani "võitlejate" rahvuslike, antisemiitlike ja ksenofoobsete meeleolude eest Läänes muigeid ja Kremli süüdistamise Ukraina vabadust ja demokraatiat ihkava rahva laimamises.

Nüüd on Venemaa õigsus muutunud nii ilmseks, et üha kasvavast natsi- ja neonatsimeelsusest Ukrainas kirjutab isegi Lääne peavoolumeedia. Washington Posti värske materjal tuletab vaid meelde, et sisuliselt on Moskva algusest peale sellele ohule tähelepanu juhtinud.

AP: Sihtmärkide nimekiri paljastab laiaulatusliku Vene küberründekava >>

Kõik tee sunnib kahtlema, et Washington Posti materjali taga ei ole mitte Ameerika ajakirjanike ja eriteenistuste Venemaavastased sepitsused, vaid Venemaa trollide tembud. Umbes nagu siis, kui prankerid Lexus ja Vovan lollitavad regulaarselt maailma juhtivpoliitikuid — nagu teada, sattus nende viimaseks ohvriks USA alaline esindaja ÜRO-s Nikki Haley.

Tekib mulje, et keegi on võtnud eesmärgiks kukutada Lääne meedia (ja riigiasutuste) professionaalsus ukselävest madalamale, söötes talle ette kõige fantastilisemaid ja absurdseid luiskelugusid ning sundides uskuma maksimaalselt võimalikke uskumatuid võltsinguid.

Kuigi parem on seda mõtet vist mitte edasi arendada. Äkki siis ronib kogu USA meedia Wikipediasse ja selgitab välja, et ГУ ГШ ВС РФ peavalitsuses on mitteametlikus kõnepruugis valitsus kaksteist-kaks (v.k. Управление Двенадцать-бис — информационная война – toim.), mis tegeleb infosõjaga või uskuma jääda, et Lääne meedia libauudiste skandaalis on tõepoolest süüdi Venemaa eriteenistused, mille nimetused koosnevad kolmest või enamast tähest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
salajane, analüütika, poliitika, troll, ettekanne, meedia, ajakirjandus, maidan, GRU, The Washington Post, USA, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad