10:21 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Poliitika
lühendatud link
Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania (55)
14544

Edgar Savisaare avaldus toetusest Vladimir Putinile eelseisvatel Venemaa presidendivalimistel šokeeris parempoolseid poliitikuid ja andis samal ajal mõista, et Eesti veteranpoliitikut on veel vara arvelt maha võtta

Nikolai Filonov

On täiesti arusaadav, et intriigide, käimasoleva kriminaalasja ja tervisliku seisundi tõttu aktiivsest poliitikast kõrvale jäänud endisel peaministril, linnapeal ja Keskerakonna juhil pole põhimõtteliselt midagi kaotada. Paremparteid peavad teda juba ammu "salongikõlbmatuks" ning paljud keskerakondlastest kolleegid püüavad temast distantseeruda, et jumalapärast mitte ärritada Savisaare välja vahetanud meeskonda ja valitsuskoalitsiooni pääsemise nimel parempoolsetega kokkuleppele läinud partei uut juhtkonda.

Vene suursaatkonnas toimus pidulik vastuvõtt
© Sputnik / Вадим Анцупов

Savisaar hääletaks Putini poolt >>

"Raudse Edgari" ümber on jäänud ainult väike rühm tema ustavaid poolehoidjaid, kellele võimaluse poliitiliseks eluks saab anda ainult Savisaar ise. Kui muidugi tahab. Läinud nädalavahetusel kõlanud valjut avaldust võib vaadelda signaalina sellest, et vaatamata füüsilisetele vaevustele on Eesti poliitika veteran valmis veel kord proovima "poliitilist ruletti" mängida, kasutades neid trumpe, mida seniajani mitte keegi Eesti poliitikas lauale käinud ei ole.

Väljaspool kriitikat

Kahtlemata, arvestades Eesti valitsusladviku meeleolusid ja sidemeid lääne partneritega, kuulutada, et sa toetad aastate vältel kohalikus peavoolumeedias eranditult mustades toonides kujutatud naaberriigi liidrit, võis ainult täiesti iseseisev ja avalike rünnakute osas kartmatu poliitik. Juba esimene vastukaja Savisaare avaldusele näitas, et oponendid üritavad ta kivihaaval maatasa tampida.

Mihhail Kõlvart
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Tore on näha, et maskid, mis juba pikemat aega vaevu näo ees püsisid, on lõplikult maha heidetud," märkis Savisaare avaldust kommenteerides Reformierakonna endine peaminister Taavi Rõivas.

Tallinlanna kinkis Savisaarele kohtu eel kimbu punaseid roose >>

Ja Savisaar võttis selle sammu ikkagi teha. Nagu ta on minevikus korduvalt teinud, mis enamikul juhtudest on viinud ta uuele tasandile. Meenutame mõtet tasuta ühistranspordist, mille vastu astusid aktiivselt välja peaaegu kõik teised poliitikud. Või loobumine valitsuse tegevuse toetamisest "pronksiööl". Nüüd siis võib otsene panus Putinile suure tõenäosusega tuua tagasi niihästi osa kohalike valimiste käigus kaotatud häältest kui ka anda rahastust nende ärimeeste vahendeist, kes on huvitatud Venemaaga majanduslike sidemete taastamisest.

Võimalus on olemas

Kusjuures pea kohal ähvardava eurotoetuste kokkukuivamise taustal võib Moskvaga dialoogi arendamise pooldajaid olla ootamatult rohkesti. Venemaa transpordiministri asetäitja Sergei Aristovi hiljuti Tallinnas lausutud sõnad sellest, et suhete taastamine Venemaaga sõltub praegu esmajoones Eestist ja juhul, kui ta seda vajab, siis töötagu selles suunas, jahutasid paljusidki kohalikke "tulipäid". Kuid antud "tööks" on tarvis Eesti-poolset poliitilist jõudu, mis on valmis otsesõnu teatama oma valmisolekust dialoogiks Moskvaga, varjumata kahepalgelise poliitilise demagoogia taha, millega keskerakondlased seniajani on tegelenud.

Venemaa transpordiministri asetäitja: ootame Eestilt uusi transpordiprojekte >>

Võimalik, et niisuguseks jõuks võib kujuneda Keskerakond ise, juhul kui Savisaare poolehoidjad selles taas juhtohjad haaravad. See võib toimuda erakonna läbikukkumise korral parlamendivalimistel või siis Jüri Ratase meeskonna ennetähtaegsel tagandamisel valitsusest. Teiseks võimaluseks on, et Savisaar asutab uue erakonna.

Parlamendivalimisteni jääb veel üle aasta ja soovi korral oleks selle ajaga täiesti võimalik uus jõud valla päästa. Tuletame meelde Res Publica näidet, kus midagi sarnast kunagi juba õnnestus. Selleks on vaja tugevat meeskonda, ahvatlevat programmi ja piisavat rahastust. Ja muidugi Edgar Savisaare enese head tervist, ilma milleta ideed vaevalt küll edukalt ellu viia saab.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania (55)
Tagid:
va banque, veteranpoliitik, poliitika, avaldus, hääl, presidendivalimised, Keskerakond, Edgar Savisaar, Vladimir Putin, Eesti, Venemaa

Peamised teemad