05:00 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Poliitika
lühendatud link
5920

Riigikogu saadik, Keskerakonna fraktsiooni liige Olga Ivanova selgitas portaalile Sputnik Eesti, miks ta jättis majandus- ja taristuminister Kardi Simsoni umbusaldushääletusel hääletamata

TALLINN, 12. jaanuar — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Erakonnast välja arvatud, kuid endiselt keskfraktsiooni kuuluv Ivanova oli ainus saadik, kes umbusaldusehääletamisel hääletamata jättis.

Parlamendi opositsioonierakondade poolt algatatud umbusaldushääletus majandus- ja taristuminister Kardi Simsoni suhtes, mis toimus kolmapäeval, 10. jaanuaril, kukkus ootuspäraselt läbi. Olga Ivanova hääl tulemust ei mõjutanud.

"Esiteks ei saanud ma ei esmaspäeval ega kolmapäeval osa võtta fraktsiooni koosolekutest. Teiseks on kaks ministrit (Mihhail Korb ja Martin Repinski – toim.) olnud sunnitud tagasi astuma minu hinnangul palju väiksemate eksimuste pärast," ütles Olga Ivanova Sputnik Eestile.

Olga Ivanova visati Keskerakonnast välja
© Sputnik / Вадим Анцупов

Opositsioonierakonnad umbusaldavad Kadri Simsonit>>

Liiatigi olid Kadri Simsoni eneseõigustused ja selgitused Ivanova arvates ebaveenvad, seetõttu kujuneski tema otsuseks jääda hääletamisel erapooletuks.

"Hääletasin nii, nagu hääletasin – see on minu vaba valik. Ja kui mind Keskerakonna ridadest välja visati, siis teati, et selline olukord võib tekkida," väitis Ivanova.

Ta täpsustas, et ei oleks oma otsust muutnud, isegi kui oleks täpselt teadnud keskfraktsiooni ühist seisukohta selles küsimuses.

Ivanova lisas, et mitte keegi temaga hääletamise eelõhtul ei rääkinud, ainult keskfraktsiooni esimees Kersti Sarapuu ütles möödaminnes: "Sa oled ju meeskonna liige, või kuidas?"

Keskerakond võtab Ivanova küsimuse arutlusele

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon pole rahul, et Olga Ivanova jättis Kadri Simsoni umbusaldushääletusel hääletamata ja kavatseb selle küsimuse üles võtta.

Ratas: toetan igati Kadri Simsoni jätkamist valitsuse liikmena>>

Keskerakonna fraktsiooni esimees Kesrti Sarapuu ütles neljapäeval ERR-ile, et Ivanova käitumine oli kahetsusväärne ja tuli fraktsioonile üllatusena.

"Ta oli saalis, vestlesin enne istungi algust ja rääkisime, et oleks väga kena, kui ta fraktsiooni ühtset seisukohta kaitseks ja ta ei vaieldnud mulle vastu," rääkis Sarapuu, nimetades Ivanova käitumist kohatuks.

Sarapuu ei öelnud, et millised sanktsioonid Ivanova suhtes fraktsioon kehtestab. "Küll aga ei tule niisugust lauset, et püüa edaspidi paremini käituda."

44 poolt, 49 vastu

Saadikute enamus ei toetanud umbusaldushääletusel opositsiooni (EKRE, Vabaerakond ja Reformierakond) ettepanekut, et majandus- ja taristuminister, keskerakondlane Kadri Simson peab ametist lahkuma. Umbusaldamise poolt hääletas 44 parlamendisaadikut, vastu 49. Hääletamise hetkel oli kohal 94 inimest.

Simsoni umbusaldamine kukkus läbi>>

Opositsioon põhjendas umbusalduse avaldamist sellega, et minister Simson langetab otsuseid isiklikes ja parteilistes huvides ning kulutab vääralt riiklikke vahendeid. Eeskätt kritiseerisid opositsioonierakonnad ministri tegevust põllumajandustoetuste jagamisel, sigade Aafrika katku vastaste karantiinitsoonide piiride tõmbamise, bussi- ja raudteeliikluse-alase transpordipoliitika ning investeerimisotsuste eest.

Riigikogu liige, poliitik Olga Ivanova
© Sputnik / Вадим Анцупов

Simsonit hurjutati ka tema toetuse eest riigiettevõtte EVR Cargo äriplaanidele raudteevagunite ostmisel Venemaalt koos nende järgneva väljarentimisega. Suvine edukas "vaguniäri" põhjustas kriitikapuhangu opositsiooni poolt, kes nägi neis plaanides Venemaa suhtes seatud piiranguterežiimi rikkumist.

Kasum on tähtsam: EVR Cargo sai Venemaalt tellitud vagunid kätte>>

See, et opositsioonierakonnad kavatsevad Kadri Simsonile umbusaldust avaldada, sai teatavaks möödunud aasta detsembri keskel. Peaminister ning Keskerakonna esimees Jüri Ratas teatas tookord, et valitsusel ei ole põhjust majandusministri pädevuses kahelda. Kusjuures opositsioon ei välista, et tulevikus võetakse käsile umbusaldus Ratase enese suhtes.

Tagid:
umbusaldus, riigikogu, Kersti Sarapuu, Kadri Simson, Olga Ivanova

Peamised teemad