10:18 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Poliitika
lühendatud link
8640

Pärast Bundestagi ebaõnnestunud valimisi on Angela Merkelil suured mured kukil — reitingute langus ja koalitsiooniläbirääkimiste läbikukkumine. Teda kritiseerivad isegi kristlikud demokraadid (CDU) — kantsleri oma erakond

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. Ettevõtte Yougov korraldatud arvamusküsitluse kohaselt pooldab praegu 47% Saksamaa kodanikest Merkeli tagasiastumist. Moskvale oleks selline pööre meeltmööda, kuna riigikantslerit võib täie õigusega nimetada 1945. aastast peale kõige venevastasemaks Saksamaa liidriks. Täpsemalt on sellest juttu RIA Novosti artiklis.

Merkel lahkub — kes tuleb tema asemele?

Juhuks, kui Merkel avalikku arvamuse survel võtab vastu otsuse tagasi astuda, on tal juba valmis mantlipärija oma isiklikust parteist — Jens Spahn. Merkeli ja valitsuses rahandusministri asetäitja ametis oleva Spahni seisukohad hakkasid kiiresti lahknema pärast 2015. aastat, mil kantsleri langetatud otsuse kohaselt saabus Saksamaale ligikaudu miljon Süüria pagulast. Praegusel ajal kritiseerib Spahn seda kurssi, mida Saksamaa viimase paari aasta vältel on järginud.

Merkel tahab luua stabiilse valitsuse>>

Merkeli ja paljude tema varasemate poolehoidjate vahelt on must kass läbi jooksnud. Poliitilise spektri parempoolne osa ei olegi suutnud aktsepteerida kantsleri poolt väljapakutud rändeprobleemi lahendust: mitte mingil tingimusel ei saa kehtestada ülempiiri ehk põgenike vastuvõtmisele. Spahn on nimelt selles küsimuses Merkeli tugev vastane. Siin saab ta arvestada mõjuka Baieri liidumaa peaministri Horst Seehoferi toetusega.

Merkeli partei (CDU) ebaedu tänavu septembris toimunud valimistel (tulemus oli ühtaegu kõigi valimistel esindatud parteide seast kõige kõrgem ja võitjate ajaloo ulatuses kõige madalam) andis rohelise tee konservatiividepoolsele kriitikale, mida esindab ja kehastab endas Spahn. Pärast Merkeli valitsusaega olnuks Saksamaal loomulik nihkuda paremale ning samas kristlikel demokraatidel taas kord tõestada oma ustavust sakslaste põlisväärtustele. Kuid et see juhtuda saaks, peaks praegune valitsus oma ametist lahkuma.

"Ta toetas Maidani — me oleme vastu!"

"Saksamaal on tunda väsimust asendamatust liidukantslerist, kes on valitsenud riiku juba üle 12 aasta," ütles vestluses RIA Novostiga Venemaa välisasjade nõukogu peadirektor Andrei Kortunov.

Politoloog leiab, et praegust hetke Saksamaa Liitvabariigi ajaloos võib võrrelda rekordiliselt kaua võimul püsinud Helmut Kohli viimaste valitsusaastatega.

"Neljas Reich". Miks EL põgenikepoliitika läbi kukkus>>

"Nagu Merkelissegi, nii suhtus rahvas temasse suure austusega — majanduslike edusammude eest, riigi ühendamise eest, kuid lõpupoole hakkas suhtumine tema ettevõtmistesse avalikult allamäge veerema. Samamoodi on ka täna: Saksamaa on üle minemas oma uude arengujärku ja vajab uusi tegelasi ning koos nendega uusi lähenemisviise," arutleb Kortunov.

Merkel võitis neljanda ametiaja
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Merkeli lahkumist oodatakse juba ammu Saksamaa paremäärmusliku poliitika leeris, kus opositsiooni kehastab Alternatiiv Saksamaale. Jutuajamises RIA Novostiga heitis selle erakonna saadikukandidaat Bundestagi valimistel Sergei Chernov Saksamaa liidrile ette "voluntarismi", tema viimaste aastate tegevust nimetad aga "õigusvastaseks". Erimeelsused valitsuse ja paremäärmusliku opositsiooni vahel puudutavad muudki kui üksnes migratsioonipoliitikat.

Merkel ja Juncker puksivad NATO ajaloo veduri positsioonilt minema>>

"Merkel toetas aktiivselt Maidani liikumist, tunnistas Kiievi riigipöörde seaduslikuks, nimetas Ukraina tragöödia peasüüdlaseks Venemaad ja tema juhtkonda. Ta toetas majandussõja alustamist Moskva vastu, kogu oma valitsusaja jooksul on ta tõkestanud viisarežiimi liberaliseerimist Vene Föderatsiooni suhtes," loetleb poliitik.

Parlamendivalimiste kampaania käigus positsioneeris Alternatiiv Saksamaale ennast kui "Alternatiivi Merkelile" — ja saavutas edu. Just selle partei esindajate ja pooldajate jaoks oleks praeguse kantsleri lahkumine — tänu ebapiisavale toetusele Bundestagis ja ühiskonnas — vaieldamatuks poliitiliseks võiduks.

Merkeli lahkumises ei oleks ainuüksi plusse

Euroopa areenil oodatakse Saksamaa liidri lahkumist teatava ärevusnoodiga. Paljude aastate vältel on Angela Merkel kehastanud endas Euroopa Liidu ühtsust — sealhulgas ka seoses tema pingeliste suhetega Venemaaga. Euroopa Liidu kooskõlastatud tegevusliin selles, mis puudutab sanktsioonide kehtestamist, tõi selgesti esile Merkeli isikliku autoriteedi tugevuse. Juhul, kui valitsusjuht otsustab oma ametist lahkuda, ei omanda uus kantsler veel niipeagi samasugust kaali Euroopa Liidu poliitikas.

Saksa koalitsioonikõnelused nurjusid>>

Andrei Kortunovi arvates ei pruugi sellele olla mitte ainult positiivseid, vaid ka potentsiaalselt negatiivseid tagajärgi Moskva jaoks.

Berliini ajutise nõrgenemise taustal on raskem toime tulla ameeriklaste kriitikaga Vene-Saksa ühiste energiaprojektide osas.

"Mis puudutab Nord Stream 2, siis ükskõik milline Saksamaa liider Merkeli asemel jääb seda projekti toetama, kuid kaugeltki mitte igaüht ei võeta kuulda samaviisi, nagu praegust liidukantslerit," lausub Kortunov kokkuvõtteks.

Tagid:
Jens Spahn, mantlipärija, Angela Merkel, Saksamaa

Peamised teemad