01:34 04. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Poliitika
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
7410

Avaliku kirja kirjutanud 104 Eesti Vabariigi kodaniku nimetamine "kanakarjaks" ja "kullakesteks" Eesti Vabariigi justiitsministri poolt on täiesti lubamatu, kirjutab Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Presidendile saadeti 104 allkirjaga avalik kiri, kus taunitakse 2016. aastal näitlejanna kallal vägivallatsenud NO99 lavastaja Tiit Ojasoo kaasamist EV 100. aastapäeva vastuvõtu kunstilise programmi loomisse, vahendas Pealinn.

EV100 vastuvõtt läheb maksma 400 000 eurot >>

"Avaliku kirja kirjutanud 104 Eesti Vabariigi kodaniku nimetamine "kanakarjaks" ja "kullakesteks" Eesti Vabariigi justiitsministri poolt on täiesti lubamatu," kirjutab Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid sotsiaalmeedias vastuseks Urmas Reinsalu avalikule pöördumisele, kus ta astub näitlejanna kallal vägivallatsenud Tiit Ojasoo kaitseks välja.

"Ken Kesey raamatus "Lendas üle käopesa" saab McMurphy'il õde Ratchedi juhendamisel toimuvast alandamisest villand ja ta käratab, et kanakarja kambakas ära lõpetataks. Just see tunne oli mul hommikul, kui lugesin massiüleskutset, et Ojasoo ei tohi aastapäevaetendust lavastada," kirjutab Tiit Ojasoo kaitseks välja astunud justiitsminister Urmas Reinsalu Eesti Päevalehes.

"Kui minult tema lepitusmenetluse juhtumi kohta omal ajal arvamust avaldasin, siis mõistsin ma naistevastase vägivalla hukka, kuid nüüd, tänase kirja valguses, lausa kahetsen seda avaldust," lisab minister.

"Kuulge kurjakirjutajad, muidugi saate hüsteeriaga solkida vabariigi aastapäeva ja Ojasoo elu ära! Aitab! Lõpetage kanakarja kambakas!" kurjustab Reinsalu.

"Kui me tahame olla tänapäevane euroopalik riik, siis ei tohi sellised väljendid kõlada ei töökohal ega avalikus ruumis. Ammugi ei ole sellised väljendid ja selline käitumine sobilikud valitsuse liikmele, kes kõneleb Eesti riigi nimel. Eesti riik ei nimeta oma kodanikke "kanakarjaks" ja "kullakesteks"," kirjutab Kaljulaid.

"Selliste väljendite kasutamine on märksa tõsisem rikkumine kui ühe varasema valitsuse liikme seisukoht, et Eesti ei peaks tingimata olema NATO liige," tõdeb ta.

Riigihaldusminister Korb astus tagasi >>

"Ka Eesti meestel tuleb mõista, et eelmisel aastal alanud muutus puudutab ka meid. Puudutab seda, mis on aktsepteeritav ja mis ei ole, meie sõnades ja meie käitumises," ütles ta. "Piir, mida ei tohi ületada, on teises kohas ja justiitsminister on valel pool seda piiri."

"Urmas Reinsalu ei saa mitte mingil juhul valitsuse liikmena jätkata," lõpetab Kaljulaid.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva vastuvõtt toimub sellel aastal 24. veebruaril Tartus Eesti Rahva Muuseumis, juubelivastuvõtu kunstilise lahenduse loob teater NO99, vahendas Sputnik Eesti reedel.

"Kui me vaatame Eesti viimase paari aastakümne kultuurimaastikku, siis kindlasti on NO99 jalajälg üks suuremaid ning nende kunstilist taset on tunnustatud ka rahvusvaheliselt," selgitas presidendi kantselei direktor Tiit Riisalo valiku tagamaid.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva vastuvõtt Eesti Rahva Muuseumis läheb maksma suurusjärgus 400 000 eurot, millest lõviosa saab juubelivastuvõtu kunstilise lahenduse looja teater NO99.

23. veebruaril 1918 Pärnus ja 24. veebruaril Tallinnas kuulutas Eestimaa Päästekomitee välja iseseisvusmanifesti. Praegu tähistatakse iga aasta 24. veebruaril Eesti Vabariigi aastapäeva.

EV100 juubeliperiood algas 2017. aasta 16. aprillil selle sündmuse meenutamisega ning kestab 2. veebruarini 2020, mil möödub 100 aastat Tartu rahu sõlmimisest.

EV100 tähistamine algas Peterburis >>

EV100 tähistamine algas Peterburis, vahendas Sputnik Eesti aprillis. Peaminister Jüri Ratas osales Peterburi Jaani kirikus Eesti Vabariik 100 sündmuste tähistamisel.

8. aprillil möödus 100 aastat päevast, mil 40 000 eestlast osalesid Petrogradis meeleavaldusel, millega nõuti Eestile omavalitsusliku autonoomia andmist. Eestlased alustasid meeleavaldusega Jaani kiriku juurest ja võtsid suuna Tauria palee juurde, kus asus Venemaa Ajutine Valitsus.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
tagasiastumine, Eesti Vabariigi 100. aastapäev, NO99, Justiitsministeerium, Tiit Ojasoo, Urmas Reinsalu, Raimond Kaljulaid, Eesti

Peamised teemad