02:40 21. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
VF Keskvalimiskomisjon

USA üritab ootuspäraselt Venemaa valimistesse sekkuda

© Sputnik / Кирилл Каллиников
Poliitika
lühendatud link
1410

Ameerika Ühendriikide võimud väljendavad Vene Föderatsioonis alanud valimiskampaania vastu suurt huvi, isegi annavad sellele juba omapoolseid hinnanguid ja soovitusi

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Venemaa saatkond USA-s nimetas Washingtoni avaldusi eelseisvate presidendivalimiste osas lubamatuiks ja põhjendamatuiks. Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova nimetas USA Välisministeeriumi reaktsiooni Keskvalimiskomisjoni töökorraldusele sekkumiseks riigi siseasjadesse ja valimisprotsessi. Ameerika demonstreeris taas kord oma hämmastavat ja surmani ära tüüdanud kahepalgelisust.

Mõni aeg tagasi väljendas Riigidepartemangu esindaja Noel Clay murelikkust niinimetatud "sõltumatute kandidaatide" suhtes Moskva poolt rakendatavate rangete meetmete üle.

Euroopa välisteenistus mainis samuti, et kehtivast seadusandlusest tulenev keeld registreerida tuntud ja kohtulikult karistatud opositsionääri presidendikandidaadina seab kahtluse alla Venemaa valimiste demokraatlikkuse.

Euroopa sõnavõtt kõlab rohkem takka kiitmisena, kuid Washingtoni sõnavõtt oli nende jaoks traditsiooniline ja peaaegu kohustuslik.

On selge, et niisugused Riigidepartemangu "korralised" väljaütlemised ei mõjuta Venemaa stabiilset sisepoliitilist olukorda ning on kasutud, kuid neid tehakse sellele vaatamata.

Sarnaselt saavad valimiseelsel perioodil lisakriitika osaliseks ka Venemaa võimud ja kogu valimiskampaania, millega ongi juba jõuliselt algust tehtud. Just see on puhtakujuline katse sekkuda suveräänse riigi siseasjadesse.

Miks peaks teisele riigile korda minema, kes kandideerib Venemaa presidendiks või kelle kandidatuuri Keskvalimiskomisjon kinnitab? Jutt ei käi ju mõne rahvusvahelise organisatsiooni valimistest!

Nii see teoreetiliselt peakski olema. Tegelikkuses aga kasutab USA Välisministeerium eelseisvaid valimisi harjumuspäraselt oma huvides ja teeb panuse Kremli ja Vladimir Putini suhtes kõige kriitilisemalt meelestatud kandidaatidele.

Selle kõige taustal mõjub eriti koomiliselt USA-siseselt peetav nõiajaht, mille kohaselt Donald Trump ja mitmed teised poliitikud ning tähtsad ametnikud olevat Moskvaga seotud.

Tänaseni tõestamata Venemaa "sekkumine" Ühendriikide valimisprotsessi ei ole aktuaalsust kaotanud, sest teemat hoitakse märkimisväärsete ressursside abil pidevalt päevakorras.

Donald Trumpi advokaadid tegelevad aktiivselt presidendi ülekuulamise võimalike formaatidega erivolitustega uurija, endise Föderaalse Juurdlusbüroo direktori Robert Muelleri poolt "Venemaa sekkumise" küsimuses. Samal ajal ei kõlanud USA valmiskampaania käigus Moskva riigiametnike suust presidendikandidaatide aadressil mingeid kriitilisi ega süüdistavaid seisukohavõtte.

Põhjusi selleks olnuks piisavalt. Piisab, kui meenutada kahtlast episoodi, mil Hillary Clintoni peamine rivaal Demokraatliku partei kandidaatide seas, sotsialistist senaator Bernie Sanders loobus ootamatult valimisvõitlusest.

Küsitlused näitasid, et Sanders hakkas Clintonit populaarsuselt edestama, kuid otsustas osalemise katkestada. Soovi korral võinuks Moskva käsitleda seda ja ka paljusid teisi veidraid fakte Ameerika ajaloo ühest skandaalseimast valimiskampaaniast vägagi kriitiliselt.

Venemaa võinuks samuti teha valjuhäälseid avaldusi ameerika valimissüsteemi veidruste ja puuduste ning ka poliitikute survestamise teemal. Aga seda ei tehtud, sest niisugune käitumine ei ole viisakas ega korrektne. Sellesama korrektsuse ja viisakuse peale võiks ka Washington tänases situatsioonis veidigi mõelda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Trump ja Clinton. Kandidaatide reitingud
Kindel pauk: USA ja Hillary Clinton vaaguvad hinge
Oi, kas tõesti – ega ometi mina? Hillary Clinton veenis FBI-d, et ta ei mäleta midagi
„Vene oht“ ja „tige“ Trump: Clinton lubas Ameerikat kaitsta
Clinton ja Trump võitsid USA presidendivalimiste eelvalimised
Tagid:
valimised, Donald Trump, USA, Venemaa

Peamised teemad

 • MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskuse hinnangul kahjustavad justiitsminister Urmas Reinsalu seisukohad vägivallaohvreid, illustratiivne foto

  MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskuse hinnangul kahjustavad justiitsminister Urmas Reinsalu seisukohad vägivallaohvreid ja seetõttu tuleks tal ametist taanduda

  22
 • Belgia riigisekretärile teevad muret migrantide kallaletungid politseinikele, illustratiivne foto

  Belgia migratsiooni- ja varjupaigapoliitika riigisekretär Theo Francken väljendas muret seoses illegaalide kallaletungiga Brüsseli äärelinna politseinikele

  39
 • Juhiseid sõja puhuks hakkab jagama ka Eesti, illustratiivne foto

  Lõppeval nädalal kirjutasid mitmed Euroopa lehed üllatusega sellest, et Rootsi hakkab esimest korda pärast külma sõja lõppu saatma rahvale infovoldikuid selle kohta, kuidas käituda sõja korral

  50