05:01 16. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1260
 • RUB75.0816
Eesti endine riigipea Toomas Hendrik Ilves

Ilves kritiseeris Mogherini avaldust Kuuba teemal

© AFP 2018 / ILMARS ZNOTINS
Poliitika
lühendatud link
4910

Eesti endine riigipea Toomas Hendrik Ilves kritiseeris sotsiaalmeedias Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini avaldust Kuuba teemal, nimetades seda häbiväärseks

TALLINN, 6. jaanuar — Sputnik. Tsitaadis, mille peale Ilves reageeris, ütles Mogherini: "Tean väga hästi, et mõned üritavad praegu Kuubat isoleerida. Meie, eurooplased, tahame vastupidi näidata, et oleme teile [kuubalastele] lähemal kui kunagi varem."

Eesti kahtleb Federica Mogherini võimekuses >>

Ilves taaspostitas seda Twitteri-säutsu ja lisas omalt poolt kommentaari, edastab ERR. "Sa ei räägi "meie, eurooplased" eest, proua "kõrge esindaja". Sa räägid lähtudes ideoloogilistest veendumustest, millest suurem osa Euroopast loobus juba aastatel 1989-1991. Täiesti häbiväärne avaldus, arvestades seda, kuidas olete hooletusse jätnud Ukraina, inimõiguste rikkumissed Kuubal ja Venemaal."

EL-i 25 riigi välisministrid käivitasid ametlikult PESCO >>

Välisasjade nõukogu võttis 11. detsembril ametlikult vastu otsuse PESCO käivitamisest. Vähem kui kuu aja eest sai nõukogu liikmesriikidelt ühise tahteavalduse, vahendas Sputnik Eesti detsembris.

PESCO-s osalevad 25 riiki on: Austria, Belgia, Bulgaaria, Tšehhi, Horvaatia, Küpros, Eesti, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Ungari, Itaalia, Iirimaa, Läti, Leedu, Luksemburg, Holland, Poola, Portugal, Rumeenia, Sloveenia, Slovakkia, Hispaania ja Rootsi.

Mogherini kohtus Ratase ja Kaljulaidiga >>

13. novembril allkirjastasid ühise tahteavalduse 23 riiki, 7. detsembril teatasid Portugal ja Iirimaa oma soovist algatustega ühineda. PESCO-st jäävad kõrvale Suurbritannia, Malta ja Taani.

Ühes otsusega PESCO käivitamisest võtsid liikmesriigid vastu ka deklaratsiooni, milles tervitavad poliitilist kokkulepet 17 ühisprojekti kohta. Projektid katavad kaitsevaldkondi nagu väljaõpe, võimearendus ja operatiivvalmisolek. Need esialgsed projektid saavad välisasjade nõukogu ametliku heakskiidu 2018. aasta algul.

Eesti — Euroopa sõjaplaanide ämmaemand >>

PESCO kohustab EL-i liikmesriike senisest rohkem ja süsteemsemalt koostööd tegema: suurendama kaitsekulutusi, tegema oma üksusi kättesaadavaks EL-i operatsioonideks, looma ühiseid sõjalisi võimeid ja tugevdama kaitsetööstust. Seejuures säilib liikmesriikidel suveräänne õigus juhtida oma riigikaitset.

Tagid:
kommunistlik, julgeolek, poliitika, kriitika, EL, Federica Mogherini, Toomas Hendrik Ilves, Euroopa, Kuuba, Eesti

Peamised teemad

 • Eesti ja Venemaa välisministeerium pidasid poliitilisi konsultatsioone, illustreeriv

  Eesti-Vene kahepoolsete suhete osas nõustusid pooled, et mitmes valdkonnas on koostöö hea, näiteks kultuuri, piiriülese koostöö, piiriveekogude kaitse ja säästliku kasutamise alal ning inimestevaheliste kontaktide edendamisel.

  33
 • BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto

  Võltslavastus Douma haiglas osutus piisavaks, et Süüriale löök anda. Huvitav, kas läänemaailma liidrid vähemasti suveräänsele riigile kallaletungi pärast vabandust paluvad? Ehkki vabandamisest üksi on siin ilmselt vähe...

  22
 • Venemaa on USA tulevase presidendi juba valinud, illustreeriv foto

  Ameerikas algas sisuliselt juba 2020. aasta presidendivalimiste kampaania. Vähemalt Demokraatlikus parteis, kus presidendikandidaadi kohale on oodata uskumatut rebimist. Tänapäeval ei toimu Ameerika Ühendriikides ühtki kampaaniat ilma "Venemaa sekkumiseta". Nii ka seekord.

  27