18:55 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Poliitika
lühendatud link
3200

Peaminister Jüri Ratas ütles Strasbourgis Euroopa Parlamendis Eesti esimest Euroopa Liidu Nõukogu eesistumist kokku võttes, et järgmised 18 kuud on Euroopa Liidus määrava tähtsusega

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Praegu on peaministri hinnangul olulisim digimajandus, edastab valitsuse pressiteenistus.

"Meil tuleb Euroopale luua üheskoos uued võimalused ühtse digitaalse ja energiaturu loomise näol ning viia lõpule töö ettepanekutega, kus Eesti esialgsed kokkulepped sõlmis. Samuti tuleb paika panna järgmise mitmeaastase eelarve prioriteedid, mis arvestavad nii seniste poliitikatega nagu teadus ja põllumajandus, aga ka vastata kodanike peamistele muredele nagu ränne ja Euroopa kaitse," sõnas Ratas ning lisas, et eelarve peamine eesmärk peab olema Euroopa majanduse konkurentsivõime suurendamine, ühenduste parandamine ning digitaalse ühtse turu süvendamine ja tugevdamine.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, peaminister Jüri Ratas ja Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti eesistumine jättis Ratase hinnangul Euroopasse kahtlemata digitaalse jalajälje. Peaministri sõnul on praegu kõige olulisem digimajanduse kasvu tagamiseks edasi liikuda isikustamata andmete vaba liikumisega, millele tugineb pilveandmetöötluse, suurandmete analüüsi, tehisintellekti ja asjade interneti areng.

Ratas nimetas eesistumise edulugudena ka kokkuleppeid kaitsekoostöös, andmete vabas liikumises, rändekriisi lahendustes, sotsiaalkaitses ning Pariisi kliimaleppe täitmises.

Ka Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kiitis ülevoolavalt Eesti eesistumist Euroopa Liidu Nõukogus.

"Tegemist oli ühe paremini ette valmistatud ja professionaalsema eesistumisega, mida ma mäletan," ütles Juncker teisipäeval, 16. jaanuaril Euroopa Parlamendi täiskogus toimunud eesistumise teemalisel arutelul, edastab ERR.

"Taas kord sai kinnitust minu pikaajaline usk, et väikeriigid on kõige paremad eesistujad. Nad on loomulikumad sildade loojad ja konsensuse otsijad. Eesti tõestas seda," lisas Luksemburgi veteranpoliitik Juncker.

"(Eesti juhtimisel saavutati) edusamme valdkondades, kus meil seda oli vaja ja veelgi enam — te seadsite suhtumise 2018. aastaks. See peab olema saavutuste aasta parema tuleviku nimel," märkis Euroopa Komisjoni president.

Eesti näitas oma eesistumisega tuleviku eesistumise mudelit, rääkis Juncker.

"Jüri sa oled teinud väga head tööd," ütles Luksemburgi kunagine pikaaegne peaminister Eesti valitsusjuhi Jüri Ratase poole pöördudes.

Ratas kohtus Strasbourgis ka Euroopa Parlamendi president Antonio Tajaniga, kellega arutas parlamendi edasisi samme digiteemade arutamisel ning rändeküsimustes pikaajaliste lahenduste leidmisel.

Eesti annab eesistuja teatepulga üle Bulgaariale>>

Strasbourgist suundub Ratas edasi Saksamaale Hamburgi, kus osaleb õhtusöögil Eestis Saksa kapitalil tegutsevate ettevõtete juhtidega ning ettevõtjatega, kes kaaluvad Eestisse laienemist. Peaminister arutab ettevõtjatega, kuidas edendada Eesti ja Saksamaa majanduskoostööd, toetada investeerimist ning töökohtade loomist Eestisse.

Ratas tänab Eesti eesistumise partnereid ja sponsoreid>>

Lisaks kohtub peaminister Hamburgi linnapea Olaf Scholziga. Hamburg on sel aastal kultuuriürituste sarja "Saksa kevad Eestis" partner ning linnapea Scholz tuleb aprilli keskel seda Eestisse avama. Hamburgi linnapead saadab visiidil Eestis ka äridelegatsioon.

Eesti — Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja>>

Tagid:
eesistumine, Jean-Claude Juncker, Jüri Ratas, Eesti, EL

Peamised teemad