12:55 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
15231

Lõppeval nädalal kirjutasid mitmed Euroopa lehed üllatusega sellest, et Rootsi hakkab esimest korda pärast külma sõja lõppu saatma rahvale infovoldikuid selle kohta, kuidas käituda sõja korral

TALLINN, 20. jaanuar — Sputnik. 4,7 miljonile Rootsi majapidamisele saadetav brošüür õpetab, kuidas sõja või sellega sarnaneva kriisi korral tagada esmavajalikud asjad nagu vesi, toit ja küte. Samuti jagatakse infot terrori- ja küberrünnakute kohta, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Šokeeriv reisijuht Briti sõjaväelastele >>

Kaitseväe peastaabi ülem ja eeldatav järgmine kaitseväe juhataja brigaadikindral Martin Herem ütles reedel vastuseks Postimehe küsimusele, et samasugust infomaterjali läheb kindlalt vaja ka Eestis.

"Millal see tuleb, ei tea. Aga selle nimel tegutsetakse," kinnitas ta. Infovoldiku koostamist juhib siseministeerium.

Esimest korda hakati Rootsis kodudesse sõjaolukorras käitumiseks juhtnööre pakkuvat tsiviilkaitsevoldikut laiali saatma 1943. aastal. Aastate jooksul keskendus materjal väga paljuski just sellele, kuidas käituda tuumasõja puhul. 1991. aastal tunnistati brošüür iganenuks.

Valitsus kinnitas neljapäeval otsuse, millega kaitseväe juhatajaks saab selle aasta 5. detsembrist brigaadikindral Martin Herem. Vastavalt seadusele nimetab kaitseväe juhataja ametisse valitsus kaitseministri ettepanekul.

Riigikaitsekomisjon toetas Heremi kandidatuuri Kaitseväe juhataja kohale >>

"Herem on ülimalt kompetentne ja väga sirge seljaga ohvitser, kes on läbinud kõik etapid Eesti Kaitseväes nooremohvitserist kuni brigaadikindralini välja," ütles Riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso. "Usaldaksin Kaitseväe juhataja ameti tema kätte."

Hanso sõnul seisavad Kaitseväel ees suured väljakutsed, mille elluviimise eest peab Kaitseväe juhataja vastutama, vahendas Sputnik Eesti teisipäeval.

Eesti ja USA – sõjalise koostöö esmased tulemused, illustratiivne foto
© Estonian Defence Forces http://pildid.mil.ee/

Komisjoni liikme Ants Laaneotsa sõnul on järjekindel ja rahulik mees, kes mõtleb enne järgi ja siis tegutseb. Ta meenutas Heremi tööd kirde kaitseringkonna ülemana, kus ta ehitas üles organisatsiooni ja integreeris Kaitseväe ja Kaitseliidu tegevust.

Kaitseminister Jüri Luik ütles Heremi kandidatuuri komisjonile tutvustades, et kandidaadil on tipptasemel liidriomadused ja põhjalikud erialased teadmised. Luige sõnul on Herem laia pilti nägev kogenud ohvitser, kes on töötanud ka õppejõuna.

Kaitseminister Luik teeb ettepaneku nimetada kaitseväe juhatajaks brigaadikindral Heremi >>

Brigaadikindral Martin Herem on praegu Kaitseväe Peastaabi ülem. Eesti Kaitseväe juhataja ametisse astuks ta 5. detsembril, vahetades sellel ametikohal välja kindral Riho Terrase.

Tagid:
infovoldik, juhised, brošüür, ühiskond, sõda, kaitsevägi, Martin Herem, Rootsi, Eesti

Peamised teemad