02:44 21. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Trumpi nõunik soovitas USA väed Baltimaadest välja tõmmata

Trumpi nõunik soovitas USA väed Baltimaadest välja tõmmata

© Estonian Defence Forces http://pildid.mil.ee/
Poliitika
lühendatud link
7230

Plaan läbi ei läinud, kuid osadele Valge Maja ametnikele jättis ettepanek mulje, et Putinit sooviti Trumpi presidendiks aitamise eest tänada

TALLINN, 10. jaanuar — Sputnik. USA veebiportaal The Daily Beast kirjutab, et Riikliku Julgeolekunõukogu vanemametnik pakkus Trumpi presidendiks olemise ametiaja esimestel päevadel võimalust tõmmata osa USA vägesid Ida-Euroopast tagasi. The Daily Beast toetub sellise väitega kahele Valge Maja anonüümseks jäänud ametnikule, vahendas Pealinn viitega Õhtulehele.

Trump võib jätta Balti riigid ja Ukraina Venemaa "haldusalasse" >>

Kuigi ettepanek ei läinud töösse, oli see siiski esimene teadaolev juhtum, mil mõni tähtsam Trumpi nõunik on otsinud võimalust USA vägede ümberpaigutamisel Putinile meeldida. Nagu tsiteerib veebiportaal, siis see oli midagi sellist, mis mõne ametniku sõnul "lõhnas kui vastuteene Venemaa poolt tulnud abile Donald Trumpi presidendikampaania aegu". Valge Maja uudisteportaali päringutele ei vastanud.

Trump sisenes 2018. aastasse madalaimate toetusnumbritega kui ükski varasem president lähiajaloos oma esimese ametiaasta lõpul, vahendas Sputnik Eesti uue aasta esimesel päeval.

Trumpi esimest ametiaastat iseloomustavad USA pikaajaliste liitlassuhete pingestumine, vastuolud tülid rassi- ja immigratsiooniteemadel, aga ka poliitiliste ootuste põrmustamine tema poolt.

Balti riikide kaitse-eelarved on saavutanud kahe protsendi katarsise >>

Kuulujutud Trumpi ümber on hoogu kogunud seoses tema vaidlusi tekitanud avaldustega Twitteris. Trumpi avantüristlike säutsude hulka kuulus tema avalik kraaklemine Põhja-Korea riigipea Kim Chŏng-uniga, keda USA riigipea ähvardas "tule ja raevuga". Vastuseks Kim Chŏng-uni avaldusele, et tema laual on "tuunanupp", kostis Trump, et ka USA presidendil on säärane nupp, kusjuures see on "palju suurem" kui Põhja-Korea liidril.

President palus Trumpil selgitada oma seisukohta Balti riikide kaitsmise suhtes >>

Vastuseks süüdistustele ebastabiilsuses teatas Trump, et vastupidi, tema on "väga stabiilne geenius".

Pärast Donald Trumpi valimist USA presidendiks kartsid Balti riigid alliansi USA-poolse rahastuse vähendamist, mis seab kahtluse alla bloki rahvusvaheliste pataljonide paigutamise neisse vabariikidese.

Seoses Venemaa väidetava kallaletungiähvardusega võtsid NATO riigid Varssavi tippkohtumisel vastu otsuse alliansi idatiiva ennenägematuks tugevdamiseks. 2017. aastal paigutas NATO Balti riikidesse ja Poolasse neli mitmerahvuselist pataljoni. Iga väeüksuse isikkoosseis on 800-st kuni 1200 meheni.

Raport: NATO jõude Balti riikides peab kolmekordistama >>

Eestisse saabunud NATO rahvusvahelise lahinguüksuse raamriigiks on Ühendkuningriik, Lätis on selleks Kanada, Leedus Saksamaa ja Poolas USA.

USA transpordiväejuhatuse ülem kindral Darren McDew ütles visiidil Tallinnas, et erinevalt teistest riikidest suudavad USA väed olla 24 tunniga kohal igal pool maailmas, vahendas Sputnik Eesti septembris.

Tagid:
väeüksus, nõunik, The Daily Beast, Valge Maja, NATO, Ida-Euroopa, USA, Balti riigid, Venemaa

Peamised teemad

 • MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskuse hinnangul kahjustavad justiitsminister Urmas Reinsalu seisukohad vägivallaohvreid, illustratiivne foto

  MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskuse hinnangul kahjustavad justiitsminister Urmas Reinsalu seisukohad vägivallaohvreid ja seetõttu tuleks tal ametist taanduda

  22
 • Belgia riigisekretärile teevad muret migrantide kallaletungid politseinikele, illustratiivne foto

  Belgia migratsiooni- ja varjupaigapoliitika riigisekretär Theo Francken väljendas muret seoses illegaalide kallaletungiga Brüsseli äärelinna politseinikele

  39
 • Juhiseid sõja puhuks hakkab jagama ka Eesti, illustratiivne foto

  Lõppeval nädalal kirjutasid mitmed Euroopa lehed üllatusega sellest, et Rootsi hakkab esimest korda pärast külma sõja lõppu saatma rahvale infovoldikuid selle kohta, kuidas käituda sõja korral

  50