12:03 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
2510

Igal riigikogu juhatuse liikmel on juba praegu kaks abilist ja raske kujutada ette, kuidas oleks võimalik istungit juhtida reformierakondlikult või ka IRLilikult või keskerakondlikult

TALLINN, 5. jaanuar — Sputnik. Politoloog Rein Toomla liigitas Rein Langi palkamise riigikogu aseesimehe Hanno Pevkuri nõunikuks oravate tööõnnetuseks, kuna asjaosalise esimene kommentaar oli, et ta hakkab uut erakonna programmi välja töötama, et kindlustada valimisvõit, edastab portaal Pealinn.

"Ma ei tea, kas Rein Lang on oma riigikogu töölepingut lugenud, aga tema esimesed kommentaarid sellest, et ta hakkab erakonna uut programmi koostama, viitavad küll sellele, et ta pole oma tulevaste tööülesannetega tutvunud," arvas politoloog Rein Toomla. "Võimalik, et Lang arvas, et temast saab samasugune poliitiline nõunik, nagu on ministritel. See on selline tegelane, kes peab sidet ministri ja tema erakonna vahel, kellele on antud ka nimetus juhe."

Samas kahtles Toomla, kas Riigikogu juhatuse puhul ikka on sellist juhet üleüldse tarvis.

Silvergate: justiitsminister Kristen Michal teatas enda tagasiastumisest>>

"Kas tõesti on Riigikogu esimehel või aseesimehel vaja poliitilist nõu, kuidas istungeid juhtida?" imestas Toomla.

Toomla meenutas, et riigikogu juhatuse valivad riigikogu, nende puhul kehtib saadikute teatav üksmeel ja raske on öelda, et nad oleksid otseselt poliitilised persoonid.

Samas ei meenunud Toomlale, kas enne on parlamendi juhatusel olnud nii värvikaid poliitilisi nõunikke.

Erakonnad alustavad Riigikogu valimiskampaaniat>>

"Võib-olla tuleb Rein Langile endale üllatusena see, et ta peab siiski hakkama tegelema asjadega, mis seostuvad riigikogu istungite juhtimisega," sõnas Toomla ja lisas, et iseasi on see, kui palju üldse istungite juhatamisel nõu on tarvis. "Minu teada on igal riigikogu juhatuse liikmel juba praegu kaks abilist ja ma küll ei kujuta ette, kuidas oleks võimalik istungit juhtida reformierakondlikult või ka IRLilikult või keskerakondlikult. See pole võimalik."

Toomla kahtles ka, kas Rein Langil on üldse seda ametikohta leivateenimiseks vaja. "Ma olen aru saanud, et Lang tegeleb üsna edukalt äriga Lähis-Idas, nii et ma ei tea, kas tal on väga suur puudus käes."

Aasta tagasi avaldas riigikogu peaminister Taavi Rõivasele umbusaldust>>

"Kui Langile on vaja erakonna programmi koostamise eest raha maksta, siis niisuguse töö eest peaks erakond tegijale ise oma kassast maksma, sest see on erakonna jaoks väga tähtis asi," leidis Toomla.

"Kui nad oleksid moodustanud programmitoimkonna, pannud Langi selle esimeheks ja maksnud tegijatele tasu, siis poleks mitte kellelgi olnud selle kohta mingit ütlemist," nentis Toomla ja meenutas, et erakond saab riigilt ligi poolteist miljonit eurot aastas.

Riigikogu aseesimees Hanno Pevkur palkas staažika poliitiku ja reformierakondlase Rein Langi oma nõunikuks.

"See on minu teine töökoht. Me valmistume 2019. aasta valimisteks Reformierakonna poolt ja minu asi on vaadata seda, et sellest saaks kokku üks ilus ja korralik erakonna programm," ütles Lang ERR-ile kolmapäeval.

Kolmapäeval ütles Pevkur Reformierakonna peakontorist välja saadetud pressiteates, et Langi rikkalik kogemus parlamendis, valitsuses ja erakonnas aitab Reformierakonnal "eelkõige ideoloogilises plaanis atra seada, et olla parimas vormis löögirusikas 2019. aasta riigikogu valimistel".

Kaja Kallas kandideerib Reformierakonna esimeheks>>

Riigikogu esimehe Eiki Nestori sõnul on nõunikuks palgatud Rein Langile tööülesannete andmine aseesimees Hanno Pevkuri otsustada ja valdavalt on see riigikoguga seotud.

Rein Langi brutokuupalk on 2700 eurot.

Tagid:
riigikogu, Reformierakond, Rein Lang, Hanno Pevkur, Eesti

Peamised teemad